چگونه در کسب و کار متمایز باشیم + 7 گام برای متمایز کردن کسب و کار با دیگر رقبا

کسب و کار متمایز

ما در دنیایی زندگی می کنیم که رقیبان با برای رسیدن به رتبه یک در کسب و کارشان به هرکاری دست میزنند. در این عصر کار بسیار دشواری خواهد بود برای اینکه بتوانید یک کسب و کار متمایز داشته باشید و هویت شخصی و برندیگ خود را ایجاد کنید. به مارک هایی مثل میهن، کاله، پپسی، کوکاکولا، کی اف سی، زارا و تویوتا نگاه کنید.

آنها برند خود را برای فرماندهی بخش اعظمی از بازار ساخته اند. تمایز موثر یکی از اصلی ترین چالش های کسب و کار ها نوپا و استارت آپ ها است. زیرا مجبور به رقابت علیه برند های بزرگ هستند.

پیشنهاد ما: انتخاب یک نام متمایز برای کسب و کار خود

در ادامه قرار است تا با 7 روش برای ایجاد یک کسب و کار متمایز از دیگر رقبا در جمعیت عظیم دنیای کار آشنا شویم. هر یک از فاکتور های زیر در تعداد زیادی از شرکت ها بسیار خوب عمل کرده اند.

پس از مطالعه این مقاله به نظر شما چند تا از آنها را باید در استراتژی فعلی کارتان قرار دهید؟ هدف کسب و کار شما برای متمایز بودن چیست؟

پیشنهاد ما: چگونه ذهنیت رشد در کسب و کار را داشته باشیم

7 گام برای داشتن یک کسب و کار متمایز

ارائه خدمات افسانه ای به مشتریان

حتی اگرشما یک کسب و کار خدماتی ندارید، باید با مشتریان خود مانند افراد متشخص و قدرتمند رفتار کنید. تا به حال به نحوه صحبت خود زمانی که یک مدیرعامل را میبینید توجه کرده اید

. دقیقا منظور ما همین است، همانطور با مشتریان خود رفتار کنید. اینکه ارائه خدمات به مشتری فقط مخصوص کسب و کار های خدماتی است یک حرف بی پایه و اساسی بیش نیست.

همه مشتریان نیازمند خدمات عالی هستند و اصلا دوست ندارند در صف های بلند بالا و یا پشت خط تلفن با یک پاسخ ضعیف بمانند.

پیشنهاد ما: انواع کسب و کار و اشکال مختلف آن

طی تحقیقاتی، 75 درصد مشتریان عقیده دارند، میزان صلاحیت هر شرکت به میزان خدماتی است که ارائه می دهد. شرکت های مشهوری که خدمات بسیار عالی برای مشتریان ارائه میکنند مثل سایت آمازون و شرکت هیوندایی هستند.

اما بسیاری از شرکت ها نیز خدمات بسیار فوق العاده ای ارائه میکنند. زیرا آنها توانایی وفادار سازی مشتری با استفاده از پشتیبانی عالی از مشتری را پیدا کرده اند.

خدمات افسانه ای در کسب وکار

اشتباهات را بپذیرید و مشکلات را برای پایدار کردن روابط برطرف کنید

مشتریان همیشه تجربه را با برند برابر می دانند. اگر آنها یک تجربه بد داشته باشند که هنوز رفع نشده باشد برای همیشه آن برند را  از زندگی خود حذف میکنند.

و در دنیای اطلاعت امروز بازخورد منفی مانند ویروس در تمامی شبکه های اجتماعی، فضای انلاین و دهان به دهان پخش خواهد شد.

شما باید در صدر بازی خود باشید تا تجربه مششتریان خود را بهبود ببخشید. در واقع باید سر کار باشید و به دیگران مخصوصا در ابتدای کار حفظ روابط  با مشتریان و مخاطبانتان را واگذار نکنید.

پیشنهاد ما: 10 کسب و کار پردرآمد در جهان

شاید گاهی لازم باشد در مسیر خود فاصله بگیرید. یک نکته اساسی که وجود دارد این است که باید اشتباهات را بپذیرید چه تقصیر شما باشد چه تقصیر شما نباشد.

مشتریان کسب و کار متمایز میدانند که، اشتباهات را می پذیرد و با آنها بحث نمی کند و در راه پیدا کردن راه حل قدم میگذارد و معمولا این نوع از کسب و کارها را ترجیح میدهند.

در واقع اگر خوب به این مبحث نگاه کنید متوجه خواهید شد اگر کارمندان شما روش درست را انجام دهند پس از رفع یک مشکل روابط شما با مشتریان بسیار بهتر خواهد شد.

مسولیت پذیری یک روش متمایز بودن

در مورد محصولات خود صادق باشید

اینکه میخواهید صادقانه رفتار کنید کافی نیست. صداقت باید رکن اصلی کسب و کار شما باشد. آیا شما نمی توانید در موعد مقرر محصولات خود را تحویل دهید؟ با مشتریان خود تماس بگیرید و به همه آنها اطلاع دهید.

از آنها بابت تاخیر به وجود آمده عذر خواهید کنید و اگر در توان شما هست کاری انجام دهید تا آنها را خوشحال کند. برای مثال می توانید ارسال را رایگان کنید یا اینکه یک کوپن تخفیف ارائه دهید.

پیشنهاد ما: 50 ایده برای راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام

دروغ گفتن به مخاطب مانند این است که در میدان جنگ به ای آنکه به دشمنان تیراندازی کنید به پای خود شلیک کنید. اگر مشتریان شما را دروغگو تصور کنند ممکن است باعث ایجاد بازخورد منفی در بین مشتریان و مخاطبان شما شود. این کار باعث میشود اعتماد به نفس شما در کسب و کار به شدت پایین بیاید.

متاسفانه یکی از شایع ترین اتفاقات و ناسازگاری ها در دنیای کسب و کار اشتراک اخبار بد است. اما در واقعیت هرچه شما زودتر اخبار بد را به اشتراک بگذارید در بین افراد و مشتریان از محبوبیت بیشترری برخوردار خواهید بود.

فقط فراموش نکنید راه حل هایی که در نکته قبل به شما بیان کردیم فراموش نشود.

صداقت در کسب و کار

با موارد جدید پیش بروید

با اتخاذ فن آوری ها و کسب و کارهای نوظهور، معرفی فرایند ها، راه حل ها و محصولات جدید شرکت خود را دوباره از نو بسازید.

برای مثال می توانید از رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام و همینطور انجام کارهای ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار خود استفاده کنید.

زیرا بسیاری از خریداران و مخاطبان شما ترجیح میدهند از طریق تلفن خود شما را پیدا کنند و از خدمات و محصولات شما استفاده کنند.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را رونق دهیم

اگر می خواهید کسب و کار متمایز داشته باشید دائم باید از اتفاقات و راههای ارتباطی جدید اطلاع داشته باشید. زمانی که همه وارد یک شبکه اجتماعی بشوند دیگر برای شما یک فرصت نخواهد بود بلکه یک احتیاج و کار ضروری است.

شما تنها با کمی جستجو در شبکه های اجتماعی نیز متوجه خواهید شد که بسیاری از افراد هستند که ایده هایی ارائه می دهند که بسیار مخاطب خواهد داشت و در ذهن مردم ماندگار میشوند.

با این حال برای اثر بخشی بیشتر باید خدمات و ارائه محصولات شما در دو کفه ترازو به صورت برابر باشند.

مسئولیت اجتماعی برای کسب و کار خود در نظر بگیرید

اگر می خواهید کسب و کار متمایز داشته باشید و بتوانید یک فاصله جالب با دیگر رقیبان بگیرید باید یک مسئولیت اجتماعی برای شرکت خود در نظر بگیرید.

در حالی که بسیاری از کسب و کار ها این استدلال را دارند که مسئولیت اصلی شرکت حفظ و مراقبت از ذینفعان اصلی خود یعنی مشتریان، مالکان، سهامداران و کارمندان است.

اما کارشناسان و متخصصان و مشاوران در زمینه های کسب و کار اعتقاد دارند که کارها باید به جامعه بازگردند. سعی کنید در این مورد از کارهای کلیشه ای دوری کنید.

مثلا 10 درصد از سود شرکت به فلان موسسه خیریه میرسد. اینها دیگر جوابگوی جامعه نخواهد بود. اگر می خواهید نام شرکت شما در ذهن مخاطبان قلاب شود باید به شدت روی این مسئله فکر کنید.

می توانید بک برنامه رایگان برای شرکت ها ایجاد کنید. میتوانید چند جوان را متخصص تحویل جامعه دهید. کارهایی انجام دهید که بیشتر از جنس یاد دادن ماهیگیری باشد تا ماهی به افراد دادن.

یک وبسایت برای کار خود راه اندازی کنید

بیشتر شرکت های موفق و پیشرو در کسب و کار با مزایای وبلاگ نویسی و داشتن یک وبسایت جدا آشنا هستند. اگر از اینکه باید بیشتر ساعات شبانه روز را آنلاین باشید خسته شده اید و یا به دنبال ارائه راهی تازه برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و شنیدن صدای خود هستید.

یک وبسایت برای خود بسازید و درگیر نوشتن مقالات و وبلاگ نویسی شوید. می توانیدمطالب خود را بنویسید. همچنین می توانید از کارمندان شرکت بخواهید در این زمینه با شما مشارکت کنند.

البته بسیاری از شرکت های برای تولید محتوای خود از نویسندگان خارجی استفاده میکنند. البته هیچ ایرادی ندارد. چرا که خوب است در هر کار شخصی وظایف مربوط به خودش را انجام دهد.

حتما روی وبلاگ خود و نوشتن محتوای با کیفیت تمرکز کنید. محتوا هایی که صرفا تبلیغاتی باشد باعث از بین رفتن مخاطبان شما خواهد شد. در مقابل هرچه محتوای شما دارای موضوعات بینشی، سرگرم کننده و آموزشی باشد مخاطبان بیشتری را جذب خواهد کرد.

ضمانت ارائه کنید

چقدر به خودتان و کسب و کارتان اعتماد دارید؟ آیا میتوانید تحویل روز بعد را تضمین کنید؟ آیا به اندازه کافی به محصولات و خدمات خود اطمینان دارید تا 100 درصد پشت آن بایستید؟

اگر واقعا چنین است حتما محصولات و خدمات خود را گارانتی کنید. افزودن این نوع اطمینان در بازاریابی این پیام را برای مشتریان شما خواهد داشت که شما برای آینده کسب و کار خود چشم انداز بزرگی تصور کرده اید و اینکه شما واقعا از صمیم قلب به کار خود اطمینان دارید و برای مشتریان خود ارزش قائل هستید.

تنها چیزی که باید هیچ وقت از خاطر شما نرود این است که : فقط حرف نباشد زمانی که مشتریان می خواهند از گارانتی استفاده کنند باید پای کار بایستید. همان طور که گفتم صداقت باید از ارکان اصلی و پایدار شرکت شما باشد.

ارائه ضمانت برای کسب و کار متمایز

کلام آخر

ایستادن در میان رقبا اصلا کار ساده ای نخواهد بود و هروز سختتر میشود. یک یا چند عدد از این تاکتیک ها را انتخاب کنید و روی آن سرمایه گذاری کنید. لازم نیست حتما چند هندوانه را با هم بردارید.

آموزش های کسب و کار برای این است که شما بتوانید در این اقیانوس به راحتی از کنار کوسه ها رد شوید و با خیال آسوده شنا کنید تا به ساحل موفقیت برسید.

 

مطالب مشابه....
10 گام دستیابی به ذهنیت رشد در کسب و کار

 

اشتراک گذاری:

39 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید