مهارت های ارتباطی درکسب و کار + 10 مهارت ارتباطی که برای موفقیت در کسب و کار باید بدانید

مهارت های ارتباطی در کسب و کار

چطور مهارت های ارتباطی در کسب و کار را یاد بگیریم؟ راه اندازی یک کسب و کار موفق چقدر ضروری است؟

برخی از مردم اعتقاد دارند کسب و کار موفق یعنی هنر شناسایی و استفاده از فرصت ها، در واقع آنها کار را یک اتحادیه آماده سازی و شانس میدانند.

برخی دیگر می گویند آموزش های کسب و کار مردم را به بهترین شکل برای تندی های دنیای کار آماده میکند و آنها میدانند باید چه بکنند. با این وجود برخی هم ادعا می کنند همه چی به ارتباطات و داشتن پارتی مربوط است. اما نکته اینجاست:

هیچ کدام از این ها کل داستان را ارائه نمی دهند.

یک عنصر مهم وجود دارد: ارتباط موثر. در واقعیت داشتن یک ارتباط قوی بیش از هر عامل دیگر می تواند پیش بینی کننده و پیشرو برای موفقیت در یک کسب و کار باشد.

به عبارتی دیگر ارتباطات به همه عوامل دیگر در کسب و کار کمک خواهد کرد. ارتباطات به ما کمک می کند تا در مورد فرصت های جدید بیشتر بیاموزیم، آموزش های خود را مدیریت کنیم و در نهایت ارتباطاتی را که ایجاد کرده ایم حفظ و گسترش دهیم.

پیشنهاد ما: 12 مهارت کسب و کار که باید در آن استاد باشید

همچنین باعث میشود بتوانید در کسب و کار خود به کارمندان، سهامداران، سرمایه گذاران و همه جنبه های دیگر، کمک ویژه ای انجام دهید.

در ادامه چند راهکار کلیدی برای بررسی و بهبود مهارت های ارتباطی در کسب و کار و اطمینان از استفاده بیشتر از آن ارائه میشود.

پیشنهاد ما: چطور یک نام عالی برای کسب و کار خود انتخاب کنیم

آنچه را میخواهند به مردم بدهید

این به این مفهوم نیست که به مردم بگویید چه چیزهایی را می خواهند بشنوند. البته که این سوال هم بخشی از معادله است اما لازم نیست به صورت مستقیم پرسیده شود.

بله واقعا، این قسمت درباره دانستن نحوه صحبت کردن با مردم است. به عبارت دیگر ابتدا ارتباطات خود را سازماندهی کنید، سپس اطلاعات و مطالبی که مخاطبان شما می خواهند بشنوند و برایشان مهم است را در همان ابتدا ارائه کنید.

منفعت مردم را در نظر بگیرید

افرادی که دارای استعداد در سخنرانی هستند به صورت اتوماتیک این کارها را انجام میدهند. پس خیلی مهم و منطقی است که در ابتدای کار لیستی از اطلاعاتی که مهم است تهیه کنیم.

پیشنهاد ما: چرا توسعه کسب و کار باید انجام شود

جایی که احتمال مورد توجه قرار گرفتنش توسط شما بسیار زیاد باشد. حالا یک هرم معکوس را تصور کنید. اطلاعات کلیدی در بالای صفحه قرار بگیرد.(منظور اطلاعاتی است که شما را قدرتمند تر نشان میدهد).

اطلاعات که برای پشتیبانی جمع آوری کرده اید در ادامه قرار میگیرد. هنر ارزیابی به صورت صحیح این است که شما اولویت را به شناخت مخاطب و همچنین تنظیم سخنرانی خود و برگزاری با پذیرایی به بهترین شکل است که باعث افزایش زیرکی شما خواهد شد.

برای مثال سیاستمداران همیشه در تبلیغات خود با این چالش روبرو هستند. آنها هرگز نمی دانند چه کسی به رویداد ها می آید. یا اینکه در رویداد های عمومی چه سوالاتی از طرف مردم و یا خبرنگاران از آنها خواهد شد.

برای بهترین نتیجه مخاطب خود را به عنوان یک گزارشگر مهم تصور کنید.اطمینان حاصل کنید تمامی ارتباطات شما بر آنچه آنها بیشتر اهمیت میدهند تاکید میکند.

پیشنهاد ما: چطور در کسب و کار خود متمایز باشیم این عالیه!!!

برخی از استراتژی های سریع حل مسئله را بیاموزید

ممکن است این جمله را بارها شنیده باشید ولی باز هم ارزش گفتن را دارد:

کسب و کار هنر حل مسئله است. در واقع حل مسئله بخش ضروری و جدایی ناپذیر از یک کار است.

 چک لیست حل سریع مسئله:

این مراحل به صورت یک زیر ساخت خوب برای هر مشکلی فراهم شده است. و بسیار مهم است زمانی که شما در ارتباط با دیگران هستید چطور با مسائل برخورد میکنید. در این صورت این شما هستید که باید مسئله را حل کنید.

  • مسئله را کاملا شفاف و واضح کنید
  • علت مسئله را متوجه شوید
  • چند راه حل برای حل مسئله پیدا کنید
  • مراحل انجام کار را تنظیم و تصور کنید
  • در صورتی که مسئله بازهم تکرار میشود یک سیستم برای حل آن اراده کنید

حل مسئله در کسب وکار

این مراحل ممکن است در ابتدا بی ارتباط به نظر برسند. تا زمانی که با مسئله ای مواجه نشوید که نمی دانید چطور باید آن را بلافاصله حل کنید.

با ایجاد یک پرتکل حل مسئله، چهارچوبی برای واکنش به مسائل جدید وجود خواهد داشت. حتی اگر مسئله در ابتدا بسیار نا آشنا باشد.

می توان با انجام مجموعه ای از کارها به جداسازی اجزای مسئله خیلی سریع پرداخت. این پروتکل ها به شما کمک خواهد کرد تا دائم فعال باشید و یا حتی اگر با مشکل خاصی روبرو هستید در زمان کمتری از مسیر خارج شوید.

پیشنهاد ما: چطور درخواست افزایش حقوق بدهیم

از روش های خود استفاده کنید

این طرز فکر برای مهارت های ارتباطی در کسب و کار بسیار مهم است. افراد با روش های مختلف و فرهنگ های متفاوت بزرگ میشوند و با خیلی از چیزهای متفاوت می توانند راحت و خشنود و یا ناراحت و به هم ریخته شوند.

با وجود همه این اختلافات همه ما باید رفتار های خوبی داشته باشیم. یکی از نویسندگان به نام تیم آکسو مینویسد: دلیلی برای رفتار و ادب وجود دارد و این فقط برای زیبایی نیست.

هدف از رفتارهای ما این است که یک ساختار عملی برای مقابله با یکدیگر به ما پیدا کنیم. مهارت های ارتباطی یک چسب متمدن و یک نقشه راه سودمند برای کسب و کارها در امور روز مره است.

جذابیت های اجتماعی برای تعامل های چهره به چهره و ایمیل ها، بسیار ضروری است. البته اکنون تمامی این موارد برای ارتباط با مشتریان در رسانه های اجتماعی نیز لحاظ میشوند.

جایی که بیشترین میزان بازدید را دارد و  بسیار مهم است که شما پاسخ به نگرانی های مخاطبان خود را سریع، شفاف و مودبانه بیان کنید.

رفتار های مناسب و جذابیت های اجتماعی باعث میشود هر تعامل، کسب و کار و هر چیز دیگری بسیار روان تر و نرم تر انجام شود. سعی کنید تا جایی که می توانید رعایت ادب را در رفتار خود قرار دهید.

پیشنهاد ما: 50 ایده برای راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام

مهارت ارتباطی خودتان باشید

روی هوش هیجانی خود کار کنید

هوش هیجانی با احساسات و عواطف دیگران در ارتباط است. هوش هیجانی می تواند به اندازه ملاحظه و مراقبت از کسی که هفته سختی داشته آسان باشد. یا به اندازه درک مسائل تاریخی و اجتماعی که روی افراد تاثیر گذار است، پیچیده باشد.

در محل و محیط کار، هوش هیجانی بالا تعاملات اجتماعی را هدایت می کند. و به افراد کمک می کند تا با یکدیگر همکاری داشته باشند.

باعث میشود ارتباطات بهبود پیدا کنند و به تیم ها این اجازه را میدهد تا با طرز فکر درست راجع به مسائل و نظرات مختلف با هم بحث کنند.

رهبران شرکت هایی که به طور ویژه به احساسات کارمندان خود توجه می کنند معمولا نیرو های شادتری نیز دارند، زیرا به لحاظ اجتماعی افراد آگاه تری هستند.

پیشنهاد ما: 10 اشتباه کسب و کار آنلاین

آنها به تنوع های رفتاری احترام می گذارند و میدانند چطور باید به مناقشات پایان دهند. این رفتار منجر به انتقال احساس و تعامل مثبت با مشتریان و مخاطبان خواهد شد.

به خصوص در دنیای مدرن که ما زندگی می کنیم ، در جایی که تحمل و پذیرش یک مهارت اجباری در خوب رفتار کردن برای کسب و کار است.

خیلی مهم است که هر حرکتی را که انجام میدهید به مسائل تاریخی، فرهنگی و اجتماعی هم فکر کنید. مطمن باشید دیگران از درایت و کاردانی شما تقدیر متقابل خواهند کرد.

به ارتباطات غیر کلامی توجه کنید

حتی اگر تعداد زیادی از تحقیقات و مطالعات ارتباطات غیر کلامی را مساوی و یا فراتر از ارتباطات کلامی قرار دهند، همچنان این رفتار ها باعث ایجاد سوء تفاهم و دست کم گرفتن میشود.

افرادی که توانایی برقرار کردن ارتباط به صورت غیر کلامی را دارند، در چندین حوزه از مهارت های ارتباطی در کسب و کار استاد شده اند. از اعتماد به نفس گرفته تا افزایش اعتبار در بین دیگر صاحبان کسب و کار.

حالت های صورت، تماس چشمی، نحوه تکان دادن دست ها و صدا همه در این گروه ارتباطی قرار میگیرند. تسلط بر هنر ارتباط غیر کلامی در دنیای کسب  و کار اصلا کار آسانی نیست. اما می تواند بعد جدیدی در ارتباط شما با همکاران و دوستان ایجاد کند.

زبان بدن در مهارت های ارتباطی

اما به آن اعتماد نکنید

ارتباطات غیر کلامی در بهترین حالت برای درک و تجربه شما در تعاملات استفاده میشود. اصلا نباید این طور فکر کنید که این یک جایگزین برای ارتباطات اساسی شما است(به ویژه هنگام بحث در رابطه با موضوعات مهم).

به همین دلیل سیگنال هایی را که دریافت میکند به صورت کلی تفسیر کنید نه جز به جز. نشانه های خود را نه به صورت تنها، بلکه کلیت رفتار ها را به عنوان وضعیت موجود برررسی کنید.

به نشانه های غیر کلامی که بسیاری از مردم از دست میدهند بیش از پیش توجه داشته باشید.

پیشنهاد ما: 10 نکته برای کسب و کارها بعد از کرونا

به همین شکل، مهم است که نشانه های غیر کلامی که به همکاران خود ارائه میدهید را کنترل کنید. این احتمال وجود دارد که خیلی از وقت ها اطلاعات اضافی را ارائه دهید، حتی اگر از آن آگاهی نداشته باشید.

به آرامی و با دقت توجه داشته باشید که چگونه میشود حرکات و عبارات را تفسیر کرد. این می تواند به شما در درک مردم کمک کند و هم می تواند به درک مردم از شما کمک کند.

نکته طلایی: بهتر است قبل از آزمایش حرکات و عبارت های خارج از محدوده راحتی شما در یک جلسه مهم، در یک فضای خودمانی به این ارتباطات غیر کلامی تسلط پیدا کنید.

شنونده واقعی باشید

هیچ چیز ناامید کننده تر از این نیست که مردم تظاهر به گوش دادن کنند، در حالی که منتظر فرصت برای صحبت کردن در مورد موضوعات خودشان هستند.

نگاه مبهم، ایجاد وقفه و فقط گوش دادن الکی همه از عادت های گوش دادن ضعیف هستند. یک خبر نا خوشایند: زمانی که شما  تنها تظاهر به گوش دادن میکنید، قطعا همه مردم متوجه خواهند شد.

این به ارتباط غیر کلامی باز می گردد. بنا براین بیشتر اطلاعاتی که با دیگران به اشتراک میگذاریم، کلامی نیستند. اگر بتوانید شنونده خوبی باشید، دنیاهای جدیدی به روی شما باز خواهند شد.

مردم عاشق افرادی هستند که به آنها گوش میدهند. احتمال زیاد این ساده ترین راه برای بدست آوردن دل دیگران است: در هنگام مکالمه حضور داشته باشید و به همه حرف های طرف مقابل گوش دهید.

به طور معمول کارفرمایان باید به صورت ویژه مهارت گوش دادن خود را افزایش دهند و به طور کامل روی آن تسلط پیدا کنند. حتی اگر به ظاهر شغلی دارند که باید به مردم بگویند چه کارهایی انجام بدهند.

اگر رئیس بخواهد از زیر دستان خود تقدیر و قدردانی کند، بهترین کار این است که به نگرانی های آنها گوش دهد و سعی کند واقعا آنها را درک کند. این توجه دقیق است که کارفرمایان خوب را از عالی جدا می کند.

مهارت خوب گوش کردن

 

مطالب مشابه....
7 نکته در باره نحوه موثر تیم سازی در کسب و کار

چالش خودبینی(مودبانه!)

هیچ کسب احساس منفی را نمی پسندد. اما موقعیت هایی به وجود می آید تنها اقدام مناسب سوال دقیق و واضح از موضوع است.

این فرضیه ها ماهیت انسانی بودن ما است، که هروز باعث صرفه جویی در وقت میشود. اما اگر شما یا شخص دیگری به نتیجه اشتباه برسید، چه میکنید؟

بعضی از فرضیه ها می تواند برای روابط و معمالات تجاری یا هردو اینها تاثیر خطرناک بگذارد. و این وظیفه شما است که زمانی که این گونه موارد را مشاهده میکنید از طرف مقابل خود سوال کنید.

ما نمی خواهیم خوانندگان ما متضرر شوند. به جای آنکه فرض کنید چرا یک مخاطب به ایمیل شما  پاسخ نداده، یا آیا مشتری از کار شما راضی است، ایا این محصول ما میتواند یک محصول ابتکاری و سودآور باشد، سوال کنید.

خیلی مهم است که به حقایقی که میدانید، پایبند باشید. اجازه دهید بقیه افراد مابقی سوالات را پاسخ دهند. نمونه های بسیاری از مشاغل در دنیای جدید وجود ندارند.

آنها در همان مرحله ایده مانده اند، و ایده به کسب و کار تبدیل نشده است. چرا که صاحبان آنها این فرصت را نداشتند تا محصول، خدمات و فناوری خود را به چالش بکشند تا اینکه زمان آن به اتمام رسیده و خیلی دیر شده است.

باید با ظرافت و ماهرانه سعی به درک موضوع فرضیه خود جهت ارزیابی میزان ارزش آن داشته باشید. وقتی برای فرضیات خود زمان برای به چالش کشیدن میگذارید، ممکن است اطلاعات بیشتری راجع به موضوع بیابید.

و در نتیجه کسب و کار خود را بهبود می دهید. سوال کردن یکی از مهم ترین مهارت های ارتباطی در کسب و کار است. یادتان باشد انسان های بزرگ سوال های خوب از خودشان میپرسند.

چالش خود در کسب و کار

سوال بپرسید

این مطلب ممکن است در ظاهر شبیه مسئله قبلی باشد، اما در واقعیت متفاوت است. در واقع زمانی که شما از شخصی در محیط عمومی سوال می پرسید، بدست آوردن اطلاعات هدف دوم شما است.

هدف اول این است که آنها را به صحبت و آرامش دعوت کنید و به شما فرصتی میدهد تا مهارت های گوش کردن خود را تمرین کنید.

در کسب و کار های متفاوت، داشتن اطلاعات بیشتر، خیلی بهتر است. اما برای جمع آوری اطلاعات باید بتوانید سوالات درست بپرسید.

پرسیدن سوال مناسب تلاش زیادی را میطلبد. اما می تواند جوایز بیشماری داشته باشد. اگر شما سوالی را مناسب برای پرسیدن میدانید، می توانید هر اطلاعاتی را که نیاز دارید بدست بیاورید.

و با ابر داده های خود ارتباط برقرار کنید. پرسیدن سوالات مناسب یکی از راههای نشان دادن صلاحیت و تخصص شما در مورد موضوعات مختلف است. و همچنین یک بخش ضروری از شبکه های کسب و کاری است.

بدانید چه موقع باید ادعا کنید

گرچه بسیاری از نکات ما روی کمترین ادعا متمرکز شده است. اما اینکه بخواهید یک رهبر خوب باشید بدون آنکه بدانید چه زمانی باید پای خود را وسط ماجرا باز کنید غیر ممکن است.

زمانی که بسیار منطقی شروع به کار میکنید، مدعی بودن در کار در مواردی بسیار سرنوشت ساز و تاثیر گذار خواهد بود. و این فقط زمانی اتفاق می افتد که مردم شما را فردی منطقی، حساس و با ملاحضه بشناسند.

این نشان دهنده این است که زمانی که به شما نیاز دارند شما بسیار متعهد خواهید بود. قاطع بودن به این معنی نیست که شما باید یک فرد پرخاشگر و فردی باشید که دیگران را تحت فشار میگذارد. بلکه باید به صورت کامل شفاف، واضح و موثر باشید.

در واقع، اگر شما رهبر کم ادعایی باشید، اینکه روند کاری شما باثبات و محکم پیش برود بسیار بعید است. نیرو های شما قدرت شما برای رسیدن به اهداف و هدایت شغلتان به سمت موفقیت را می بینند.

و به این امر احترام میگذارند. با احترام و احتیاط دستور دهید مردم توجه خواهند کرد.

مهارت های ارتباطی در کسب و کار، یک کار خوب را از کار بزرگ جدا میکند

زمانی که به طور موثر با افراد سازمان خود ارتباط برقرار می کنید، از بیشتر مشکلات احتمالی اگاهی خواهید داشت. و قادر به اجرای راه حل های مناسب خواهید بود.

برای بهبود مهارت های ارتباطی در کسب و کار خود ، روی مهارت های این مقاله تمرکز کنید. اینطوری در همه جنبه های شغلی بیشتر آگاه خواهید بود و نگرانی های همکاران خود را درک خواهید کرد.

اگر به خوبی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید، میتوانید از مشکلات احتمالی و سایر مشکلات پیشگیری کنید. مهارت های ارتباطی را در کسب و کار خود ارزیابی  کنید و ببینید این نکات برای شما چگونه کار خواهد کرد.

این مقاله به صورت کامل برای شروع کار شما نوشته شده و اگر می خواهید روی مهارت های ارتباطی خود در کسب و کار تمرکز کنید، در این مقاله بیشتر آموزش ها داده شده است.

تنها لازم است کمی فکر کنید که چطور می توانید این ویژگی هار را روی کار خود پیاده کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید