9 راه برای افزایش اعتماد به نفس در کسب و کار

اعتماد به نفس در کسب و کار

چرا اعتماد به نفس در کسب و کار ضروری است؟ بسیاری از کارآفرینان ویژگی های منحصر به فردی دارند که برای شروع و پیشرفت کار بسیار مهم و ضروری است.

معمولا کارافرینان افرادی با شور و هیجان، انعطاف پذیر، متمرکز، فرصت شناس و بسیار ریسک پذیر هستند. اما مهم ترین ویژگی که باعث موفقیت در کسب و کار یک کارافرین میشود داشتن اعتماد به نفس است.

مثلا زمانی را به یاد بیاورید که درباره آخرین ایده کسب و کارتان با یک غریبه با هیجان زیاد صحبت کرده باشید و او بسیار لذت برده باشد و یا اینکه توانسته باشید مشتری خود را برای خرید یک محصول گرانتر متقاعد کنید.

در این زمان ها شما احساس اعتماد به نفس را با اطمینان تجربه کرده اید.

باید بدانید بیشتر فعالیت هایی که یک کارآفرین معمولا در آن شرکت می کند عبارت است از:

  • رونمایی از یک محصول جدید و ارائه آن
  • تصمیم گیری های مهم اقتصادی
  • جلسات با هیات مدیره و سهامداران

که همه این فعالیت ها نیازمند داشتن اعتماد به نفس است. اگر واقعا میخواهید در کسب و کارتان به موفقیت بزرگی برسید باید حتما به آن باور داشته باشید.

در ادامه به راه کارهایی برای افزایش اعتماد به نفس در کسب و کار تان خواهیم پرداخت. شما با 10 دقیقه مطالعه میتوانید دید بهتری نسبت به اعتماد به نفس در محیط کاری داشته باشید.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را دگرگون کنیم

برای موفقیت خود را آراسته کنید

زمانی که به این شکل به خود نگاه میکنید نا خودآگاه اعتما به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد. یکی از جنبه های آراستن، لباس پوشیدن خوب است.

لباس عالی به خوبی میتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. و می تواند به دیگران در نگاه اول نشان دهد که شما دانش، قدرت و شایستگی لازم را در انجام کارها دارید.

هنگامی که میخواهید لباسی را انتخاب کنید دقت داشته باشید راحتی شما و مشتریان در اولویت باشد. هردو طرف باید احساس خوشایندی نسبت به لباس داشته باشند.

و همیشه به یاد داشته باشید قبل از ملاقات با مشتریان مهم خود درباره اهداف شرکت، محیط و روابط اداری و ارزش ها تحقیق کنید و با فن بیان بسیار محترمانه و قاطع آنها را به مشتری ارائه دهید.

لباس مناسب افزایش اعتماد به نفس

وضعیت خود را اصلاح کنید

اگر شما هم به صورتی کار میکنید که نیاز است ساعات زیادی را پشت میز بنششیند. احتمال خیلی زیاد از وضعیت مناسب خارج شده اید. یاددتان باشد زمانی که با مشتریان و یا همکاران جلسه دارید باید خودتان باشد و نباید سعی کنید آنها را گول بزنید.

وضعیت بدنی ضعیف و نامناسب باعث میشود شما در نظر مخاطب فردی نا مطمئن، تنبل و بی انگیزه به نظر برسید. سعی کنید در طول روز حتما تلاش آگاهانه ای داشته باشید تا وضعیت بدنی خود را به حالت مناسب تغییر دهید.

شانه های خود را به عقب برگردانید و راست بایستید تا ستون فقرات شما کشیده شود. سر خود را در حالت خنثی و چانه خود را کمی بالا نگه دارید.

بهترین آموزش برای ارائه زبان بدن فوق العاده را میتوان سخنرانی امی کوددی نامید. پیشنهاد ما این است که این ویدئو را چندین بار نگاه کنید.

پیشنهاد ما: چگونه یک کسب و کار نوظهور پیدا کنیم

بیشتر تلاش کنید و کمتر نگران باشید

کارافرینانی که دچار اعتماد به نفس پایین شده اند دائم از اینکه دیگران و مشتریان چگونه درباره آنها فکر کنند استرس دارند. زمانی که با خودتان به گفتگویی با موضوعیت منفی میپردازید احساسات متفاوتی در شما شکل میگیرد.

این احساسات و حالت چهره شما سبب میشود تا مخاطب دائما دنبال مشکل، اشتباه و یا هرگونه ارزیابی خطا از شما شود.

تمام کارهایی را که نیاز است، انجام دهید. اقدامات را بیشتر کنید و سعی کنید کمتر خیال پردازی کنید. افراد متخصص را استخدام کنید تا از بقیه امور مراقبت کنند.

بر آینده متمرکز شوید

اگر متوجه شدید که دچار عادات روزانه در کار خود شده اید، زمان آن رسیده کمی در روز به خودتان استراحت دهید. کمی راجع به اهدافی که دارید فکر کنید. تصویر سازی ذهنی انجام دهید و حس کنید که به هدف خود در کسب و کار تان رسیده اید و شیرینی پیروزی را گاها حس کنید.

به رویاهایتان فکر کنید. البته با جنبه مثبت نه اینکه شروع به رویا پردازی کنید و آنقدر دور شوید که دوباره نسبت به خودتان احساس منفی را تجربه کنید. این قسمت کمی حساس است. اگر صحیح انجام نشود ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.

اگر معمولا زمانی را در طول روز برای تمرکز روی اهدافتان قرار دهید، می توانید مهمترین راه کار هایی که برای کسب و کار شما مفید هستند را مجددا پیدا کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

مرور نکردن روزانه اهداف باعث میشود در مدت زمان نه چندان طولانی شما هدف هایتان را فراموش کنید و از مسیر اصلی خارج شوید.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کارمان را رونق دهیم

با دید مثبت به کسب و کارتان نگاه کنید

مثبت اندیشی به این معنی نباید باشد که همه چیز عالی است و هیچ مشکلی وجود ندارد. بلکه مثبت اندیشی در واقع بدین معناست که من اخبار و نکات مثبت را میبینم و میدانم نکات منفی و نقایص زیادی وجود دارد و با آگاهی نسبت به ویژگی های منحصر به فرد خودم حتما مسائل را حل خواهم کرد.

حالا که دقیق تر با مفهوم مثبت اندیشی آشنا شدیم باید بدانیم زمانی که صبح می خواهیم کارمان را شروع کنیم همواره از تمام جهت ها با افکار منفی و اخبار بد بمباران خواهیم شد.

تنها کاری که لازم است باید کمی به نکات مثبت توجه کنیم. اگر کسی برای شما کاری کرد از او سپاسگذاری کنید.

اگر قدردانی را هروز انجام دهید باعث میشود به یک عادت شما تبدیل شود. حسن این عادت این است که شما از این به بعد تنها توانایی های خودتان را میبینید و فرصت ها را بیشتر درک خواهید کرد.

البته در هر کاری افراط و تفریط وجود دارد. یک تعادل را سعی کنید حفظ کنید. در ضمن تا جایی که می توانید قبل از تصمیم گیری های بزرگ از افراد غرغرو اجتناب کنید.

خود شما دوست دارید با شخصی دوست شوید که دائم غر میزند یا کسی که با لبخند از شما استقبال میکند.

به نظر شما افراد با ارتباط قوی اعتماد به نفس در کسب و کار دارند یا افرادی که دنبال ارتباط برقرار کردن نیستند؟؟

تفکر مثبت در کار

به خوتان اجازه اشتباه دهید

همه انسان ها خطا میکنند. اصلا برای اینکه درک بهتری از این قضیه داشته باشید. همین الان فکر کنید از صبح تا الان چقدر کار اشتباه کوچک و بزرگ انجام داده اید.

مثلا چه مواد غذایی با فایده کم را خورده اید؟ یا کدام مسیر را هنگام رسیدن به مقصدتان اشتباه رفته اید؟ چه حرف اشتباهی زده اید که کسی از شما ناراحت شده؟؟

پاسخ به این سوالات باعث میشود شما درک کنید که همه اشتباه می کنند پس با این فکر که من باید کامل باشم خودتان را عصبانی و ناراحت نکنید. همانطور که قبل تر گفتم هرچقدر استرس داشته باشید مخاطب شما بیشتر دنبال اشتباهات شما میگردد.

روی خطاهای کوچک تکیه نکنید. وسواس بیش از حد در مورد اشتباهات کوچک می تواند باعث کاملگرایی شما شود. همین باعث از دست رفتن فرصت های بیشماری خواهد شد.

به جای آنکه خیلی وسواس به خرج دهید. مسئولیت کارتان را بپذیرید. به مخاطب قول دهید در اسرع وقت مشکل را بر طرف خواهید کرد. این مطلب باعث میشود شما در ذهن مخاطب با اعتماد به نفس در کسب و کار تان نشان داده شوید.

اشتباه در کسب و کار

هروز یک برنامه برای رشد و پیشرفت خود داشته باشید

هر دستاورد کوچکی می تواند به اعتماد به نفس شما کمک کنید. حتی اگر هیچ ارتباطی با کسب و کار شما نداشته باشد. این کارها می تواند خواندن یک کتاب در رابطه با بهبود کارتان باشد. می تواند شرکت در یک سمینار انگیزشی باشد.

اگر می خواهید بهترین سخنرانی و ارائه را در کارتان داشته باشید، بهترین پیشنهاد ما به شما این است که روی خودتان سرمایه گذاری کنید و در آموزش های مربوط به کسب و کار شرکت کنید.

تمام این کلاس ها به شما کمک خواهند کرد تا قاطع تر و با اعتماد به نفس بیشتری در کار حضور پیدا کنید.

اصل کایزن زمانی که در کسب و کار اجرا شود باعث افزایش بازدهی و اعتماد به نفس در کارآفرینان و همه پرسنل خواهد شد. کایزن یعنی هروز یک کار کوچک انجام دهیم تا کسب و کار ما بهبود پیدا کنید.

در هر زمینه خواه مثل بهبود خط تولید، بهبود ارتباطات، بهبود ظرفیت های فروش و حتی نحوه رفتار با دیگران می تواند باشد.

پیشنهاد ما: چطور یک ایده برای ساخت یک کسب و کار در اینستاگرام داشته باشیم

زمان برنامه ریزی برای بازی است

اگر هروز هفته بیش از 60 تا 70 ساعت کار میکنید. باید بدانید شما دقیقا خلاف جهت موفقیت و افزایش اعتماد به نفس قدم بر میدارید.

این کار نه تنها باعث پر انرژی تر شدن شما نمی شود بلکه به مرور شما را به سمت فرسودگی و بی انگیزگی سوق خواهد داد. حتما هروز کاری را انجام دهید که بسیار آن را دوست دارید.

اما در هیچ کدام از کارها نباید افراط کرد. مثلا اگر به بازی کردن با موبایل علاقه دارید نباید در بهترین زمان روز این کار را انجام دهید. بازی را انجام دهید اما زمان های خوبی پیدا کنید که در عین حال به برنامه ریزی روزانه شما ضرر نزند.

کارهایی که به شما پیشنهاد میکنیم، مانند گذراندن زمان با خانواده و یا اینکه کمی بعد از نهار پیاده روی کنید. یا بعد از کار در یک کلاس ورزشی و یا استخر ثبت نام کنید.

یک باور اشتباه دیگر این است که همه زمان را اگر به کسب و کار اختصاص دهید خیلی زودتر پیشرفت خواهیم کرد. اگر روی روابط خانوادگی خود سرمایه گذاری کنید با خیال راحت تری می توانید چالش های بعدی را حل کنید.

ذهن باز برای حل کردن مشکلات باعث جوان سازی و افزایش اعتماد به نفس در کسب و کار شما خواهد شد.

انجام بازی برای رها شدن از کار

از مشورت گرفتن ترس نداشته باشید

در هر زمانی که خود را در یک جنگ تمام عیار با مسائل موجود در کسب و کار یافتید بلافاصله با یک دوست قابل اعتماد یا یک مشاور تماس بگیرید و بهترین توصیه ها را از او دریافت کنید.

یک ضرب المثل قدیمی میگفت که از تعداد زیاد درخت ها نتوانستیم جنگل را ببینیم. خیلی از ما در جنگل کسب و کارمان گیر کرده ایم. نقاط کور ما به شدت زیاد شده است.

شخصی از بیرون خیلی بهتر و مسلط تر می تواند به ما کمک کند. در واقع یک نظر عینی خیلی بهتر به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم درست را بگیرید.

نگرش جدید می تواند باعث حل چالش های پیش روی شما شود. حل چالش رابطه مستقیمی با افزایش اعتمادد به نفس در کسب و کار دارد.

پیشنهاد ما: 10 کسب و کار پردرآمد در جهان

کلام آخر

هر یک از روش های ارائه شده تکنیک هایی هستند که برای افزایش اعتماد به نفس در کسب و کار به آن نیاز خواهید داشت. البته راهکار های بسیار زیادی وجود دارد که شما با سرمایه گذاری روی خودتان و دیدن آموزش های لازم خیلی راحت می توانید به هدف خود دست پیدا کنید.

برای ما کامنت کنید کدام راهکارها بیشتر مورد توجه شما قرار گرفته است.

 

مطالب مشابه....
آموزش کسب وکار:کسب درآمد از تلگرام

 

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید