چگونه برای افزایش حقوق درخواست کنیم

درخواست افزایش حقوق

شما هم می خواهید در لیست افرادی باشید که افزایش حقوق میگیرند. آیا می خواهید بیشتر از انچه در حال حاضر حقوق دریافت میکنید درآمد داشته باشید؟ هدف شما ماندن در شغل فعلی و کار برای کارفرمای هم اکنون شماست؟

پس باید درخواست افزایش حقوق بدهید. به غیر از عیدی و سنوات و پاداش ها و اضافه کاری هایتان که معمولا سالی یک بار رخ میدهند درخواست برای افزایش حقوق تنها راه برای درآمد بیشتر است.

کلید اصلی برای درخواست افزایش حقوق برنامه ریزی و آماده سازی های لازم است. زمانی که می خواهید درخواست افزایش حقوق بدهید باید مدیر خود را متقاعد کنید که کار و تخصص شما بیشتر از آنچه معمولا در همه شرکت ها پرداخت میشود ارزش دارد.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را دگرگون کنیم

علاوه بر برنامه ریزی مناسب، زمان درخواست، شیوه پرداخت حقوق توسط مدیر، میزان صلاحیت و تخصص سایر همکاران بسیار مهم و حیاتی است. تمامی این موارد نقش بسیار مهمی در نوع درخواست شما از کارفرما برای افزایش حقوق بازی میکنند.

اگر تمامی این عوامل را مد نظر قرار دهید و بتوانید کارفرمایتان را متقاعد کنید از منظر دیگری به ارزش و تخصص کار شما نگاه کند و او را مجاب کنید تا یک بررسی مجدد داشته باشد. ممکن است بتوانید یک درخواست موفقیت آمیز داشته باشید.

در ادامه کلیه نکاتی که شما نیاز دارید مورد بررسی قرار دهید تا درخواست شما مورد موافقت قرار گیرد را بیان کرده ایم. این اصول را رعایت کنید تا به حقوقی که فکر میکنید شایسته آن هستید برسید.

خبر خوب افزایش حقوق

خبر خوب افزایش حقوق

روند به کار گیری نیروها در کسب و کار به شدت متفاوت شده است. شرکت هایی که نگاه سنتی به کسب و کار دارند، تنها عامل میزان پرداخت کم به کارمندان است. میزان تخصص و مهارت اصلا برایشان مهم نیست.

اما با توجه به نگرش مدرن به مدیریت و پیشرفت برای کسب و کارها امروزه مدیران بیشتر به دنبال متخصص در زمینه های کاری متفاوت هستند و بر این باورند که میزان پرداخت خوب به یک فرد دارای مهارت های منحصر به فرد به میزان زیادی هزینه ها را کم و میزان درآمد را افزایش می دهد.

آمار ها نشان میدهد متخصصین در حوزه های مختلف نرم افزاری به شدت میزان بهره وری را افزایش داده. و باعث کاهش خسارات به کسب و کارها شده اند و با برنامه ریزی مناسب میتوانند باعث افزایش ورودی شرکت ها شوند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و آموزش های مناسب در حوزه کسب و کار، مدیران نگاه متفاوت تری نسبت به کارمندان ارزشمند خود دارند. به راحتی با یک سوال می توانید نگاه مدیر خود را در این رابطه جویا شوید.

پیشنهاد ما: 10 کسب و کار پردرآمد در جهان

مراحل درخواست افزایش حقوق

در این مرحله هدف مورد نظر شما نحوه عملکرد مدیر خود در برخورد با حقوق پرسنل، نوع پرداختی به شما و نرخ دستمزد بازار کار شما می باشد.

  • عملکرد پرداخت شرکت خود را بررسی کنید. اگر شما معمولا در ابتدای هر سال با افزایش دستمزد مواجه میشوید بعید است در ماههای اول بتوانید نتیجه دلخواه خود را بگیرید. اما اگر شرکت شما با اتفاقات مختلف میزان حقوق را هم افزایش می دهد احتمال اینکه با درخواست شما موافقت کنند بسیار زیاد خواهد بود. انچه کارفرمای شما درباره حقوق میگوید را کاملا گوش کنید زیرا می توانید طرز فکرش را متوجه شوید.
  • میزان نرخ حقوق خود را موورد تحقیق و بررسی قرار دهید. بدست آوردن اینچنین اطلاعاتی هرگز کار آسانی نبوده مخصوصا زمانی که می خواهید آنلاین میزان دستمزد خود را محاسبه کنید. معمولا افراد خیلی کم از میزان دریافتی خود صحبت می کنند و همینطور مدیران عامل اطاعات درستی را عموما به شما نخواهند داد. و اگر در حال حاضر از نرخی که در بازار کار شما وجود دارد بالاتر دریافت میکنید کمی مشکل است بتوانید درباره افزایش حقوق مذاکره کنید.
  • قوانین مربوط به کارمندان را بخوانید و کامل روی آن مسلط باشید. البته مهم تر از قوانین شرایط درج شده در قرارداد شما خواهد بود. نگاه کنید که در شرایط صحبت از افزایش میزان حقوق شده یا خیر. اگر در قرارداد تنها به این موضوع اشاره شده باشد که افزایش حقوق در ابتدای هر سال خواهد بود کمی شرایط شما برای مذاکره دشوار خواهد بود.
  • برای اینکه بتوانید میزان سطح رقابت را مورد بررسی قرار دهید، یک شبکه با همکاران و کارمندان دیگر شرکت ها با مسئولیت و تعهدات مشابه تشکیل دهید. تشکیل این انجمن ها باعث میزان حرفه ای بودن شما خواهد شد هم می توانید با دیگران همکاری و راهنمایی در ارتباط با مدیران داشته باشید.
  • تحقیقات اولیه

خودتان را برای ارائه در جلسه درخواست افزایش حقوق آماده کنید

پس از انکه تمامی مراحل بالا را انجام دادید. نیاز است یک ایده خیلی خوب برای جنبه رقابتی بازار کار خود پیدا کنید. در ادامه باید مشخص کنید که چگونه می خواهید درخواست افزایش حقوق خود را به مدیر ارائه کنید.

اگر جنبه رقابتی خودتان را پیدا کردید. باید این سوال را از خودتان بپرسید:

چرا من مستحق افزایش حقوق هستم؟؟

چرا باید این سوال را از خودتان بپرسید؟ زیرا برای پشتیبانی از درخواست افزایش حقوق نیاز به داده های قوی و قابل توجیهی دارید.

و قبل از هر چیز مشخص کنید که جلسه شما درباره افزایش حقوق شماست یا نه می خواهید میانه یک جلسه دیگر ااین موضوع را مطرح کنید.

اگر نتوانستید جوابی برای سوال بالا پیدا کنید اصلا نگران نباشید. خیلی راحت و خودمانی با مدیرتان صحبت کنید و از او بپرسید چه کار و یا کارهایی را باید انجام دهید تا بالاترین میزان حقوق و پاداش را دریافت کنید.

البته خیلی مهم است که چه زمانی این سوال را میپرسید توصیه ما این است که زمانی که اوضاع آرام است و مدیر خوشحال است این سوال ار از او بپرسید.

لیستی از تمامی اهدافی که شما به ثمر رسانده اید تهیه کنید. یک گزارش از اینکه موفقیت در هرکدام از این اهداف چگونه به شرکت برای پیشرفت و توسعه خود کمک کرده است.

صرفه جویی در هزینه ها،بهره وری بیشتر، کارکنان برتر، موفقیت در کسب و کار شرکت، ارائه خدمات به مشتریان فراتر از تماس و تمامی مواردی که در آنها بیشتر از وظایف خود در شرکت تلاش کرده اید. این دست آورد ها می تواند افزایش حقوق شما را توجیه کند.

یک لیست از تمامی وظایف که به مسئولیت های خود اضافه کرده اید تهیهه کنید. نگاه کنید چه مسئولیت های مفیدی را برعهده گرفته اید. توصیه ما به شما این است که در این گزارش ترجیحا کارهایی که روند مثبت و افزایشی داشته اند مطرح شود.

حالا زمان آن رسیده ه یک هدف برای افزایش دستمزد خود تعیین کنید. به نظر میرسد پاداش برای کمک هایی که علاوه بر مسئولیت خود انجام داده اید و کارهای اضافی که انجام داده اید بسیار جوابدهنده باشد.

تمامی موارد را انجام دهید تا زمانی که میخواهید درخواست خود را مطرح کنید بسیار منطقی قابل توجیه و عادلانه و شایسته شما باشد.

بهترین کار این است که شیوه های مربوط به مذاکره را یادبگرید. بی شک خیلی در متقاعد کردن دیگران به سود شما خواهد بود.

حالا زمان آن رسیده تا جلسه مربوط به افزایش حقوق خود را با سرپرست و یا مدیر خود ترتیب دهید. یادتان باشد اگر زمان بدی را انتخاب کنید احتمال آنکه افراد بالاتر بخواهند صحبت های شما را بشنوند بسیار کم است.

آمادگی برای جلسه افزایش حقوق

نکات و مهارت های خیلی ضروری

مذاکره موفقیت امیز برای افزایش دستمزد همیشه بر اساس شایستگی ها و دستاورد های شما خواهدد بود. اگر تنها دلیل شما حس بد نسبت به بیشتر کار کردن و یا این است که به پول بیشتری نیاز دارید، هیچ وقت در مذاکره پیروز نخواهید شد. ممکن است مدیر و یا کرفرمای شما به مسائل زندگی شما اهمیت بدهد اما آنها مسئول تهیه بودجه اضافی برای زندگی شما نیستند.

برای صحبت و پرداختن به مسئله افزایش حقوق خود روراست و مصمم باشید. از مدیر خود بخواهید به خاطر موفقیت هایی که برای شرکت بدست آورده اید و مسئولیت های بیشتری که پذیرفته اید با درخواست شما موافقت کند.

حتما مستندات خود را مکتوب ارائه دهید.

برای پشتیبانی از درخواست خود کاملا اماده باشید. تمامی تحقیقاتی که انجام داده اید را به صورت مکتوب ارائه کنید.

یک نکته بسیار مهم و اساسی:

اگر مدیر شما اعلام کرد هم اکنون نمی تواند به خاطر شرایط مالی شرکت با افزایش حقوق شما موافقت کند. از او سوال بپرسید که آیا شما واجد شرایط برای این درخواست هستید و اگر شرایط اقتصادی فراهم شد با درخواست شما موافقت خواهد کرد؟؟؟

مهم ترین اصل این است که اگر از شما به عنوان یک کارمند انتظارات و تعهدات وجود دارد همین هم از مدیر و کارفرما توقع می رود. پس باید بداند که مسئویت او چیست و این را می توانید خیلی راحت با او در میان بگذارید.

نکته ای که باید بدانید این است که اگر با کارفرما و یا مدیر دیگری برای افزایش حقوق غیر از مدیر خود مذاکره کنید خود را آماده شکست کنید.

سیاست بسیاری از مدیران این است که از هم رتبه خود اصلا اطاعت نکنند و همیشه با آنها به مخالفت میپردازند. به علاوه اگر مدیر شما متوجه شود شما به دنبال شغل دیگری هستید به احتمال زیاد دیگر از پیشرفت، ارتقا و پاداش و اضافه کاری خبری نخواهد بود.

نکات مهم

یک نکته مهم دیگر، مدیران به شدت از اینکه در گوشه ای گیر کنند و یا مانند گروگان با آنها صحبت شود متنفر و بیزار هستند. سعی کنید خیلی روی لحن خود کار کنید. وارد یک مذاکره شرارت بار که ممکن است همه چیز را به هم بریزد نشوید.

به همین شکل تهدید به رفتن در صورت عدم پذیرش درخواست به احتمال بسیار بالا نتیجه منفی خواهد داشت. البته که خیلی هم غیر حرفه ای به شمار میرود.

ممکن است کارفرما شما را مانند گروگان مورد خطاب قرار دهد. در این زمان اصلا واکنش احساسی نشان ندهید. به سراغ کار خود برگردید و دنبال کار جدید باشید بدون سروصدا هم این کار را انجام دهید. حتی توصیه داریم به صمیمی ترین همکار خود هم چیزی نگویید.

منطقه ترسناک

منطقه ترسناک افزایش حقوق

اگر تمام کارهایی که لازم است را انجام داده اید. حتی زمانی که بهترین برنامه ریزی و مستندات را آماده کرده اید هنوز هم تعیین جلسه می تواند بسیار ترسناک باشد. افزایش دادن حقوق بدون برنامه و مستندات می تواند حتی یک نوع کلاهبرداری باشد.

در ضمن شما بهترین تلاشتان را برای اماده سازی جهت جلسه افزایش حقوق انجام داده اید.

اگر نتیجه دلخواه را نگرفتید باید بدانید دیگر مدیر شما علاقه ای به برقراری مجدد این جلسه نخواهد داشت. مگر آنکه تغییرات اساسی و اتفاقات جدیدی در شرکت رخ دهید که باعث پیشرفت شما و افزایش دستمزدتان شود.

با یادگیری مهارت هایی مانند مذاکره، آمادگی ارائه و برنامه ریزی قطعا روند افزایش حقوق شما بسیار آسانتر خواهد شد. مذاکره موفق قطعا به هردو طرف کمک شایانی خواهد کرد.

شما با امادگی، اعتماد به نفس لازم را پیدا خواهید کرد چرا که بهترین کاری است که می توانید انجام دهید.  و این انتخاب را خواهید داشت تا در زمینه کاری خود حداکثر پتانسیل دریافتی را داشته باشید. شما یک کارمند برتر هستید؟ چرا به توصیه ما عمل نمی کنید؟

اگر شما هم به منابع خوب با متون انگلیسی علاقه دارید حتما به سایت thebalancecareers سر بزنید. نکات جالبی داره.

امید وارم این مطلب توانسته باشد سوالات شما را پاسخ بدهد. اگر هر سوال دیگری داشتید خوشحال میشویم برای ما کامنت کنید تا در سریعترین زمان پاسخگو باشیم.

 

مطالب مشابه....
6 مرحله اصلی برای برنامه استراتژیک کسب و کار
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید