15 ویژگی مدیر موفق در کسب و کار + نکات مهم برای مدیریت کسب و کار

مدیریت کسب و کار

خصوصیات یک مدیر بزرگ چیست؟ آیا برای مدیریت کسب و کار باید حتما استعداد داشت؟

متاسفانه هیچ پاسخ جامع و واحدی برای این سوال وجود ندارد. همه اینکه بخواهید به یک مدیر موفق تبدیل شوید، به عوامل متعددی بستگی دارد. عوامل بسیاری که در هر صنف و صنعتی متفاوت است، مانند:

نوع کسب و کار و شرکت مورد نظر

برنامه استراتژیک

اهداف تعیین شده برای کسب و کار

نوع تیم سازی انجام گرفته

روابط عمومی و مهارت های ارتباطی

قدرت مذاکره و متقاعد سازی

استراتژی بازاریابی و فروش

سهام و سهامداران

نوع مدیریت و ………………….

اگر بخواهیم به ساده ترین شکل بیان کنیم:

همانطور که کارمند مناسبی برای هر شغل مناسبی وجود دارد، مدیر مناسبی هم برای هر کسب و کار، شرکت، تیم، صنعت و زمینه ای وجود دارد.

برای همین اینکه شما بخواهید یک مدیریت کسب و کار موفق و قدرتمند بسازید، کاملا بستگی به زمینه و نوع کار دارد.

پیشنهاد ما: چگونه به بهترین شکل عملکرد کسب و کار خود را انالیز کنیم

از این رو، در ادامه این مقاله 15 ویژگی که مدیریت به صورت عمومی باید داشته باشد و در مدیران عالی وجود دارد را بیان کرده ایم.

داشتن چشم انداز و نحوه برقراری ارتباط با آن

 

اهمیت چشم انداز در مدیریت

یکی از مهم ترین ویژگی های یک مدیر عالی، دانستن چگونگی انتقال ماموریت، اهداف و وظایف به دیگران و پیشنهاد روش روشنی برای تفکر بقیه اعضای تیم و جهت دادن به کار آنها در مسیر صحیح است.

داشتن چشم انداز توسعه کسب و کار یک چیز است، اما این که بتوانید آن را انتقال دهید یک چیر دیگری است.

به هر حال اگر به وضوح قابل درک نباشد، فایده ای ندارد. خیلی تاکید ما روی کلمه به وضوح است.

اینکه شما مدیریت یک کار را بر عهده میگیرید، و واقعا خودتان چشم انداز شرکت را به روشنی درک کنید، به راحتی می توانید آن را به دیگران هم انتقال دهید.

پیشنهاد ما: 15 تاکتیک برای موفقیت در مذاکرات کسب و کار

اما اگر خودتان هم به چشم انداز و اهداف خود اطمینان نداشته باشید، دیگر نمی توانید به روشنی ماموریت کار خود را به کارکنان خود انتقال دهید.

در نتیجه نباید انتظار داشته باشید کارمندان شما به نحو احسنت کار ها و وظایف خود را انجام دهند.

مستقل و مسئولیت پذیر بودن

یک مدیر عالی باید بتواند به تنهایی از عهده تصمیم گیری های لازم شرکت، بر بیاید. و از همه مهم تر، توانایی تحمل مسئولیت تصمیم گیری های خود را نیز دارد، چه خوب چه بد.

در عین حال این امر بسیار مهم است که مدیریت کسب و کار قاطع باشد و اختیارات کارمندان خود را اولویت بندی و توسعه دهند. همچنین در زمان هایی کار و مسئولیت را برعهده آنها قرار دهند.

پیشنهاد ما: 12 مهارت کسب و کار که باید در آنها استاد باشید

مستقل بودن یعنی: نترسیدن از مسئولیت پذیری، توانایی موضع گیری قاطع درباره مسائل، حتی زمانی که تنها باشد و فقط یک نظر معین وجود داشته باشد، و قبول عواقب تصمیم گیری های خود حتی وقتی تنها نظر خود را دارد، یا بر اساس نظر دیگران و مشورت با آنها رفتار می کند.

بیایید با هم صادق باشیم، رهبری غالبا به معنای مواجهه با دشواری ها به تنهایی است، و این نقطه قوتی نیست که به هر کسب داده شود.

اگر می خواهید یک رهبر قدرتمند در کسب و کار باشید باید روی ویژگی مقابله با مسائل خیلی خوب کار کنید.

دانستن اینکه چطور می توان فرمانده بود

فردی که می خواهد فرمانده باشد، باید اهداف را به دقت تعیین و زیر نظر داشته باشد، مسئولیت ها و دستورالعمل هار را ارائه کند، با قضاوت درست ارتباط برقرار کند، با موانع مقابله کند، روی احساسات خود مدیریت داشته باشد، الگوی مناسبی برای خود و دیگران باشد، در مورد برخی اتفاقات و مسائل موضع گیری قاطع داشته باشد.( حتی اگر مخالف موقعیت حالت موجود و همه باشد )، اعتماد به نفس لازم را داشته باشد و بتواند اعتماد دیگران را جلب کند.

به نظر شما کار ساده ای است؟؟؟؟  واقعا کار ساده ای نیست.

هیچ چیز برای یک شرکت و یک تیم بدتر از کاپیتان و مدیر بدون جهت نیست، که حتی قادر به حل و فصل اختلافات نیست، حاضر نیست واقعیت را همانگونه که هست ببیند، تحمل انتقاد را ندارد و پاسخی برای عملکرد خود نخواهد داشت.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را از رقبا متمایز کنیم

اگر می خواهید مدیریت کسب و کار خود را به یک فاجعه تبدیل کنید، این دستورالعمل ها را اجرا کنید.

 

مطالب مشابه....
12 مهارت های کسب و کار که باید در آنها استاد باشید

مدیریت فرماندهی کسب و کار

تصمیم گیری درست در زمان درست

برای مدیران، تصمیم گیری یک نیاز اساسی برای رهبری خودشان است. نتیجه انتخاب ها و تصمیمات مدیر می تواند، و معمولا دلیل موفقیت کسب و کار و یا عدم موفقیت آن است.

پیشنهاد ما: 50 ایده برای راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام

مهم ترین نکته این است که شما بهترین تصمیم ممکن را که می توانید و احساس می کنید درست است، بگیرید.

اما تصمیم گیری در لحظه مناسب، یکی از کلیدی ترین مهارت های کسب و کار و مدیریت است. خیلی دیر انجام دادن، به اندازه تصمیم اشتباه ، اشتباه است.

پیشنهاد ما: 10 اشتباه در کسب و کار آنلاین

 

مطالب مشابه....
مهارت های ارتباطی درکسب و کار + 10 مهارت ارتباطی که برای موفقیت در کسب و کار باید بدانید

نشان دادن شجاعت مدیریتی

یکی از بزرگترین و اساسی ترین ویژگی های یک مدیر بزرگ، شجاعت مدیریتی وی است. به هر حال انها کسانی هستند که در هر کاری باید به عنوان اولین نفر با مسائل مواجه شوند.

همه چیز را همانگونه که هست بیان کنند، تصمیمات دشوار بگیرند و مسئولیت کارها و تصمیم های خود را بپذیرند.

سازماندهی و تشخیص موارد در رابطه با آنچه که واقعا هستند نیازمند بیان کردن جملات درست، در زمان درست، به شخص مناسب و به شیوه صحیح است.

پیشنهاد ما: 11 نکته برای انتخاب نام برند و کسب و کار

مواجهه با مسائل مانند این است که مطمئن شوید مدیریت کسب و کار دقیقا به واقعیت نگاه می کند. هر چقدر هم که خشن باشد. و سپس آن را با تیم و  کارکنان در میان می گذارد تا با هم کنار بیایند.

خلاصه این مطلب، شجاعت مدیریتی به معنای دانستن مدیریت طوفان است، همچنین عدم اطمینان و ابهام از آن. یک مدیر عالی معمولا تصمیمات درست تری نسبت به تصمیمات اشتباه می گیرد.

حتی زمانی که مبتنی بر اطلاعات ناکافی باشد. در کمترین زمان ممکن با راه حل های قبلی و یا بدون راه حل های قبلی که بر اساس آنها استدلال می کند، تصمیم می گیرد.

نشان دادن رهبری و الهام بخش بودن برای دیگران

رهبری توانایی تاثیرگذاری و هدایت گروهی به سمت یک هدف خاص و مشترک است، در حالی که ارتباط متقابل را به وجود می آورد.

پیشنهاد ما: 10 کسب و کار پردرآمد در جهان

برای یک مدیر این به معنای مسئولیت، فرماندهی، داشتن دید، اعتماد به نفس و تشویق به مشارکت و انگیزه کارمندان است. این در حالی است که همکاری گروهی را برای رسیدن به هدف اصلی بدست می آورد.

داشتن منابع فکری

مدیریت کسب و کار باید بر عهده یک مدیر عالی باشد که، همیشه می خواهد رشد کند، یاد بگیرد و پیشرفت کند. هرچه منابع فکری بیشتری داشته باشد، یادگیری سریعتر اتفاق می افتد.

آیا شما یا مدیر شما سبک تفکر منطقی دارید؟ آیا توانایی استفاده از یک زنجیر استدلال منظم و دقیق یا یک تفکر سیستماتیک و استنتاجیک را دارید؟

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را دگرگون کنیم

آیا آنها قادر به ایجاد و فرمول بندی فرضیه ها هستند، حس ششم دارند و شهود را فرا می خوانند؟ این نکته را فراموش نکنید، در طوفان های ابهام، شهود قدرتمند ترین و مهم ترین ابزار است.

آیا آنها علاوه بر روش های عملیاتی تر برای کارها و چیز ها یک چشم انداز و برنامه استراتژیک جهانی دارند؟

آیا آنها می توانند مفاهیم انتزاعی را که مستقیما به کاربرد های مستقیم تبدیل نمی شوند، مانند ایده ها و موارد مفهومی را اداره کنند؟

آیا توانایی تبدیل ایده به کاربرد مستقیم را دارند؟

 

مطالب مشابه....
9 نکته بازاریابی و فروش در کسب و کار های نوپا و استارت آپ ها

منابع فکر در مدیریت

داشتن حس سیاسی

داشتن حس سیاسی در واقع می تواند بین ” سیاسی بودن” و “رفتار سیاسی داشتن ” تمایز قائل شود. اگر از تعداد افرادی که بین این دو تفاوت قائل نمی شوند مطلع شوید قطعا تعجب خواهید کرد.

اگر کسی رفتار سیاسی داشته باشد، قادر به گفتن و انجام کارهایی است که مطابق با اعتقادات و آداب و رسوم یک محیط خاص است که قابل قبول تلقی میشود.

این یعنی در جستجوی درک، و در نظر گرفتن اتفاقات و خطراتی است که در حال حاضر وجود دارد.

مهارت های ارتباطی ویژگی کلیدی مدیران عالی است. یکی از ویژگی های یک مدیر عالی انتخاب زمان و مکان مناسب برای برقراری ارتباط و آنچه باید به شخصی منتقل شود، با کمترین اختلال است. در حالی که با خواندن زبان بدن و رفتار های غیر کلامی و تطبیق گفتار آنها با موقعیت و مخاطب انجام می گیرد.

همدلی کردن

واقعا همدلی داشتن یک ویژگی فوق العاده است. و شما به راحتی می توانید در رابطه با مزایای آن با همه گروه های سنی متفاوت، صحبت کنید.

هنر همدلی در واقع هنر شناخت دیگران، درک احساسات آنها، درک دیدگاه های آنها، احساس علاقه صادقانه به مشغله هایشان و امکان برقراری ارتباط با طیف وسیعی از افراد است.

پیشنهاد ما: راهنمای ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار ها

با این حال همدلی را با دلسوزی و ترحم اشتباه نگیرید. دلسوزی و ترحم احساسی است که از سختی هاو مشکلات طرف مقابل متاثر میشود و برای کاهش درد و رنج خود نیاز به اقدام وعکس العمل دارد.

مهم ترین نکته، با این وجود همدلی هیچ ارتباطی با نجات دیگران ندارد.

نشان دادن فروتنی و آسیب پذیری

آسیب پذیری در یک کلام طعم حقیقت و بوی شجاعت می دهد.

داشتن شجاعت به عنوان یک مدیر آسیب پذیر، شجاعت برای خود بودن، سنگ بنای یک رهبر الهام بخش است.

فروتنی به این معنا است که شما بدون هیچ بهانه ای بتوانید اشتباهات و نقاط ضعف خود را بشناسید، قبول کنید و تشخیص دهید که هیچ ابر  قهرمانی در کار نیست، به این شکل دیگران در آرامش قرار می گیرند.

پیشنهاد ما: چگونه درخواست افزایش حقوق بدهیم؟؟

به دیدگاهها و ایده های دیگران به چشم یک مشوق و دلگرم کننده نگاه کنید و همانطور هم رفتار کنید. می دانید چگونه می توانید از نقاط قوت دیگران استفاده کنید. و خودتان را اغلب با افرادی که بهتر از خودتان هستند احاطه کنید.

 

مطالب مشابه....
از طریق مشاغل اینترنتی با درآمد عالی به راحتی کسب درآمد کنید

مدیر خط مقدم در برخورد با مسائل

نمایش هوش هیجانی

هوش هیجانی، گروهی از مهارت های کلامی و غیر کلامی را در بر می گیرد، که به فرد این امکان را می دهد تا احساسات را در خود و دیگران ایجاد، تشخیص، درک و ارزیابی کند. به گونه ای که افکار و اقدامات آنها را جهت تحقق نیاز ها و پاسخگویی به مسائل پیرامونی هدایت کند.

برای رشد این ویژگی، اولین قدم برای مدیر عالی شناخت خودش است. چرا؟

صرفا به این دلیل که شخصی که نسبت به احساسات خود کنترل ندارد و به قولی صدای احساس خود را نمی شنود، بر روی بخشش و انسان دوستی او تاثیر می گذارد.

یک مدیر باید یاد بگیرد احساسات خود را کنترل کند، و آنها را با شرایطی که ممکن است به وجود بیاید، تنظیم کند. و همه اینها همراه با همدلی است که با دیگران در میان می گذارد.

خود را به خوبی احاطه کنید

موفقیت در کسب و کار بدون شک به همراه کار تیمی است . و در این زمینه یکی از ویژگی های یک مدیر بزرگ این است که چگونه با نیروهای خوب و مناسب شرکت و کار خود را احاطه کند. دیگران را به خوبی بشناسد و بداند چگونه می تواند تیم پر باری ایجاد کند.

بنابراین باید دستورالعمل یک تیم رویایی را بداند:

  • دانستن نیاز دیگران، در عین واقع بین بودن
  • دانستن اینکه چگونه می توان به نقاط قوت هر فرد اعتماد کرد و آنها را به حداکثر رساند
  • دانستن قدرتی که در تنوع و مکمل بودن نهفته است

 

مطالب مشابه....
چگونه به اکسپلور اینستاگرام راه بیابیم

پشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را رونق دهیم

عمل گرا و راه حل گرا بودن

یک مدیر عالی نمی تواند به سادگی شاهد وقایع باشد. آنها باید همگام با تیم خود اقدام کنند. این نکته مهم ترین اصل موفقیت در مدیریت کسب و کار است.

در محیط امروز سازمان ها و شرکت هایی که مردد هستند و توسط کسانی اداره میشوند که اهداف خود را در ذهنشان دنبال می کنند، توسط مدیرانی که به اهدافشان به سرعت عمل می کنند کنار زده میشوند.

کسانی که برای انجام دادن کارهایشان تردید دارند به دلیل کامل گرایی، تعلل و یا ترس از خطر، در آخر، کار را زمانی که باید به سرعت انجام می دادند تا به هدف مناسب برسند به تاخیر می اندازند.

دانستن چگونگی تفویض اختیار و اعتماد کردن به دیگران

اگر یک مدیر بخواهد همه مسائل را خودش حل کند تا به اعتبار خود بیافزاید،  هرگز نمی تواند عالی باشد. تفویض اختیار از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا به مدیر این اجازه را می دهد تا به ارزش افزایی نیرو های خود اعتماد کند. برای تفویض اختیار به بهینه ترین روش، اعتماد به همکاران، تقسیم مسئولیت و عمچنین اعطای اعتبار لازم است.

پیشنهاد ما: کسب و کار های نوظهور

مثبت بودن، اشتیاق و پرورش لذت کار در یک شرکت و تیم

 

مطالب مشابه....
چگونه در کسب و کار متمایز باشیم + 7 گام برای متمایز کردن کسب و کار با دیگر رقبا

الهام بخش بودن و ایجاد انگیزه در کسب و کار نقش مدیریت است

واقعا چه کسی می خواهد یک مدیر منفی را دنبال کند؟ یا حتی بیشتر در حالت خوش بینانه

چه کسی دوست دارد محدودیت های خود را افزایش دهد و اگر از تمام لذت هایی که می تواند تجربه کند صرف نظر کند؟

آیا مدیران شما توانایی پرورش شادی و اشتیاق

در کار و همچنین لذت بردن از کار تیمی را دارند؟

البته این مهم است که در مدیریت کسب و کار، ابر قهرمان نهایی وجود ندارد. حتی اگر آنها هم باشند، ما نمی خواهیم.

مهم ترین اقدام برای تعیین خصوصیت مدیران، کمک به آنها برای شناخت بهتر خود و اعتماد به نقاط قوت برای کمک به رشد آنهاست.

تمام آنچه شما به عنوان یک مدیر نیاز دارید، قابل یادگیری است. تنها با تمرین و زمان با استفاده از آموزش های کسب و کار می توانید به آنچه می خواهید برسید.

یادتان باشد همانطور که در مقاله رسیدن به ذهنیت رشد بیان کردیم، بدست آوردن مهارت ها به استعداد کاری ندارد، مهم تمرین و استمرار در آن است.

 

مطالب مشابه....
چگونه برای افزایش حقوق درخواست کنیم
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید