هر آنچه درباره ریمارکتینگ باید بدانید

ریمارکتینگ

کسب و کارها  تصور میکنند که برای بالا بردن فروش محصولاتشان باید فقط کاربران را به سایتشان هدایت کنند اما در بسیاری از مواقع کاربر پس از ورود به سایت، بدون هیچ دلیل خاصی از آن خارج می شود و خریدی هم انجام نمی دهد. به نظر شما باید این دسته از کاربران را فراموش کرد یا با کمک تکنیک هایی آن ها را به خرید علاقه مند تر کرد؟ یکی از موثرترین راهکارهای افزایش تعداد خریداران و تبدیل مشتری های فعلی به مشتری وفادار، استفاده از ریمارکتینگ یا همان بازاریابی مجدد است.

 

ریمارکتینگ چیست؟

مسیر مشتری در قیف بازاریابی و فروش به 5 بخش آگاهی،علاقه مندی، انالیز و ارزیابی، تصمیم گیری و خرید تقسیم می شود.

شرکت ها تعداد زیادی از مشتری هایشان را در طول گذر از مراحل ابتدایی قیف از دست می دهند.

ریمارکتینگ تلاش می کند تا با شناسایی رفتار مخاطبین هنگام عبور از 4 بخش ابتدایی، روش های جدیدی برای رسیدن مخاطب به بخش خرید را بوجود آورد.

برای انجام این کار می بایست مسیر حرکت مشتری در سایت را با کمک کوکی های مرورگر شناسایی کنید؛ صفحاتی که از آن ها بازدید کرده، مطالبی که خوانده، لینک هایی که کلیک کرده و سپس سعی کنید صفحه، تبلیغ و یا پیشنهادی منحصر به فرد برای آنها ارائه دهید.

البته نکته قابل توجه درباره این موضوع این است که این روش بازاریابی فقط مختص مشتری های جدید نیست و برای تبدیل مشتری های قبلی به وفادار نیز کارآمد است.

 

مطالب مشابه....
تکنیک های موثر و روش های کاربردی برای افزایش فالوور اینستاگرام

 

ایده برای “بازاریابی مجدد” در طول سفر مشتری در قیف

همانطور که گفتیم هدف از بازاریابی مجدد، رساندن مشتری به مرحله آخر قیف (خرید) است.

با مطالعه مشتریان و شناسایی مرحله ای که از قیف خارج شده اند می توانید بهترین ایده را برای ریمارکتینگ اجرایی کنید.

اگر مشتری در مرحله اول که همان آگاهی از برند است از قیف خارج شود، تبلیغات موثر برای او می تواند فقط شامل نام و لوگوی برند باشد.

اگر در مرحله دوم خارج شده باشد، باید محصولات ویژه ای که مورد علاقه کاربر است به او نمایش داده شود. در صورت خروج در مرحله سوم که ارزیابی است باید تبلیغات و مطالبی که پاسخگوی سوالات او در مورد برند و یا محصول مورد نظرش بوده برایش ارسال شود.

وقتی کاربر در مرحله چهارم که تصمیم گیری می باشد از قیف خارج شود با استفاده از تبلیغات ویژه میتوان او را به مرحله خرید رساند.

همانطور که گفتیم یکی از اهداف ما ساخت مشتری وفادار و یا فروش محصولات به مشتری های قبلی نیز هست، برای انجام این کار می توانید در مرحله آخر و هنگام خرید کاربر، تبلیغات مرتبط با خرید فعلی و یا خریدهای قبلی را به او نمایش دهید.

 

بازاریابی مجدد در فضای آنلاین

انواع ریمارکتینگ

ریمارکتینگ در واقع یک مفهوم است که برای اجرایی شدن آن می توانید از روش های مختلفی که در دیجیتال مارکتینگ وجود دارند، استفاده کنید. در ادامه موثرترین روش های اجرای بازاریابی مجدد را شرح خواهیم داد.

استاندارد

معمول ترین روش ریمارکتینگ نمایش تبلیغات به کاربر از طریق گوگل ادز و شبکه های اجتماعی مهم مانند فیسبوک و توییتر است.

شما میتوانید مخاطبین هدف خود را با کمک اطلاعات کوکی ها شناسایی کرده و سپس از گوگل بخواهید تا تبلیغات شما را در سایر سایت های تبلیغاتی که مخاطب از آنها بازدید می کند، نمایش دهد.

دینامیک

انجام بازاریابی مجدد برای تمام مخاطبینی که به طریقی یکبار با شما آشنا شده اند، عملا غیر ممکن است.

در این روش شما می توانید از گوگل بخواهید تا هنگام سرچ تمام مخاطبین درباره موضوعات مرتبط با فعالیت شما، تبلیغاتتان را در صدر نتایج جستجو به آنها نشان دهد.

ایمیلی

ریمارکتینگ ایمیلی یکی از بهترین روش ها برای انجام این نوع از بازاریابی است.

از طریق ارتباط ایمیلی به سادگی می توانید ردیابی کنید که مخاطب شما ایمیلتان را باز کرده است یا نه؟ با استفاده از محتوایی جذاب و سفارشی در متن ایمیل می توانید کاربر را بیش از پیش به خرید تشویق کنید.

پیشنهاد ما: راهنمای کامل و جامع ایمیل مارکتینگ

 

مطالب مشابه....
19 هدف کسب و کار- اهداف کوچک برای کسب و کار که می توانید برای سال اول در نظر داشته باشید

با اینکه ارسال پیامک روشی قدیمی برای بازاریابی به حساب می آید اما بسیاری از افراد همچنان برای ریمارکتینگ از آن استفاده می کنند.

 

اهداف مهم در بازاریابی و فروش

چگونگی انجام بازاریابی مجدد

حال که با اهمیت این روش بازاریابی آشنا کنید، خوب است چگونگی اجرای آن را بیاموزید و به سادگی به اهدافتان برسید.

مخاطبان را دسته بندی کنید.

اولین قدم این است که، شما با استفاده از کوکی های مرورگر دقیقا بفهمید مخاطبین به کدام صفحه ها رفته اند، از چه محصولی بازدید داشته اند و یا اینکه در چه لحظه ای از سایت خارج شده اند.

با استفاده از این اطلاعات باید تمام مخاطبین تان را شناسایی کنید؛ اهداف، علایق و رفتار آن ها را پیش بینی کنید.

این موضوع به شما کمک می کند تا بتوانید ایمیل هایی هدفمند برای هر دسته از کاربران بفرستید و در نهایت بیشترین نرخ تبدیل را داشته باشید.

پیشنهاد ما: صفر تا صد درآمد از یوتیوب

صفحات را بهینه سازی کنید.

صفحات پر بازدید سایت یا صفحاتی که بیشترین خروج مخاطب را دارند کامل بررسی کنید و سعی کنید بفهمید که دلیل علاقه مندی مخاطب به صفحات دسته اول و دلیل خروج زود هنگام آنها از صفحات دسته دوم چیست.

رفتار مخاطب در صفحات فرود یا لندینگ را بررسی کنید و ببینید آیا کاربر به سمت هدف شما در صفحه فرود هدایت می شود یا به سایر صفحات سایت می رود.

پیشنهاد ما: الگوی بیزینس پلن ساده

کمپین متنوع اجرا کنید.

با انجام کمپین های مختلف می توانید تمام مخاطبین را هدف قرار دهید. برای مثال اگر مشتری دقیقا در آخرین لحظه از خرید خود منصرف شده است می توانید از طریق ایمیل یا اس ام اس و یا حتی کد تخفیف، او را مجدد در مسیر خرید قرار دهید.

برای مشتریان فعلی نیز می توانید ایمیلی از محصولات جدید سایت یا پیشنهادات شگفت انگیز روی محصولات مورد علاقه اش ارسال کنید. با اطلاع مخاطب از محصولات جدید شرکت، پیام یادآوری و پیام های تبریک نیز می توانید نرخ تبدیل را افزایش دهید.

 

مطالب مشابه....
50 ایده کسب و کار برای کسانی که می خواهند کسب و کار خودشان را داشته باشند

 

محتوای آموزشی تولید کنید.

یکی از روش هایی که برای انجام ریمارکتینگ می توانید استفاده کنید، تولید محتوای آموزشی و کاربردی است. بسیاری از کاربران هنگام خرید به دلیل اینکه نتوانسته اند اطلاعات خوبی از محصول پیدا کنند یا نتوانستند نحوه استفاده از محصول را بیاموزند، از خرید منصرف شده اند.

می توانید با ارسال ایمیلی شامل تعدادی محتوای آموزشی بالاخص ویدیویی، مشتری را مجدد در مسیر خرید قرار دهید.

 

مطالب مشابه....
12 مهارت های کسب و کار که باید در آنها استاد باشید

 

A/B تست را فراموش نکنید.

A/B تست روشی است که معمولا در کمپین های ایمیلی انجام می شود. اما شما می توانید این روش را در تمام فرآیندهای بازاریابی تان را اجرا کنید.

برای مثال هنگام ارسال پیامک برای مشتری ها، دو مدل اس ام اس با پیام های مختلف برای آن ها ارسال کنید و بررسی کنید کدام مدل و چه متنی بیشترین بازخورد را داشته است.

با این کار می توانید سلیقه مخاطب را شناسایی کرده و از این به بعد متن هایی با تاثیرگذاری بیشتر برایشان ارسال کنید.

 

 

جمع بندی ریمارکتینگ

در بازاریابی مجدد سعی می شود مخاطبینی که در مراحل مختلف قیف فروش از فرآیند خرید خارج شده اند را مجددا در مسیر قرار دهید و به سمت هدف نهایی که خرید می باشد هدایت کنید.

با کمک تبلیغات گوگل ادز، تبلیغات کلیکی در سایت های پر بازدید، ارسال پیامک و … می توانید کاربران را مجددا به سایت برگردانید و آن ها را ترغیب کنید تا خریدشان را نهایی کنند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید