غلبه بر ترس از شکست ، با ترس از حرکت به جلو، روبرو شوید

ترس از شکست

آیا تا به حال از شکست در کاری چنان ترسیده اید که تصمیم بگیرید دیگر آن را امتحان نکنید؟ یا اینکه ترس از شکست باعث شده که، ناخودآگاه، تمام تلاش های خود را برای جلوگیری از احتمال یک شکست بزرگ تضعیف کنید و هیچ کاری را انجام ندهید؟

بسیاری از ما این مسئله را در قسمت هایی از زندگی تجربه کرده ایم. ترس از عدم موفقیت می تواند باعث شود، در جای خود بی حرکت شویم، و هیچ کاری انجام ندهیم. بنابراین با استدلال ها و بهانه های متفاوت برای حرکت رو به جلو، مقاومت می کنیم. اما مشکل اصلی کجاست؟ زمانی که شما اجازه می دهید ترس، مانع حرکت و پیشرفت رو به جلوی ما شود، به احتمال زیاد فرصت های زیادی را در زندگی و کسب و کار از دست خواهید داد.

پیشنهاد ما: شغل رویایی من چیست؟؟

در این مقاله ترس از شکست را بررسی خواهیم کرد:

  • معنی آن چیست؟
  • چه عواملی باعث آن میشود؟
  • و چطور می توان بر آن غلبه کرد؟

تا از موفقیت ها و فرصت هایی که در زندگی پیش روی ما قرار میگیرد بهترین لذت را ببریم.

 

مطالب مشابه....
چگونه برای افزایش حقوق درخواست کنیم

دلایل ترس از شکست

برای اینکه به دلایل ترس از شکست پی ببریم ابتدا باید تعریف روشن و واضح نسبت به اینکه واقعا “شکست” به چه معناست داشته باشیم.

همه ما تعاریف متفاوتی نسبت به شکست داریم، و تنها دلیل آن این است که همه ما معیار ها، ارزش ها و اعتقادات متفاوتی نسبت به هم داریم. شکست در یک فرد می تواند به آسانی یک تجربه عالی برای یادگیری در ادامه مسیر زندگی باشد.

حداقل می توان گفت بسیاری از ما از شکست می ترسیم. اما ترس از شکست (atychiphobia) زمانی  است که ما اجازه دهیم به ترس ها تا مانع از انجام کارهایی شوند که می تواند ما را برای رسیدن به اهداف مان پیش ببرد.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را رونق دهیم

ترس از شکست می تواند به دلایل و عوامل زیادی مرتبط باشد.

برای مثال، می توان به والدین بسیار انتقادی نسبت به همه چیز، و اینکه دوست داشتند فرزندشان در همه موارد کامل باشد، اشاره کرد که می تواند دلیل موجهی باشد. از آنجا که این افراد در کودکی معمولا تحقیر یا تضعیف میشدند، هم اکنون در سن بزرگسالی نیز این احساسات را با خود حمل می کنند.

تجربه یک واقعه آسیب زا در مدتی از زندگی نیز می تواند یکی از دلایل آن باشد. 

برای مثال ممکن است چندین سال پیش شما در جمع افرادی یک سخنرانی و ارائه مهم داشته اید، و انقدر نتیجه برای شما بد و ناگوار بود که باعث شده شما از بقیه شکست ها نیز ترس و وحشت داشته باشید. و هم اکنون که این مقاله را مطالعه می کنید نیز این ترس را با خود حمل می کنید.

 

مطالب مشابه....
راهنمای ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارهای نوپا

 

دلایل ترس

چگونه ترس از شکست را تجربه می کنید

خیلی مهم است که بدانید در ترس از شکست شما اصلا تنها نیستید. تعداد زیادی از آدم ها از شکست بسیار می ترسند. اگر شما هم از شکست می ترسید احتمالا برخی یا همه این علائم را تجربه کرده اید:

بی میلی برای امتحان کردن چیز های جدید

درگیر شدن در پروژه های چالش بر انگیز

خود شکنی: به تعویق انداخت کارها، اضطراب بیش از حد، یا عدم پیگری اهداف

عزت نفس یا اعتماد به نفس پایین: معمولا از این جملات استفاده می کنند، ” من به اندازه کافی خوب نیستم تا به این درجه از موفقیت و پیشرفت برسم ” یا ” من به اندازه کافی هوش و استعداد ندارم تا در جمع این تیم حضور پیدا کنم “

برای مثال زمانی که در یک جلسه مذاکره هستند نمی توانند آنچه می خواهند را درخواست کنند.

کمالگرایی: تمایل برای انجام دادن کارهایی که می دانید تمام و کمال آنها را به پایان می رسانید.

 

مطالب مشابه....
چگونه به اکسپلور اینستاگرام راه بیابیم

تعریف شکست

گذر از زندگی بدون تجربه نوعی از شکست تقریبا غیرممکن است. افرادی که اینگونه زندگی می کنند معمولا انقدر محتاط هستند که حتی جایی نمی روند. به زبان ساده تر آنها تقریبا اصلا زندگی نمی کنند.

اما تنها نکته جالب درباره شکست این است که، کاملا به خود ما بستگی دارد چگونه به شکست نگاه کنیم. ما می توانیم شکست را به عنوان پایان جهان و یا اثبات میزان ناکافی بودن خود انتخاب کنیم.

و یا می توانیم به شکست به عنوان یک تجربه برای یادگیری ادامه زندگی که اغلب نیز همین است نگاه کنیم.

پیشنهاد ما: 12 مهارت کسب و کار که باید در آنها استاد شویم

 هر زمان که در کاری شکست خوردیم، می توانیم به دنبال درسی که می توانیم از آن بگیریم برویم. فراموش نکنید این درسها بسیار مهم تر از شکست ها و مسائلی هستند که برای ما پیش می آیند.

درس ها نحوه رشد و پیشرفت ما و جلوگیری از تکرار آن اشتباه هستند.

شکست ها فقط زمانی باعث توقف ما میشوند که ما به آنها اجازه دهیم.

یافتن افراد بزرگی که شکست های بزرگی را نیز تجربه کرده اند بسیار کار ساده ای است:

مایکل جوردن به عنوان یکی از بزرگترین بازیکنان بسکتبال در تمام دوران تاریخ شناخته میشود. با این حال او از تیم دبیرستان خود اخراج شد . چرا که مربی او تصور می کرد او مهارت کافی برای بازی بسکتبال را ندارد.

وارن بافت که یکی از بزرگترین سرمایه داران جهان است و از شخصیت های خردمند دنیا محسوب میشود از دانشگاه هاروارد رد شد.

ریچارد برانسون مالک شرکت ویرجین از دبیرستان ترک تحصیل کرد.

آقای عظیم زاده بزرگترین تاجر فرش از دوران ابتدایی دیگر نتوانست روزانه درس بخواند.

بسیاری از ما در زندگی لغزیده و سقوط خواهیم کرد. درها به صورت ما برخورد می کنند و ممکن است ما تصمیمات بدی بگیریم. اما تصور کنید زمانی که آقای عظیم زاده زمانی که دیگر نمی توانست به تحصیل در کنار باقی هم سن و سالانش بپردازد از رویای خود دست می کشید چه اتفاقی می افتاد.

این موضوع را تصور کنید که اگر مایکل جردن زمانی که از تیم بسکتبال دبیرستان اخراج شد برای همیشه رویایی بازی در لیگ بسکتبال را فراموش می کرد، چه اتفاقی می افتاد.

به فرصتهایی فکر کنید که اگر اجازه دهید شکست هایتان شما را متوقف کنند، از دست خواهید داد.

تعریف ترس

شکست همچنین می تواند چیز هایی را به ما بیاموزد که اگر این اتفاقات نمی افتاد هرگز آنها را یاد نمی گرفتیم. برای مثال شکست می تواند به شما نشان دهد که در برخی موارد بحرانی شما چقدر انسان قدرتمندی هستید.

شکست در مسائلی می تواند باعث شود شما دوستان واقعی خود را پیدا کنید. یا به شما کمک می کند انگیزه غیر منتظره ای برای موفقیت بدست آوردید.

اگر بخواهم با شما صادق باشم باید بدانید اغلب اوقات بینش ارزشمند، پس از یک شکست حاصل میشود. پذیرش و آموختن از این درسها و بینش ها کلید اساسی موفقیت در زندگی هستند.

 

مطالب مشابه....
5 نکته برای هوشمند کردن مدیریت زمان کسب و کار

چگونه از شکست نترسیم

مهم است بدانید در هر کاری که انجام می دهید، همیشه شانس این وجود دارد که شکست بخورید. روبرو شدن با این شانس و در آغوش کشیدن آن ، نه تنها شجاعانه است بلکه باعث میشود زندگی پر بار تر همراه با پاداش بیشتری را تجربه کندی.

با این وجود در ادامه چند روش برای کاهش ترس از شکست برای شما ارائه می کنیم:

تمام نتایج بالقوه را تجزیه و تحلیل کنید: بسیاری از مردم ترس از شکست را تجربه می کنند چرا که از چیزهای ناشناخته می ترسند. با در نظر گرفتن تمامی نتایج احتمالی تصمیم خود، این ترس را برطرف کنید. مقاله انالیز کسب و کار ما به شما کمک می کند بتوانید تصمیم درست را بگیرید.

مثبت اندیشیدن را بیاموزید: مثبت اندیشی راهی بسیار قدرتمند برای ایجاد اعتماد به نفس و خنثی سازی تخریب خود است. ما در مقاله ذهنیت رشد در کسب و کار به این مطلب برای تغییر رفتار ها و افکارمان اشاره کرده ایم.

برنامه احتمالی داشته باشید: اگر می ترسید در کاری شکست بخورید، داشتن یک برنامه جایگزین و یا به قول معروف” plan B ” می تواند به شما کمک کند تا در مورد حرکت به جلو اطمینان بیشتری داشته باشید.

 

مطالب مشابه....
15 ویژگی مدیر موفق در کسب و کار + نکات مهم برای مدیریت کسب و کار

چگونه زندگی را از ترس شکست متوقف کنیم

اگر از شکست می ترسید، ممکن است از تعیین اهداف برای کسب و کار خود ناراحت و نامطمئن باشید. اما باید بدانید اهداف به ما کمک می کند بدانیم در زندگی قرار است به کجا برویم. بدون اهداف مقصد مطمئنی نخواهیم داشت.

بسیاری از کارشناسان تجسم ذهنی را توصیه می کنند. به عنوان ابزاری قدرتمند برای تعیین اهداف در زندگی و کسب و کار. تصور اینکه زندگی پس از رسیدن به هدف چگونه خواهد بود، انگیزه بزرگی برای حرکت رو به جلو و ادامه مسیر به شما می دهید.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را دگرگون کنیم

نکته اساسی و مهم این است که تجسم ذهنی در افرادی که دچار ترس بیش از حد از شکست هستند می تواند نتیجه معکوس دهد.

تحقیقات نشان می دهد افرادی که ترس بیش از حد از ترس دارند زمانی که به تجسم ذهنی برای موفقیت خود می پردازند، پس از آن دچار احساس منفی شدیدی خواهند شد.

بنابراین، در عوض آن چه کاری می توانید انجام دهید:

با تعیین چند هدف کوچک شروع کنید: ما در مقاله تعیین اهداف کوچک برای کسب و کار به تفصیل در این باره شرح داده ایم. این اهداف باید کمی چالش بر انگیز باشند. اما نه به طرز چشمگیر که باعث شود ترس شما افزایش یابد. این اهداف کوچک را پیروزی های اولیه بدانید، که برای افزایش اعتماد به نفس شما طراحی شده اند.

به عنوان مثال اگر بیش از حد از ارتباط برقرار کردن با دیگران می ترسید، این را اولین هدف خود قرار دهید و با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید. ما در مقاله مهارت های ارتباطی در کسب و کار به صورت کامل در باره روش های مربوط به برقراری ارتباط در محیط های کاری پرداخته ایم.

نقش ترس در کسب و کار

تصور کنید همیشه علاقه داشتید که ادامه تحصیل دهید، و دوست دارید دوباره به دانشگاه و محیط های آکادمیک باز گردید.

همین مسئله را به عنوان هدف خود قرار دهید. با دانشگاهها تماس بگیرید و با چند مشاور صحبت کنید و متوجه شوید چه کارهایی را باید انجام دهید. فقط کافی است روی مرحله بعدی تمرکز کنید.

برداشتن یک قدم کوچک می تواند باعث شود اعتماد به نفس شما بازگردد و با انگیزه تر به جلو حرکت کنید. و همین باعث می شود در اهداف نهایی خود غرق نشوید.

مهارت هایی که برای برنامه ریزی و حذف ترس از شکست در ادامه نیاز خواهیم داشت:

 

مطالب مشابه....
ایده کسب و کار در اینستاگرام + 50 ایده برای راه اندازی یک کسب و کار اینستاگرامی

هشدار

گاهی اوقات، ترس بیش از حد از ترس می تواند علامت یک بیماری جدی روانی باشد. تفکر منفی می تواند باعث مشکلات شدید در وضعیت سلامت فیزیکی و در موارد حاد تر باعث مرگ شود. اگر چه نشان داده شده است که این تکنیک ها تاثیر زیادی در کاهش استرس دارند اما فقط برای راهنمایی و یادگیری عمومی کاربرد دارد. و اگر خوانندگان دچار حملات استرسی و هجوم بیش از حد افکار منفی هستند بهتر است به مشاوران و متخصصان بهداشت روانی مراجعه کنند.

 

مطالب مشابه....
در رابطه با افیلیت مارکتینگ بیشتر بدانید

کلام آخر

بسیاری از ما بعضی از اوقات از شکست می ترسیم. اما نباید اجازه دهیم این ترس مانع حرکت ما رو به جلو شود.

ترس از شکست می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. از وقایعی که در دوران کودکی به وجود آمده تا اتفاقاتی که در دوران بزرگسالی مرتکب شده ایم. مهم ترین نکته این است که بدانیم ما همیشه یک انتخاب داریم، می توانیم ترس را انتخاب کنیم یا آن را کنار بگزاریم.

با تعیین اهداف کوچکی که به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می کند شروع کنید. بیاموزید که چگونه می توانید تمامی نتایج را به صورت منطقی کشف و ارزیابی کنید و برنامه های احتمالی را تدوین کنید. حتما تفکر مثبت را تمرین کنید. با حرکت آهسته و پیوسته به جلو بر ترس خود غلبه خواهید کرد.

ما در سایت آموزش کسب و کاری خود به شما یاد می دهیم هر آن چیزی که برای موفقیت در کسب و کار و زندگی شاد نیاز دارید را داشته باشدی. و این مقاله تنها بخشی از مطالب و محتوا و تحقیقات ما بوده است. خوشحال میشویم که نظر خود را در رابطه با ترس از شکست برای ما کامنت کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید