16 نکته برای شروع و موفقیت کسب و کار

16 نکته برای شروع و موفقیت در کسب وکار

شما هم دوست دارید یک کار برای خودتان راه اندازی کنید؟ در این مقاله به 16 گام برای شروع و موفقیت در کسب و کار خواهیم پرداخت. به شما اطمینان میدهم پس از اتمام این مقاله راه حل بسیاری از مشکلات را در زمینه شغلی پیدا خواهید کرد.

می خواهید یک کسب و کار موفق داشته باشید؟

در بسیاری از سایت ها لیست هایی بیان میشود. که به شما یادآوری میکند برای راه اندازی بیزینس چه کارهایی را باید انجام دهید. اما آیا در این لیست ها چه کارهایی منجر به موفقیت و پیشرفت شما خواهد شد را نشان داده است. معمولا نکات قابل تاملی در رابطه با رشد و پیشرفت ارائه نمی دهند.

 

متاسفانه باید بگویم فقط با تکمیل کردن برنامه ریزی، کسب و کار شما موفق نخواهد شد. و یا فقط به خاطر اینکه تصور میکنید ایده جذابی دارید شما رشد نخواهید کرد.

“چه کارهایی باعث شکست یک کار و تجارت میشود؟ چه کارهایی باعث موفقیت و پیشرفت کسب وکار میشود؟”

در ادامه به بیان 16 نکته برای پاسخ به این سوالات پرداخته ایم.

1-خود را بشناسید

همیشه سعی در فراموش کردن این مرحله داریم . در حالی که یکی از مهم ترین مراحل برای موفقیت  کسب و کار است. خودتان را برانداز کنید. ببینید چند مرده حلاجید؟ میزان انگیزه خودتان را بسنجید ؟ در چه سطحی از انگیزه و اراده قرار دارید؟ آنچه حاضرید برای موفقیت هزینه کنید چیست؟ چقدر از اهمال کاری فاصله دارید؟ چه مقدار برای ریسک کردن به  خودتان اعتماد دارید؟

همه ما علاقه داریم تا یک کسب و کار موفق داشته باشیم و یک بیزینس من با اعتبار باشیم. اما چقدر هدفمند قدم برمی داریم ؟ به چه کاری علاقه داریم؟ چند ساعت در هفته حاضریم برای کارمان تلاش کنیم؟ تا چه اندازه حاضریم از منطقه امن خودمان خارج شویم؟ خانواده و یا همسر شما چه اندازه با شما همراه است؟ ایا منابعی که در اختیار دارید را بررسی کرده اید؟

اینها سوالاتی هستند که خیلی شفاف باید پاسخ دهید. نترسید ممکن است مقداری دلهره اور باشد اما باور کنید پس از اینکه پاسخ هایتان را روی یک کاغذ نوشتید بسیار احساس راحتی و انگیزه برای اقدامات بعدی خواهید داشت. برای موفقیت برنامه شغلی خودتان را بر اساس پاسخ هایتان و منابعی که در اختیار دارید بنویسد.

2-کسب و کار مناسب برای خودتان را پیدا کنید

اگر هنوز هم دغدغه پیدا کردن شغل مورد علاقه خود را دارید می توایند محصول رایگان ما با عنوان شغل مورد علاقه من تهیه کنید تنها لازم است کمی زمان بگذارید تا استعداد و علاقه واقعی خودتان را پیدا کنید.

اگر میدانید به چه کاری علاقه مند هستید یک فرمول قدیمی به شما کمک خواهد کرد. در زمینه شغلیتان نیاز را پیدا کنید و راه حل قرار دهید. نکته اصلی موفقیت در هر کسب و کار پیدا کردن نیازی است که مردم حاضر هستند برای رفع آن هزینه و پول پرداخت کنند. و اینکه شما علاقه دارید تا این نیاز را برطرف سازید. این دو عامل باعث ایجاد درامد کافی برای یک کار سود آور خواهد بود.

اگر نگران ایده کسب و کارتان هستید در همین مقاله کار شما را راحت کرده ایم.

4 گام ابتدایی شروع کسب و کار

3-اطمینان پیدا کنید که بازاری برای فروش دارید

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد در راه اندازی یک کسب و کار مرتکب میشوند این است که انقدر شیفته ایده می شوند و آن را جذاب میدانند که وقتی یک یا دو نفر به آنها چراغ سبز نشان دادند تمام منابع خودشان را برای محصول یا خدمات مصرف میکنند.

موفقیت کسب و کار را از بازارش بشناسید.

باید بدانید در ابتدای کار منابع شما محدود است. باید تا جایی که ممکن است ریسک و خطر را کاهش داد. تحقیق کنید. نه از دوستان و افراد خانواده، از بازار هدف سوالات درست بپرسید ببینید آیا به ایده شما علاقه دارند و آیا حاضرند برای این ایده هزینه کنند و چقدر پول پرداخت خواهند کرد.

4-در مورد رقبا تحقیق کنید

بگذارید کلیدی ترین نکته در این سرفصل را همین ابتدا به شما بگویم. رقبا را فقط بررسی کنید. نگاه کنید از چه ویژگی آنها بیشتر خوشتان می اید. اما نا امید نشوید و فکر نکنید بازار اشباع شده است. به هیچ وجه بازار اشباع نیست. اگر این شکل بود دیگران هیچوقت نباید هیچ شرکتی را افتتاح میکردند.

اول کارتان را با آخر شرکت ها ی موفق مقایسه نکنید.

مهم نیست چه شغلی دارید شما حتما در بازار رقیب خواهید داشت. حتی اگر برای اولین بار یک محصول یا خدمات را ارائه میکنید باز هم مشاهده میکنید که مشتریان برای رفع نیازهایشان از محصولات نوع دیگری دارند استفاده میکنند. نگاه کنید چگونه می فرشند؟ از چه ابزار هایی استفاده میکنند. تحقیق رقابتی را باید انجام دهید اما تمرکزتان را روی آن نگذارید.

شما باید روی مشتریانتان متمرکز بمانید و نیاز های آنها را برطرف کنید. عامل اصلی این نیست که رقبا چه میکنند عامل اصلی این است که مشتریان چه می خواهند . اما یکی از عواملی که می تواند باعث نیاز سنجی بازار شود بررسی رقبا است.

5-یک برنامه برای پیشرفت تهیه کنید

اگر نیازمند یک سرمایه گذار و یا هزینه مبلغی کلان برای کسب و کارتان نیستید احتمالا برنامه پیچیده ای نخواهید داشت.اما یک برنامه اساسی باید داشته باشید. برنامه ای که هدف و مسیر و مقصد شما را نشان دهد. این حداقل یک برنامه برای موفقیت در کسب و کارتان است.

نقشه و استراتژی مانند اسکلت برای ساختمان است که بسیار مهم و حیاتی است. و هرچه این نقشه بهتر باشد زیر ساخت ها و کار شما نیز موفق تر خواهد بود . پس لازم است برای آن وقت بگذارید.

نگران نباشید. هرچه بیشتر به جلو حرکت کنید و رقبا و بازار هدف را بیشتر بشناسید این برنامه هم تغییر خواهد کرد. امیدوار باشید و اقدام کنید. همین الان یک برنامه برای خودتان هرچند ساده بنویسد. این به شما کمک میکند در مسیر درست کار بمانید. برای شروع می توانید از برگه های مدل کسب و کار استفاده کنید . خیلی به شما کمک خواهد کرد.

6-موارد عملیاتی را بشناسید

افراد بعضا گمان میکنند موفقست کسب و کار یعنی یک محصول تولید کنند و آن را بفروشند. و مشتریان هم شروع به خریدن میکنند. اینکه خیلی از اوقات در نظر نمی گیرند که یک کسب و کار چگونه کار میکند. برای مثال:

  • اگر از شما خرید کردند چطور به مشتری محصول و یا خدمات را تحویل میدهید؟
  • آیا چیزی درباره حسابداری میدانید؟
  • چه میزان خدمات پس از فروش و پشتیبانی خواهید داشت؟
  • چطور به سوالات مشتریان پاسخ می دهید؟
  • آیا برای مشتریان خود فاکتور صادر خواهید کرد؟
  • چقدر از قوانین مالیات میدانید؟
  • آیا از مشکلات پرداخت های آنلاین با خبر هستید؟

و سوالات بسیار دیگر که حتی اگر کسب و کار شخص دیگری است بازهم باید پاسخ این سوالات را بدانید.

پله دوم در شروع و پیشرفت در کسب و کار

7-وقت تلف نکنید

تقریبا همه ما دچار بیماری کامل گرایی هستیم. در واقع تصور میکنیم تا همه چیز به خوبی پیش نرود و همه چیز کامل نباشد و همه بررسی ها انجام نشود نباید کسب و کارمان را شروع کنیم. و این خیلی خیلی بد است.

مشکل اصلی این رویکرد این است که منجر به تعلل میشود. و گاها پیش می اید که باعث از بین رفتن ایده میشود. و انگار فقط وقت تلف کرده ایم باید یا موفقیت کسب و کار خداحافظی کنیم. باید قبول کنید هیچ کس واقعا کامل نیست و همه خوبی ها را با هم ندارد . از بیرون قضاوت نکنیم. این جمله را دائم با خود تکرار کنیم. اگر قرار باشد که همه چیز را کامل کنیم ممکن است هیچ وقت شروع نکنیم.

8-در مقیاس کوچک شروع کنید

خیلی از اساتید موفقیت معتقد هستند که انسانهای کارآفرین افراد ریسک پذیر هستند. همه چیزشان را قمار میکنند روی ایده ای که دارند. اما اگر کمی با ثروتمندان گپ و گفت داشته باشید متوجه میشوید اصلا خوششان  نمی اید روی طناب با چشمان بسته راه بروند.

وقتی از بیرون به رفتار صاحبان کسب و کار های موفق نگاه میکنی تصور داری که چقدر افراد ریسک پذیری هستند و شانس هم آورده اند. اما وقتی از درون شرکت ها و یا کارخانه هایشان نگاه کنی متوجه میشوی آنها فقط خطر هایی را می پذیرند که تحت کنترل باشد. ایده و فرضیه خود را در مقیاس کوچک شروع میکنند مشکلات را میبینند اتفاقات را بررسی می کنند و هنگام مشکلات دقیقا می دانند چه باید بکنند.

9-از اشتباهات درس بگیرید، موفقیت کسب و کار را تضمین میکند

یکی از بزرگترین تفاوت بین کارآفرین های نمونه و افراد معمولی در نگاه به شکست است. خیلی از ما اصلا کاری را شروع نمی کنیم چرا که از اینکه ممکن است در آینده شکست بخوریم می ترسیم. صاحبان کسب و کار از شکست ها اشتباهات درس می گیرند. می خواهم موضوعی را بیان کنم که حتی بدتر از شکست و یا اشتباه است.

بله تکرار اشتباه ، زمان های بسیار در کار وجود دارد که شما در یک مرحله مشابه قرار میگیرید . گاهی مسئله را متوجه نمی شوید گاهی هم دچار استرس میشوید. و برای رها کردن خودتان همان کار قبلی را انجام می دهید. اما انتظار دارید نتیجه متفاتی بگیرید. این یعنی شکست روی شکست.

غر زدن هیچ چیز را درست نمی کند فقط وقت و انرژی شما را میگیرد.

سعی کنید غر زدن را کنار بگذارید. اگر می خواهید موفق شوید مسئولیت را بپذیرید. ای وای اقتصاد خرابه!! چرا من اینجا به دنیا آمدم! چرا کسی منو نمی فهمه! من خیلی بدشانسم ! اینها هیچ کدام جملاتی نیستند که یک انسان و یا مدیر موفق به کار ببرد. سعی کنید دنبال مسیر جدید باشید . اگر مسیر سخت و دشوار و طولانی است یک مسیر جدید پیدا کنید که راحت بتوانید به سمت جلو حرکت کنید.

10-از دیگران بیاموزید

یک جمله از جیم ران هست که می گوید:

میزان درامد شما از پنج نفر اطرافیان شما که بیشترین میزان ارتباط را دارید فراتر نخواهد رفت.

یک مربی پیدا کنید. هیچ یک از قهرمانان جهان نبوده اند که بتوانند بدون مربی به مقام قهرمانی برسند. شما نیاز دارید کسی در کنار شما باشد . یک ناظر بیرونی و مشکلات را با شما در میان بگذارد و شما را در مسیر نگه دارد.

با وجود شبکه های مجازی ارتباطات بسیار ارزان و راحت شده است. به گروه های همفکر و هم راستا بپیوندید. هر آنچه می توانید از تجربیات دیگران استفاده کنید. مسائل را با دیگران در میان بگذارید و از هم فکر ی با انها استفاده کنید. هر انچه لازم دارید تا در مورد کسب و کارتان بیاموزید را یاد بگیرید.

در سمینار ها و کنفرانس ها شرکت کنید. سعی کنید در دوره های آموزش شرکت کنید. داشتن دانش مربوط به کار می تواند به شما بگوید چه کاری را انجام دهید و چه کارهایی خطا هستند.

دیگر برای موفقیت در کسب و کار اماده میشوید

11-به اقدامات به چشم موفقیت کسب و کار نگاه کنید

مسائل شخصی زندگی را با مقرراتی که برای خودتان در نظر گرفته اید قاطی نکنید. پول ها  هزینه هایی که مربوط به کارتان میشود را بررسی کنید. میزان سرمایه ای که برای کارتان نیاز دارید را از هزینه های شخصی زندگی جدا کنید.

شاید به نظر شما کمی سخت گیرانه بیاید . اما خیلی مهم است از ابتدا که شما یک کسب و کار نوپا هستید زیر ساخت ها مناسبی داشته باشید . این کار از مشکلات آینده شما قطعا می کاهد.

موفقیت کسب و کار مجموعه اقدامات شما است. تا اقدام نکنید پیشرفتی حاصل نمی شود.

12-تفاوت بین کار کردن و راه اندازی یک کسب وکار موفق را درک کنید

اگر شما فقط به فکر کار کردن باشید در واقع می خواهید صبح را شب کنید و این رضایت را از خود داشته باشید که من بسیار در تلاش هستم و به قول معروف جون میکنم و حتما موفق خواهم شد.

اما باید بدانی اگر می خواهید یک کسب و کار را راه اندازی کنید باید مهارت هایی را داشته باشید . مثلا بدانید چه افرادی را با چه شخصیت و تخصصی استخدام کنید تا بهترین بازده را برای کار شما داشته باشند. اگر باز به این مسائل فکر نکنید حتما میزان رشد شما بسیار کم خواهد بود.

اگر شما هم یک کسب و ککار نوپا هستید سری به سایت smallbiztrends بزنید مطالب را خیلی ساده بیان کرده است.

13-با سرمایه گذارن آشنا شوید

اگر مدل کسب و کارتان را طوری برنامه ریزی کرده اید که در آینده ای نه چندان دور نیازمند سرمایه گذاری است. حتما باید سرمایه گذاران را پیدا کنید. بدانی چطور زندگی میکنند . چه چیزهایی برایشان مهم است تا پولشان را برای سرمایه گذاری هزینه کنند.

یک از دغدغه های اساسی شما باشد . کجا می توانم آنها را پیدا کنم . چطور می توان با آنها ارتباط برقرار کرد. کدامشان در حوزه کاری من تخصص دارند و می توانند سرمایه گذار خوبی باشند. در دورهمی هایی که دارند شرکت کنید. به صحبت هایشان گوش دهید . افراد را انالیز کنید. حتما موفق خواهید شد.

14-از بیرون به کسب و کارتان نگاه کنید

زمانی که میخواهید شغلتان را برای کسی معرفی کنید چگونه رفتار میکنید. کاملا روی مسائل اشراف دارید. یا زمانی که از شما سوالی میشود من من می کنید. به خودتان مطمئن هستید و یا شک دارید که می توانید موفق شوید . نوع رفتار شما با دیگران بسیار مهم است .

شما نمی توانید دیدار اولیه را دوباره تکرار کنید. برای همین دانشتان را افزایش دهید. روی مهارت های پرزنت کسب و کارتان کار کنید. خیلی محکم و با اعتماد به نفس در باره شغلتان صحبت کنید.

موفقیت کسب و کار شما بستگی به نحوه ارائه شما دارد.

اما واقعا این مرحله یک جهش برای  شما ایجاد میکند . باید بدانید خیلی ها تنها همین یک عامل را دارند و انسانهای موفقی هستند. این را نمی گویم که کارشان را توجیه کنم . می خواهم بدانی باید خیلی روی این مسئله کار کنید.

سعی کنید افراد در نگاه اول با شما احساس راحتی داشته باشند. چرا که انسانها با افرادی که راحتتر باشند بیشتر و بهتر کار خواهند کرد.

اخرین مرحله 16 نکته شروع و موفقیت در کسب و کار

15-بازاریابی دیجیتال را در دستور کار قرار دهید.

شما خودتان از افزایش روز افزون استفاده مردم از فضای مجازی با خبر خستید. حتی اگر یک مغازه دارید و یا یک کار محلی را دنبال می کنید. باید به صورت قدرتمند در اینترنت حضور داشته باشید . حداقل یک وبسایت با ظاهر ی حرفه ای یا یک لیست از ایمیل های کاربران و حضور جدی در شبکه های مجازی نیاز اساسی شما در راه اندازی یک کسب و کار موفق می باشد.

 حالا حتی ممکن است بیشتر مشتریان شما به صورت حضوری باشند و یا از مشتریان وفادار باشند که شما را میشناسند. تفاوتی نمی کند هنوز هم باید به صورت جدی در محیط دیجیتال حضور داشته باشید.

این مسئله را از این دید نگاه کنید که خیلی از مشتریان شما قبل از اینکه بخواهند با شما وارد کار شوند کمی راجع به شما تحقیق خواهند کرد. پیشنهاد های شما چشم انداز ها و اهدافتان را بررسی میکنند .

 برای همین است که لازم است در فضای مجازی هر انچه مخاطبان نیاز دارند تا درباره شما بدانند را ارئه دهید. یکی از عواملی که خیلی از مشتریان را ترغیب میکند داشتن شناخت قبلی از شماست.

16-هرگز دست از یادگیری و تجربه های جدید دست برندارید.

الان چه کارهایی می توان انجام دهم که سود آور باشد . لزوما کاری فردا یا ده سال آینده سود اور نخواهد بود. شما باید بدانید الان چه کاری را باید انجام دهید . اجازه ندهید در چاله من همیشه همینطوری کارهایم را انجام میدهم بیافتید. چشم گوش خود را برای چیزهای جدید باز کنید. ارتباط با همفکران در این مرحله بسیار بدرد می خورد. اخباری را میشنوید که می توانید تحول اساسی در کارتان ایجاد کنید. شاید مشتریان دیگر کالا و یا خدمات شما را نمی خواهند. شاید بازرا هدف بهتری وجود دارد که شما تا به حال از آنه غافل بوده اید. با یادگیری مداوم هروز بیشتر و بهتر خوهاید شد.

اگر به دنبال منابع جامع برای کسب و کارتان هستید می توانید سری به مجله entrepreneur بزنید.

موفقیت کسب و کار در اخرین کلام

هر آنچه در این مقاله بیان شد راه حل هایی برای موفقیت و پیشرفت شما بود . همه داشتن یک کسب و کار موفق به شما بستگی دارد . چه مقدار تاب آوری خواهید داشت. چطور مسائل را حل می کنید . آیا هدفتان را میشناسید و به آن متعهد هستید. نوع نگاهتان را عوض کنید . تلاش کنید شما هم می توانید به دسته افراد موفق بپیوندید.

اگر هم شما از هرکدام از این موارد استفاده کرده اید. و به نتیجه دلخواه رسیدید این پست را برای دوستانتان به اشتراک بگذارید.

 

 

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید