راهنمای ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارهای نوپا

ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار

ایمیل یکی از ابزار های ضروری برای کسب و کار ما به شمار می اید. ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار مانند تزریق خون تازه است. از مهم ترین دلایل آن می توان به رایگان بودن، قابل اعتماد بودن و دسترسی آسان که با اینترنت در اختیار همگان قرار میگیرد.

ایمیل بستری را فراهم کرده که هر کسب و کاری می تواند با مشتری خود بدون در نظر گرفتن مسافت رابطه ای پایدار تشکیل دهد.

امروزه ایمیل ها بیشتر برای تبدیل چشم انداز و توسعه کسب و کار به همراه حفظ مشتریان استفاده میشود. ایمیل ها می تواند یک آگاهی بخش و اهرم فشار برای ارتباطات آنلاین شما باشد.

زمانی که شما کمپینی را تعریف میکنید از قبل با مشتری رابطه ای خوب تشکیل داده اید برای همین برای وفادار کردن مخاطبان شما بسیار کاربرد دارد.

از طرفی میتوان از آن به عنوان رابطه ای دوطرفه برای دریافت بازخورد مشتریان نیز استفاده کرد. که یکی از مهم ترین عامل پیششرفت و توسعه می باشد.

پیش بینی ها نشان می دهد که تا سال 1402 نزدیک به 4.371 میلیارد نفر در جهان کاربر برای نامه های الکترونیکی وجود خواهد داشت.

با توجه به فعالیت های شرکت ها روند رشد حساب های ایمیلی بیشتر از تعداد کاربران است و این نکته نشان می دهد که چرا باید ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارتان راه اندازی کیند.

همانطور که میدانید این نوع از بازاریابی از سئو و شبکه  های اجتماعی نیز فراتر رفته است.

اگر این سوال برای شما مطرح شده که چرا باید برای کسب و کارمان ایمیل مارکتینگ را راه اندازی کنیم ؟ و یا اینکه چطور به مرحله بعد برویم به شما پیشنهاد میکنم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پیشنهاد ما: 10 اشتباهی که هنگام شروع کسب و کار انلاین نباید انجام دهید

تعریف ایمیل مارکتینگ:

بازاریابی به وسیله ایمیل که ارتباط مستقیم با مشتریانی دارد که در ایمیل و یا خبرنامه شما عضو شده اند. ایمیل مارکتینگ می تواند برای شما یک چشم انداز تعریف کند.

که در آن شما افراد را به مشتری و آنان که یک بار از شما خرید کرده اند را به مشتریان وفادار مادام العمر تبدیل کند.

یکی از جذاب ترین مزیت های ایمیل مارکتینگ این است که به صورت رایگان ارائه میشود و برای شروع کار تنها لازم است تا انلاین شوید.

با توجه به اینکه خیلی از مشتریان در نقاط مختلف جغرافیایی قرار دارند و تشکیل جلسه و دیدار حضوری کارآمد نیست شما می توانید با برگزاری یک کمپین یک راه ایده آل برای ارتباط با مخاطبان برقرا کنید.

برنامه مدونی برای کمپین های خود داشته باشید. پیام های الکترونیکی شما بسته به هدف خاص و نیاز مخاطب می تواند به مخاطبان بزرگ مانند شرکت ها و سازمانها و یا سرمایه گذاران و یا مخاطبان شخصی ارسال شود.

در این روابط می توانید از عضویت در خبرنامه شما، تبریک اعیاد، پیشنهاد های تبلیغاتی و تخفیفات شما و سایر انواع مشارکت ها باشد.

با استفاده از پیام های الکترونیکی می توانید به مخاطبان بگویید چه چشم اندازی برای کسب و کارتان در نظر گرفته اید و میزان نقش آنها در این آینده چیست؟ ارزش هایتان را برای آنها بیان کنید؟ اخرین پیشنهاد جذاب شما چیست؟

بازاریابی یعنی تعامل مداوم و پایدار با مشتریان. به عنوان یک کارآفرین باید دائم به مشتریان بگویید چه در کسب و کارتان می گذرد و چه پیشنهادهایی برای آنها دارید.

پیشنهاد ما: 16 نکته برای شروع و موفقیت کسب و کار

تعریف ایمیل مارکتینگ

مزایای ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار ها

ایمل ها به افراد این امکان را میدهند تا اگر می خواهند فورا عمل کنند. زمان را از دست نمی دهد. باعث افزایش آگاهی از برند شما و بالا بردن نرخ تبدیل مشتری میشود.

ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار شما ایجاد بستری برای ارتباط خصوصی و تعویض پیام ها را میدهد. در کل باعث حفظ روابط شما با مشتریان میشود.

پس از انکه مخاطب ایمیل را باز کرد دیگر لازم نیست کاری انجام دهد. شما همه مراحل را برای او ساده کرده اید . فقط کافی است روی لینک شما کلیک کند تا به صفحه فرود و یا فروش شما متصل شود.

پیشنهاد ما: کسب و کار نو ظهور چیست ؟ 7 ایده استراتژی بازار یابی برای کسب و کارهای نوظهور

چگونه ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار را شروع کنیم

حالا که شما به این نتیجه رسیدید که ایمیل مارکتینگ برای کسب وکار شما یک نیاز اساسی است . باید شروع به راه اندازی آن کنید. در ادامه مراحل اساسی که شما باید انجامد دهید را بیان می کنیم.

چگونه کسب و کار خود را دگرگون کنید ؟ 10 گام برای تحول کامل کسب و کار

1-برای ایمیل مارکتینگ خودتان برنامه ریزی کنی

بستگی به نوع پستی که بریا مخاطبان خود میفرستید نتایج برای شما هم قابل تغییر خواهد بود.موفقیت اصلی شما به بررسی استراتژی شما بستگی دارد. این مرحله به شما کمک میکند تا پیام خود را بهتر تعیین کنید.

مخاطبان خود را پیدا کنید. پیامتان را به آنها تحویل دهید حالا زمان آن رسیده که نتایج را ارزیابی کنید. و در صورت لزوم ترفند های مناسب جدیدی اتخاذ کنید.

علاوه بر همه اینها استراتژی باید بر آگاهی شما بر شناسایی مخاطبان کمک کند. عوامل استراتژی شما به شرح زیر است:

  • طراحی و انتشار ایمیل
  • برنامه ریزی زمان تحویل
  • تست پیام رسان
  • تجزیه و تحلیل نتایج

با عضویت در خبرنامه خودت و اراده خدمتتنان در کسب و کار شروع کنید. نکات مثبت کارتان را بیان کنید. همچنین می توانید مخاطبان را به لندینگ پیج خودتان هدایتک کنید. همچنین از تخفیف های ویژه استفاده کنید و مشتریان را به وبسایتتان دعوت کنید.

افرادی که در حوزه پرسنال برندینگ یا همان برند شخصی فعالیت می کنند می توانند از ایمیل مارکتینگ برای مشاوره ها و رهبری خودشان استفاده کنند. همچنین می توانند مخاطبانشان را از وبینار ها وسمینار هایشان و نحوه حضور آنها آگاه کنند.

برنامه ایمیل کاری

2-یک ابزار برای ایمیل مارکتینگ پیدا کنید

برای شروع عملی کارتان میتوانید یکی از ابزار های ایمیل مارکتینگ را انتخاب کنید. ابزار هایی که به شما کمک می کند تا کمپین های خود را شروع کنید ایمیل هارا طراحی کنید انها را آزمایش کنید نتایج را بررسی کنید.

این ابزار ها مانند ژنراتور عمل میکنند. بعضی از این ابزار ها به قدری کامل هستند که می توانید کلیه کارها را به آنها واگذار کنید.

در ادامه به چند ابزار که برای ایمیل مارتینگ به آنها نیاز دارید معرفی خواهیم کرد:

Mailchimp

Sender

Sendgrid

Mailerlite

3-لیست خود را بسازید

یکی از سخت ترین قسمت های ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار ها همین مرحله است. شما نیاز به دریافت اطلاعات و مجوزات از اشخاص و یا مشاغل دارید تا بتوانید با انها ارتباط برقرار کنید.

می توانید لیست خود را از مشتریان خود و افرادی که در آینده می خواهند به شما ملحق شوند شروع کنید. از افرادی هم که به کسب و کار شما علاقه دارند را نیز به این لیست اضافه کنید.

اگر از لیست هایی که در بازرا وجود دارد استفاده کنید پس از دوبار ارسال معمولا مخاطبان شما را به اسپم واگذار میکنند. شما می خواهید آنها را جذب کنید اما شما باید قبل از هر چیز مخاطب هدف خود را پیدا کنید.

برای این منظور بهتر است پیشنهاد های خوبی به مشتریان ارائه دهید تا بتوانید ایمیل آنها را دریافت کنید.

برای مخاطبان یک فرم اختصاص دهید و به آنها بگویید در صورت اعلام ایمیل خود از تخفیف ویژه ای برخوردار خواهند بود. چند دسته از محصولاتتان را معرفی کنید.

زمان آن رسیده از هر ترفندی استفاده کنید تا بتوانید ایمیل آنها را بدست آورید. این در حالی است که مخاطب با رضایت خودش ایمیل را به شما میدهد و بلافاصله یک ایمیل برای او ارسال می شود و از این به بعد است که او وارد لیست شما شده است.

یکی از مهمترین اقداماتی که باید انجام دهید این است که همیشه یک بکاپ از اخرین لیست به روز شده خودتان تهیه کنید. هیچ چیز به اندازه از دست دادن یک لیست که برای بدست آوردن تک تک ایمیل هایش زحمت کشیده اید دردناک نیست.

نقص در داده ها و کامپیوتر ها به راحتی می تواند نتایج سالها کار را از بین ببرد.

4-پیام های خودتان را بنویسید

همه ما میدانیم که ایمیل ها در صندوق ورودی نگه داری میشوند. گاهی اوقات فقط به تیتر ها نگاه میکنیم و اغلب بیشترشان را باز نمی کنیم.

شما باید قبل از ارسال ایمیل خود متن را تهیه کنید و برای زمان ارسال آن برنامه ریزی داشته باشید. حتما یک استراتژی ایمیل برای کسب وکار خود تهیه کنید.

تدوین استراتژی کسب و کار شما ممکن است به زمان و تحقیق زیادی نیاز داشته باشد. اما پس از گرفتن نتیجه نتایج زمان و تلاشتان را خواهید دید.

یک ایمیل عالی در باره تعامل با مخاطبان و مشتریان است. پس باید ایمیل را طوری بنویسد که انگار با فرد خاصی صحبت می کنید. این کار باعث میشود نرخ تبدیل بالاتری را دریافت کنید.

همچنین باعث تعداد کلیک بیشتر و بازدید بالاتر از سایت شما خواهد شد. طوری متن را بنوسید که انگار مخاطب را ناگهان وسط موضوع انداخته اید. و ناگهان مکالمه را قطع کنید.

همین کار باعث میشود حس کنجکاوی مخاطب برانگیخته شود و برای دنباله بحث اقدام کنند.

صندوق ایمیل

جزییات

همیشه اطمینان حاصل کنید که خط موضوع،متن نامه و ویدئو های شما از همان ایمیل اول شروع میشود. ارائه حرف اول را میزند.

از گرافیک های پرحجم که باعث دیر باز شدن متن ایمیل میشوند خودداری کنید. ایمیل های شما باید واضح مختصر و مفید باشد. در متن جذابتی را ایجاد کنید.

باید مخاطبان متقاعد شوند که ایمیل شما را باز کنند. محتوا بزرگترین عامل گرفتن کلیک در ایمیل مارکتینگ است. خطوط متن شما و میزان راه برای رسیدن به کلیک نشان میدهد که چه مقدار شما در متقاعد کردن آنها موفق بوده اید.

ایمیل باید چندین خط را دنبال کند. حتما باید آموزنده باشد. میتوانید از چاشنی طنز استفاده کنید. لحن دوستانه و مکالمه طور داشته باشد.

تا حد امکان از کلماتی که شما را مستقیم به بخش هرزنامه میبرند مانند تخفیف ویژه ،کسب پول اضافی و پول نقد رایگان خوددار کنید.

ایمیل را با درود گفتن به مخاطب آغاز کنید. پیام شما باید بر اساس میزان درک شما از مخاطب ارزش ها و نیاز های او باشد.

نباید متن را طوری بنویسید که یک مکالمه گنگ به نظر برسد. فعالیت های ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار خود را با کارهای شبکه های اجتماعی تلفیق کنید. میتوانید از سیستم های اشتراک گذاری هم استفاده کنید.

نوشتن صحیح محتوا ایمیل

5-ایمیل های خود را ارسال کنید

شاید باورتان نشود اما مانند شبکه های اجتماعی زمانبندی برای ارسال ایمیل و دریافت بهترین پاسخ وجود دارد. بهترین روزها برای ارسال ایمیل روزهای یکشنبه تا سه شنبه است.

برای موثرتر شدن ایمیل هایتان سعی کنید خود را جای آنها قرار دهید و ببینید در چه زمان هایی از روز زمان آزاد تری برای خواندن ایمیل ها خواهید داشت.

6-گزارش ها را تجزیه و تحلیل کنید

انالیز گزارش های شما میتواند معیار های پیشرفت و شناخت شما از مخاطب را گسترش دهد. معمولا دو نوع معیار برای ایمیل ها ارائه میشود. میزان باز شدن ایمیل ها و میزان کلیک بروی لینک داخل ایمیل.

نرخ باز کردن همانطور که از اسمش پیداست به تعداد افرادی که از کل کمپین شما پیام های مشا را باز کرده اند اختصاص دارد. و یعنی خط موضوع و تیتر شما برای مخاطبان بسیار جذاب بوده است.

و یا اینکه مخاطبان شما را میشناسند و میدانند ایمیل حاوی مطالب و محتوای با ارزش برای آنهاست.

نرخ کلیک هم از تعداد افرادی که پیام ها را باز کرده اند و روی لینک مورد نظر کلیک کرده اند بدست می اید. این نشان میدهد که مردم چگونه به محتوای شما واکنش نشان میدهند.

نرخ باز شدن و کلیک خوب باعث میشود افراد زیادی به بازدید از سایت شما بیایند و این یعنی فروش بیشتر.اگر بین دو تیتر و یا دو محتوا شک داشتید میتوانید از روش a/b تست استفاده کنید.

یعنی مخطبان را نصف کنید و به عده ای یک نوع ایمیل و به عده ای دیگر نوع دیگر را ارسال کنید و مشاهد کنید که کدام دسته بازخورد بهتری دارد. و بعد برای کل مخاطبان ایمل با متن و موضوع بهتر را ارسال کنید.

تمام این ابزار ها برای این تشکیل شده تا شما بتوانید بهترین بازخورد را بگیرید.

7-لیست خود را رشد دهید

بررای بدست آوردن چشم انداز روشنتر و افزایش فروش و توسعه باید هروز لیستتان را رشد دهید. باید با ترفند هایی که میتوانید به یک لیست بلند بالا از ایمیل ها دست پیدا کنید.

بهترین روش برای بدست آوردن اطلاعات، استفاده ازپیشنهادهای آهنربایی است. پیشنهاد های آهنربایی میتواند هدایای باشد که شما در سایت قرار داده اید و یا میتوانید پس از دریافت ایمیل تخفیف مناسبی به مخاطبان ارائه دهید.

می توانید از آزمون ها و یا گزارش های رایگان نیز استفاده کنید. یک سری آموزش های ویدئویی رایگان بگذارید همچنین میتوانید از شبکه های اجتماعی کمک بگیرید. برای این منظور بهترین روش استفاده از طوفان فکری است.

ایمیل کسب و کاری

8-لیست خود را تمییز کنید

با راه کار هایی که ارائه کرده اید . لیست شما هروز بزرگتر میشود.هروز بر تعداد مخاطبان شما افزوده میشود و شما باید به افراد بیشتری ایمیل بزنید همین باعث میشود هزینه های شما برای ایمیل مارکتینگ افزایش پیدا کند.

شاید به مرحله ای برسید که بخاطر مخارج آن کلا از این نوع از بازاریابی صرف نظر کنید.

برای همین لازم است  افرادی که دیگر ایمیل های شما را باز نمی کنند را حذف کنید. این باعث میشودمنابع شما دیگر هدرنرود. اخر هر ماه لیست خود را کنترل کنید.

همیشه لیست خود را تازه و پر از مشترکین درگیر نگه دارید. مخاطبان شما کسانی هستند که ایمیل های شما را باز میکنند.

9-لیست خود را بخش بندی کنید

این نکته بسیار مهم است که شما باید مشترکان خود را با استفاده از معیار های متناسب با کسب و کارتان به بخش های کوچکتر تقسیم کنید.

به یاد داشته باشید نیاز های همه مشتریان شما یکی نیست . پس برای هرکدام از آنها متناسب با نیازشان محتوا و ایمیل تهیه کنید. هدف اصلی از این کار حذف ارسال همه ایمیل ها به همه مخاطبان و کاهش خطر اسپم کردن شماست.

یک کادر برای کسانی که میخواهند از شما تخفیف برای خردی محصول دریافت کنند بسازید به این شکل با بودن همین کلمات نیز شما اسپم نخواهید شد.

سعی کنید از ارسال پیام های نا مرتبط به همه خودداری کنید. این را بدانید که بیشتر از 50 درصد مشاغل هیچ استراتژی برای ایمیل مارکتینگ خود ندارند.

برای تاثیر بیشتر می توانید ایمیل های خود را به گیرندگان شخصی تر کنید. هرچه ایمل های شما مخاطب خاص تری داشته باشد نرخ کلیک و باز شدن بیشتری دریافت خواهید کرد.

این کار در اینده به شما کمک میکند اعداف و محمتوای خود را به صورت اتوماسیون قرار دهید و به مرور باعث کم شدن تلاش ها و افزایش فروش شما میشود.

10-اتوماسیون

به مرور در کسب و کار شما نیاز دارید تا ذهن بازتری برای خلاقیت و ایده های جدید داشته باشید. مطمئن باشید به زودی انقدر سر شما شلوغ میشود که دیگر نمی توانید به هر کدام از کارهای مربوط به ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار تان بپردازید.

در این مرحله است که اتوماسیون نقش حیاتی را برای کسب و کار شما بازی خواهد کرد. از هر جایی ایمیلی دریافت کردید میتوانید محتوای مربوط به آنها را ارسال کنید.

دیگر لازم نیست از این لیست بگردید. هرکس تخیف خواست محتوا های رایگان و پیشنهاد های تخفیف دار را دریافت میکند. هرکس دنبال مطالب جدید بود می توانید کتاب الکترونیک خودتان را در اختیارش قرار دهید. به این شکل میتوانید به باقی مسائل مربوط به کسب و کار بپردازید.

بهترین روش های ایمیل مارکتینگ برای کسب وکار

تا به اینجای کار تمام آنچه برای شروع ایمیل مارکتینگ نیاز داشتید را به شما گفتیم. اما نکات بسیار زیادی برای ارسال با بهترین بازخورد وجود دارد. در ادامه ما چند توصیه که متخصصین به آن اشاره کرده اند را به شما ارائه می دهیم.

مانند مشتری فکر کنید: زمانی که مانند مشتری خود نگاه کنید متوجه خواهید شد که چرا به عضویت خبرنامه و یا اشتراک شما درآمده است. به این شکل بیشتر و بهتر می توانید نیاز های او را شناسایی کنید و طوری محتوا را بسازید که بیشترین استقبال از آن شکل گیرد.

خطوط موضوع را خوب بنوسید:خط موضوعی و تیتر شما باعث میشود که مخاطب متقاعد شود تا ایمل شما را باز کند. باید دعوت به اقدام خوبی برای او بگذاررید و کاری کنید که بخواهد روی لینک شما کلیک کند.

ایمیل های خود را با تلفن همراه سازگار کنید: امروزه بیشتر مردم ایمیل های خود را از طریق گوشی ها تلفن همراه چک میکنند پس چقدر خوب است تا متوجه شوید محتوای ایمیل شما کاملا در تلفن همراه خوانایی دارد و سازگار شده است.

سازگاری ایمیل با موبایل

ارسال در موثر ترین زمان: همانطور که گفتیم سعی کنید موثر ترین زمان را برای ارسال پیدا کنید . با توجه به مخاطبان و کسب و کارتان طوری ایمیل هار را ارسال کنید که زمان آزادای برای چک کردن داشته باشند.

محتوایی منحصر به فرد ارائه کنید: محتوایی در متن پیام ها قرار دهید که مخاطب بداند فقط ویژه مشترکین است. از محتوای تکراری در سایتتان استفاده نکنید. کاری کنید که متقاعد شود محتوا برای اوست و با کلیلک میتواند به اصل متن دسترسی پیدا کند.

گزینه ای برای امتناع از دیافت ایمیل برای او فراهم کنیم.

در ایمیل ها باید آدرس و تلفن فیزیکی شما درج شده باشد.

ایمیل های شما باید به وضوح بیان کنند که این پیام حاوی یک درخواست است.

متن درون پیام های شما نباید گنگ باشند و مخاطب را گمراه کنند.

برای همه مشترکین جدید درون لیست یک پیام خوشامدگویی ارسال کنید.

برای تایید اینکه آیا مشترکان هنوز به ایمیل های شما علاقه مند هستند تایید دوره ای ارسال کنی.

برای بالا بردن نرخ تبدیل مخاطبان سعی کنید تا جایی که میشود با آنها شفاف باشید.

هیچگاه از یادگیری و آموزش در کسب و کارتان کم نکنید.

 

مطالب مشابه....
16 نکته برای شروع و موفقیت کسب و کار

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید