4 مرحله تبدیل ایده به کسب و کار

4 مرحله تبدیل ایده به کسب و کار

حتما شما هم ایده برای کسب و کارتان داشته اید. احتمالا هم این اتفاق برای شما افتاده .که بعد از مدتی کسی ایده شما را به کسب و کارش تبدیل کرده و به موفقیت رسیده. شما هم با خودتان میگویید دیدی اگر من همون موقع این کار را میکردم الان موفق شده بودم.

در این مقاله قصد داریم تا در چهار مرحله توضیح دهیم که چگونه میشود یک ایده را به کسب و کار تبدیل کرد. به شما اطمینان میدهم بعد از 10 دقیقه مطالعه نگاه متفاوتی به ایده هایی که به ذهنتان میرسد خواهید داشت.

 

اخرین بار کی ایده ای به ذهن تان رسید؟ به نظر خودتان ایده جذاب و آینده دار بود؟ با ایده که در سر داشتید چه کردید ؟ فراموشش کردید یا هنوز بهش فکر میکنید؟

 

شما هم مانند بسیاری از مردم حتما ایده به سرتان زده ولی بدون اینکه آن را یاداشت کنید اونو رها کردید. با چند تا از همکاران و یا اعضای خانواده راجع بهش صحبت کرده اید. در نهایت ایده به فراموشی سپرده شد بدون انکه کاری در موردش انجام داده باشید.

 

یا شاید هم به نظر خودتان ایده بسیار جالب و هیجان انگیزی داشته اید و از ترس اینکه ایده را کپی نکنند رهایش کرده اید تا در زمان مناسب سراغش بروید اما وقت مناسب نرسیده.

شاید هم قصد داشته اید آن را به عنوان یک طرح تجاری با یک سرمایه گذار در میان بگذارید و اطلاع نداشتید چطور پرزنت کنید و یا اینکه ترس داشتید سرمایه گذار طرح شما را برای خودش بردارد.

البته ممکن است ایده ای که برای کسب و کار داشتید فصلی بوده و چون اقدام نکردید زمان طلایی آن از دست رفته است .

حالا تصور کنید اگر ایده به کسب و کار تبدیل میشد چه اتفاقی می افتاد؟ اگر متوجه می شدید که ایده شما آینده خوبی دارد چه کاری انجام میدادید؟

 

مطالب مشابه....
صفر تا صد کسب درآمد از یوتیوب youtube

برایان تریسی نویسنده معروف در زمینه کسب و کار جمله جالبی دارد:

هر فرد در سال به طور متوسط چهار ایده دارد که اگر فقط یکی از آنها را عملی کند باعث موفقیت و ثروتمند شدن او میشود.

در ادامه این مقاله گام به گام به شما توضیح میدهم چطور ایده را به کسب و کار درآمد زا تبدیل کنید.

 

 

نقشه راه ایده به کسب و کار

مرحله اول : دنبال ایده کسب و کار خود باشید

اینطور فکر کنید که شما بیش از یک ایده برای ایجاد و راه ا ندازی یک کار دارید که برای شما منجر به درآمد زایی شود. چرا که زمان آن رسیده مقداری پول پس انداز کنید. و یا قصد خرید هرچیزی را دارید که  به پول نیاز دارد.

معمولا چه کار میکنید ؟ دائم کارتان را عوض میکنید ؟ از این شغل به شغل دیگر میروید؟ یا خواسته ای که دارید را فراموش میکنید و به این قضیه باور دارید که این کار ها به ما نیامده؟

تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک قلم و کاغذ بردارید و شروع به نوشتن کنید: 10 دلیلی که آخرین ایده بزرگ و جذابی را که داشتید پیگیری نکردید؟ حالا شروع به مطالعه لیست کنید. احتمالا دلایل شکست شبیه عبارت هایی است  که در ادامه آمده:

 • نمی دونم از کجا شروع کنم
 • پول کافی ندارم
 • وقت کافی ندارم
 • داشتن درامد سخته
 • من بلد نیستم طرح کسب و کار بنویسم
 • من نمی تونم ثروتمند بشم
 • اگر شکست بخورم چی
 • من لیاقت خوشبختی را ندارم
 • مهارت ندارم ایده را به کسب و کار تبدیل کنم
 • بازار اشباع شده و من نمی تونم موفق بشم
 • زمان درستی نیست ای کاش ده سال پیش این کار را میکردم یا ده سال پیش این ایده به ذهنم میرسید
 • من آدم باهوشی نیستم
 • دیگه از سن من گذشته
 • هنوز ادم با تجربه ای به نظر نمی رسم کسی بهم اعتماد نمی کنه
 • من نتیجه نمی گیرم
 • اگر این کارو انجام بدم منو چشم میزنن زندگیم خراب میشه
 • از اولم من هرکاری کردم به بن بست رسیده
 • برای چی ارامش الانمو از بین ببرم
 • چرا خودمو اطرافیان را در دردسر بندازم
 • الان همه چی خوبه ولش کن
 • فقط از تو میخوام یک لیست از باورهات تهیه کنی

 

مطالب مشابه....
هرآنچه باید د باره بیزینس پلن بدانید

 

لیست محدودیت های کسب و کار

همه ما در ذهنمان باور های محدود کننده ای داریم که مانند ترمز جلوی مارا میگیرد.اما اگاهی از این ترمز های موفقیت و اینکه چطور جلوی مارا میگرد عامل بسیار مهمی است.

از تو میخواهم یک نگاه به لیست خودت بکنی و یا یکی از موارد لیست بالا که فکر میکنی در مورد تو درست است را انتخاب کن و این دو سوال را از خودت بپرس:

 • این فکر محدود کنننده چگونه به من کمک می کند؟ چه کاری برای من انجام میدهد؟
 • این ترس و فکر از کجا ناشی میشه؟

اگر نمی خواهید یک لیست از باور های محدود کننده خودتان تهیه کنید. و سعی کنید عواملی که باعث شکست و شروع نکردن شما را تشکیل میدهند تغییر دهید ، بدون تعارف کار سختی برای درامد زایی و تبدیل ایده به کسب و کار خواهید داشت. تصمیم بگیرید یک بار برای همیشه باورهای محدود کننده تان را فراموش کنید و آنها را تغییر دهید.

 

مطالب مشابه....
15 تاکتیک برای موفقیت در مذاکرات کسب و کار

 

این اولین مرحله یکی از مهم ترین قدم ها است که تقریبا همیشه نادیده گرفته میشود. به شما اطمینان میدهم اگر نتوانید لیست ترس ها و باورهای محدود کننده خودتان را تهیه و آنها را تغییر دهید در تبدیل ایده به کسب و کار کم خواهید اورد و موفقیت شما زیر سوال خواهد رفت.

این باور ها در ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارد . قسمت بزرگی از ذهن که 96 درصد کارهای ما را کنترل میکند. با تهیه این لیست شما یک بازنگری در ناخودآگاهتان انجام داده اید . همین یکی از ارکان اساسی و مهم در راه اندازی یک کسب و کار شخصی برای خودتان است.

بزرگترین اشتباه ما، یک کار را بارها و بارها انجام میدهیم و تصور میکنیم  نتیجه متفاوتی خواهیم گرفت.

ایده خودتان را پیدا کنید

مرحله دوم: ذهن خود را باز کنید و ایده را گسترش دهید

کارافرینان موفق افرادی با انضباط بالا هستند که همواره از مسئولیت پذیری برخوردار هستند. سعی کنید هروز کاری را انجام دهید که شما را به سمت هدفتان سوق میدهد. تبدیل ایده به کسب و کار نیاز به تمرکز و انضباط بالا دارد. سعی کنید اصل کایزن را همیشه اجرا کنید. اصل کایزن یک عبارت ژاپنی است که بیان میکند هروز باید کسب وکار یا محصول ما هرچند کوچک بهتر شود. پیشرفت خود راپیگیری کنید و هروز از خودتان بپرسید چه کاری میتوانم انجام دهم که بیشتر رشد کنم.

مثل یک سیاه چاله عمل کنید هر انچه راجع به ایده ، کسب و کار ، صنعت ، محصول ، میزان رقابت وجود دارد را ببلعید. همه را یاد بگیرید مهارت هایتان را افزایش دهید.منحنی کایزن و یادگیری خود را تسریع کنید.

در ادامه چند عادت را به شما معرفی خواهم کرد که به شما کمک می کند در مسیر درست بمانید:

 • چیزی پیدا کنید که در شما انگیزه عالی ایجاد میکند.
 • یک فرد مشوق برای خود پیدا کنید که ایده ها و فرضیات خود را با او در میان میگذارید و او به بهتر شدن آن کمک خواد کرد
 • افرادی که در زمینه شما موفق شده اند پیدا کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید.
 • از بقیه درس بگیرید ادراکتان را افزایش دهید یادگیرنده خوبی باشید.
 • یک مربی پیدا کنید او میتواند شما را به سر منزل مقصود برساند.

 

مطالب مشابه....
چگونه در کسب و کار متمایز باشیم + 7 گام برای متمایز کردن کسب و کار با دیگر رقبا

خیلی مهم است که فراموش نکنید موفقیت اگر کار آسانی بود همه موفق میشدند . خیلی از ادمها هستند که ایده ای را در سر دارند اما با اولین مانع تسلیم میشوند. زمانی که توانستید باورهای محدود کننده خودتان را کنار بگذارید. متعهد شوید و از تسلیم شدن بیزار باشید.

حالا شما باید تصمیم بگیرید. چرا که وقت آن رسیده پل های پشت سرتان را خراب کنید و با تمام قوا برای پیروزی بجنگید. راه سخت و مشکل است اما مطمئن هستم شما از پس آن بر خواهید امد.

اگر مسئولیت افرادی را بر عهده دارید یا باید با تمام توان بجنگید یا ابتدا با کم شروع کنید، پاره وقت شروع کنید اما متعهد باشید و انجام دهید. پا پس نکشید و ول نکنید . حالا برای بعد، وقت بسیار است . جملاتی نیستند که شما را به سوی موفقیت و ثروت سوق دهند.

برای ایده ها ذهن خود را باز کنید

مرحله سوم : بررسی بازار فروش ایده

به جدی ترین و مهم ترین مرحله از یک کسب و کار رسیدیم. دوستی داشتم که همیشه میگفت در دنیای تجارت خرید آسان ترین کار است و فروش سخترین کار. مرحله سخت کار فرا رسیده است. شما حتی اگر بهترین کار دنیا را هم داشته باشید اما فروش نداشته باشید هیچ اهمیت و فایده ای ندارد.

 

مطالب مشابه....
7 روش ایجاد وفاداری مشتری در کسب و کار

به این سوال خوب فکر کنید:

از کجا میدانم ایده من با ارزش و عالی است؟

بگذارید کمی برای جواب راهنماییتان کنم. جواب ساده است هیچ راهی وجود ندارد تا شما متوجه شوید ایده شما بدرد بخور است. تنها راه این است که اقدام کنید . صحیح و خطا کنید. محصول یا خدماتتان را ارتقا دهید. حتی اگر شما نفر اول باشید و بهترین ایده را داشته باشید بازهم تضمینی وجود ندارد که شما می توانید موفق شوید.

بنابراین با چه اطمینانی میگویید ایده من ارزش دارد یا نه؟ در ادامه راه کاری را با شما در میان میگذارم که بدون اذیت و متحمل شدن شکست به پاسخ مناسب خودتان برسید

راه اندازی در مقیاس کوچک

از سالهای گذشته تا کنون یک فرمول برای موفقیت وجود داشته . توسعه طرح کسب و کار بعد تشکیل یک تیم متخصص و بعد ارائه به یک سرمایه گذار. این  طرز فکر صحیح برای ایده شما خواهد بود.

این کار باعث افزایش تجربه کاری در خصوص ایده شما میشود همینطور در مقیاس کوچک شما می توانید بازخورد مشتریان را متوجه شوید. حالا از اطلاعات بدست امده می توانید تحلیل دقیقی انجام دهید و متوجه مشکلات و مسائل موجود در کار شوید. نه اینکه بگوییم تحلیلی انجام نمی دهیم بلکه این کار باعث افزایش اعتماد به نفس شما و رشد فکری شما میشود . باز تر به مسائل نگاه میکنید و راحتتر آنها را حل خواهید کرد سرمایه وقت و انرژی کمتری تلف خواهد شد. مهارت های لازم را شناسایی میکنید و در موسسات کسب و کار به یادگیری آنها خواهید پرداخت.

مهمترین مسئله در راه اندازی در مقیاس کوچکتر این است؟ کار من چیست و چطور باعث تبدیل ایده به کسب و کا ر خواهد شد؟

بررسی بازار به این معنا است که شما با مشتریان بالقوه خودتان در باره مشکلات محصول و یا خدمات صحبت میکنید و به این فکر میکنید چطور میشود به بهترین شکل این مشکلات را حل کرد. در تمامی اموزش های مربوط به کسب و کار توصیه میشود حتما قبل از تولید انبوه یک محصول این کار انجام شود. شاید اصلا شما هیچ محصولی نداشته باشید و فقط بخواهید یک ایده را به بازار هدف خودتان معرفی کیند.و یا تنها می توانید یک نمونه اولیه تهیه کنید و آن را به سرمایه گذاران ارائه کنید.

فایده اصلی این کار چیست؟ وقتی شما با مشتریان خودتان صحبت میکنید انها دقیقا به شما میگویند چه انتظاراتی از محصول شما دارند حالا شما محصولی را میسازید که مشتری میخواهد نه شروع به ساخت محصولی کنید که به نظر خودتان مشتری به آن نیاز خواهد داشت.

 

مطالب مشابه....
6 مرحله اصلی برای برنامه استراتژیک کسب و کار

گاهی پیش می اید که مشتریان اهمیتی به مسائلی که شما حل کرده اید نمی دهند . شما ناراحت و دلخور نشوید در راه درست بمانید سعی کنید با پرسیدن سوالات درست مشتریان را در مسیری هدایت کنید که بخواهند برای رفع نیازهایشان بهایی به شما بپردازند و محصول شما را خریداری کنند. ممکن است تنها ایده ای داشته باشید در اینصورت بهتر است دنبال مشتری بگردید یعنی افرادی که به شما بگویند اگر فلان چیز را درست کردی من حاضر م آن را از تو بخرم. به این شکل شما در واقع اولین مشتری خودتان را پیدا کرده اید، تبریک میگویم.

مزایای بررسی بازار هدف:

نیاز واقعی مشتریان را بدست می آورید

می توانید بازار هدفتان را شناسایی کنید

در زمان صرفه جویی خواهید کرد

ویژگی های غیر ضروری را حذف میکنید و این یعنی کاهش سرمایه اولیه

قبل از ارائه و ساخت محصول را فروخته اید

مشتری محصول مورد نیاز را میسازد نه تخیلات شما

بسیار از کسانی که می خواهند کسب و کاری را شروع کنند در این مرحله گیر میافتند. چرا که نمی دانند چه کارهایی را باید انجام دهند یا چگونه و با چه کسانی در این رابطه صحبت کنند. بهترین پیشنهاد در این زمان این است که شما یک اقدام کننده باشید.

 

مطالب مشابه....
16 مهارت رهبری در کسب و کار + آنچه شما به عنوان یک کارآفرین نیاز دارید تا فردا نیروهایتان را رهبری کنید

به جایی اینکه زمان را بکشید و همش به ایده فکر کنید از فرمول “اماده شلیک هدف ” استفاده کنید ابتدا شلیک کنید میزان خطا را بسنجید و این بار به هدف شلیک کنید. برای بدست اوردن اعتبار وسواس زیاد به خرج ندهید کمال گرایی را کنار بگذارید کارتان را شروع کنیدو محصول را ارائه کنید و از تحیلی  نظر مشتریان محصول را بهبود بدهید.

هنوز نمی دانید از کجا شروع کنید؟ نگران نباشید در ادامه یک لیست گام به گام از کارهایی که باید انجام دهید به شما ارائه میکنم

گروه مخاطب بالقوه خودتان را پیدا کنید.

با مخاطبانتان از طریق تماس تلفنی ایمیل نظر سنجی مصاحبه تماس بگیرید. و خودتان را به بازار هدف برسانید.

نتایج را تحلیل کنید و ببینید که ایا بازرا هدف را درست شناسایی کرده اید و یا اصلا محصولی که ساخته اید و نیاز مخاطب را برطرف میکند ایا مشتریان حاضر به پرداخت پول برای آن هستند.

ممکن است این کار به نظر شما کمی جالب نیاید اما باید بدانید همه چیز در دنیای کسب و کار جالب و راحت نیست این کار واقعا یک ضرورت است.

حال زمان آن رسیده که شروع کنید اگر هنوز به ان حد از اعتماد به نفس نرسیده اید که وارد بازار هدف خودتان شوید میتوانید در فروشگاههای انلاین محصول خود را رونمایی کنید انها برای شما محصولات را میفروشندو در نظرات بازخورد مشتریان را خواهید دید.

بازار ایده خود را پیدا کنید

مرحله چهارم: ارائه پیشنهاد های با ارزش به بازار کسب و کار

بعد از بررسی بازار هدف و رفع مشکلات محصول ، مشتریان هدف را در دیدرس خودتان قرار دهید و پیشنهاد های شگفت انگیزی به آنها ارائه دهید. درست است که در ابتدا فقط روی یک بخش از مشتریان تمرکز خواهیم کرد اما در ادامه که کسب و کار ما توسعه پیدا کرد می توانیم وارد بازار عمومی شویم.

 

مطالب مشابه....
12 مهارت های کسب و کار که باید در آنها استاد باشید

سعی کنید پیشنهادی که ارائه میکنید جذاب و روشن باشد

به بخش زندگی در کسب و  کار خوش امدید. حالا زمان آن رسیده در حرفه خود گذران عمر کنید. اگر در این مرحله متوجه شدیدکه مشتریان از شما خرید نمی کنند بهتر است دوباره یک مرحله به قبل برگردید .

از این کار ترس نداشته باشید شما می خواهید موفق شوید هر کاری از دستتان بر می اید انجام دهید . اگر در را به روی شما بستند از دیوار وارد شوید پاشنه کفشتان را بالا بکشید و یک کارآفرین شوید.

ایا نمی دانید چه پیشنهادی با ارزش و جذاب است؟

برای این کار می توانید از بوم مدل کسب و کار استفاده کنید.یک جعبه ابزار کامل برای بررسی مشتریان ، پیشنهاد های شگفت انگیز و استفاده از ایده های بالقوه در کسب و کار مورد سنجش قرار دهید.

بعد از اینکه موفق به فروش شدید به شما پیشنهاد میکنم به دنیای کسب و کار اینترنتی وارد شوید مطمئن شوید زیر ساخت های لازم را ایجاد کرده اید مانند وبسایت رسانه های اجتماعی شما در فضای مجازی وارد دنیای جدید از مشتریان خواهید شد.

 

مطالب مشابه....
10 کسب و کار پردرآمد در جهان

 

ایده را در کسب و کار به ارزش تبدیل کنید

کلام آخر

امیدوارم این مقاله توانسته باشد ذهنیت شما را برای تبدیل یک ایده به کسب و کار را تغییر داده باشد.ممکن است مواردی باشد که در مورد ایده و یا محصول شما باشد که در این مقاله پوشش داده نشده است.

من تقریبا 10 سال پیش کسب و کار را شروع کردم و تا به امروز چندین بار کسب وکارم را تغییر داده ام . ایده خود را بشناسید و باور های محدود کننده خود را تغییر دهید مهم ترین کاری که باید انجام دهید همین است بقیه را خودتان پیدا خواهید کرد.

به نقشه خاصی نیاز ندارید تنها کافییس باور کنید که شما میتوانید و از انجام آن خوشحال و حوشبخت خواهید شد.

اگر شما هم توانستید ایده ای را به کار تبدیل کنید برای ما کامنت بگذارید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید