7 نکته در باره نحوه موثر تیم سازی در کسب و کار

تیم سازی در کسب و کار

چطور می توانیم مهارت تیم سازی در کسب و کار را فرا بگیریم؟ چگونه می توان یک تیم عالی ایجاد کرد؟ چطور می توانیم افراد مناسب برای تیم را پیدا کنیم؟

یکی از بزرگترین مسئولیت های رهبری در کسب و کار، هل دادن تیم ها به سمت عملکرد بهتر است. روابط درون تیمی در هر وضعیتی مهم ترین و ضروری ترین عامل است.

رهبر تیم باید بتواند با مهارت ارتباطی عالی خود این روابط را بهبود ببخشد و باعث توسعه کسب و کار شود. یک تیم موثر قطعا از واحدی که جدا شده، یعنی افراد به صورت انفرادی کار می کنند بهتر و عالی تر عمل خواهد کرد.

روند تیم سازی در کسب و کار اصلا انتزاعی نیست، اما تلاش زیادی را از طرف رهبر و مدیر کسب و کار طلب میکند.

روند کار مشخص است، اما این طور نیست که با چند تکنیک بتوان این مهارت کسب و کار را توضیح داد و شما دیگر مشکلی نداشته باشید.  چالش های زیادی وجود دارد که رهبران باید برای ساخت تیم های بزرگ از پس آن بر بیایند.

اگر شما هم علاقه مند هستید تا بتوانید یک تیم قدرتمند برای کار خود بسازید، در ادامه 7 نکته درباره نحوه موثر تیم سازی در کسب و کار برای شما بیان خواهد شد. خیلی مهم است که این نکات را دنبال کنید و هر کدام را اجرا کنید.

درک کنیم تیم قدرتمند و موثر چیست؟

کار تیمی بی عیب و نقص فقط به وسیله رنگ آبی که به دیوار زده شده است، بدست نمی آید. برای اینکه یک تیم بتواند به بهترین شکل خود کار کند، نیازمند یک تلاش آگاهانه از تمامی افراد درون تیم به ویژه رهبر را طلب می کند. یک تیم عالی از چند عنصر تشکیل شده است که باید همیشه وجود داشته باشد:

اهداف واضح

هر یک از اعضای تیم باید از معنای کلیه فعالیت های خاص به عنوان بخشی از یک هدف بزرگتر اگاه باشد. به عنوان مثال اگر از تیم خود بخواهید برای ارتقاء سایت و فروش کسب و کار شروع به وبلاگ نویسی کنند، انها باید درک کنند که وبلاگ نویسی چطور به ارتقاء کارشان و دستیابی به اهداف بالاتر کمک خواهد کرد.

پیشنهاد ما: 6 مرحله برای برنامه ریزی استراتژیک در کسب و کار

همینطور وقتی از آنها می خواهید شروع به ایجاد محتوا برای ایمیل مارکتینگ کنند آنها باید بدانند که ایمیل مارکتینگ چطور به افزایش فروش آنها کمک خواهد کرد و در نتیجه به نفع همه خواهد بود.

اگر افراد تیم شما هدف را نبینند، شکست خواهند خورد، و شما مجبور خواهید بود یک بودجه اضافی برای برون سپاری این مسائل، به یک شرکت تولید محتوا پرداخت کنید.

نقش روشن

همه افراد تیم باید از سلسه مراتب و چارت سازمانی و نقش خودشان در آن آگاه باشند. باید خیلی روشن و واضح مسئولیت های هر کدام را برایشان توضیح دهید.

درک تیم سازی قدرتمند

ارتباطات بی عیب و نقص

در مقاله مهارت های ارتباطی در کسب و کار به صورت کامل به اهمیت این موضوع در همه مشاغل اشاره کردیم.

در تیم سازی در کسب و کار، مهم است که اگر هرکدام از اعضای تیم سوالی برایش به وجود آمد و یا ایده ای به ذهنش رسید بتواند به راحتی با دیگر اعضای تیم ارتباط برقرار کند و مسئله خود را با آنها در میان بگذارد.

پیشنهاد ما: انواع کسب و کار و اشکال مختلف آن

ارتباطات درون تیم ها تا حد امکان باید روان باشد.

همکاری

کار گروهی مربوط به دستاورد های شخصی نیست. این در مورد آن چیزی است که گروه با هم انجام می دهند.

رشد فردی در تیم

تیم سازی در کسب و کار ظرافت های زیادی دارد. برای مثال در مورد این موضوع، درست است که ما داریم راجع به همکاری تیمی صحبت می کنیم، اما افراد نباید صدا های درونی خودشان را طول همکاری از دست بدهند.

و شما به عنوان رهبری باید بستری را فراهم کنید، تا تک تک اعضای تیم شما بتوانند برای بهبود فردی و ارتباطی خود تلاش کنند و از آن لذت ببرند.

یک تیم زمانی عالی میشود که شما بتوانید کارش را بر اساس اهداف واضح، نقش های روشن، ارتباطات روان، همکاری و رشد فردی مشخص کنید. این دستوالعمل ها را به خاطر بسپارید و در راه تیم سازی در کسب و کار به صورت موثر از آن استفاده کنید.

رهبری قوی برقرار کنید

اگر می خواهید بدانید چطور یک تیم موثر بسازید، باید ابتدا یاد بگیرید چطور یک رهبر موثر باشید. فقط یک رهبر موثر می تواند چنان تاثیر گذار باشد که حتی زمانی که حضور ندارد افراد تیم به بهترین شکل کارشان را انجام دهند.

پیشنهاد ما: چگونه به ذهنیت رشد و پیشرفت در کسب و کارمان برسیم

این تاثیر و علاقه است که همه افراد تیم را به سمت تلاش برای کارهای گروهی و فردی سوق میدهد. در مقاله مربوط به رهبری در کسب و کار به تمام ویژگی هایی که یک رهبر بزرگ در کار نیاز دارد اشاره کرده ایم. مانی هرناندز میگوید:

“برای هدایت موثر یک تیم، ابتدا رهبر باید خود را با ایجاد اعتماد بنفس، اعتماد و وفاداری به جای ترس و استفاده از قدرت موقعیت خود، با همه افراد تیم رابطه ای موثر برقرار کند. شما به عنوان رهبر باید با همه کار های روزمره در محل کار درگیر و در ارتباط باشید. و زمانی که سرنخ هایی برای وجود مشکلات پیدا کردید، باید وارد عمل شوید به به حل مشکل بپردازید.”

رهبری به معنای تحمیل اقتدار به روشی استبدادی نیست. این به معنای پرورش اعتماد از طریق شفافیت و رویکرد صادقانه است.

رهبری قدرتمند در کسب و کار

شما باید واقع بین باشید، شما نمی توانید همیشه در کنار تیم خود حضور داشته باشید. اما باید انقدر مورد اعتماد باشید که هر زمانی که برای هریک از انها مشکلی پیش آمد، به طرف شما بیایند و آن را با شما در میان بگذارند.

“تیم سازی در کسب و کار یعنی بر قراری تعادل در بین افراد درون تیم “

چند چیز وجود دارد که به شما کمک می کند رهبری موثری برقرار کنید:

چشم انداز بزرگ تمامی تصمیمات شما باید شفاف باشد و با دیدگاه بیشتری هدایت شود.

وظایف  و مسئولیت ها را به افراد تیم واگذار کنید. لازم نیست همه کارها را خودتان انجام دهید. در واقع باید اختیار خود را به موثر ترین روش ممکن تفویض کنید. افرادی که علاقه مند هستند و بیشتر از همه کار می کنند را تحریک نکنید در حالی که بقیه افراد تیم وقت آزاد بسیار زیادی دارند.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار متمایز داشته باشیم

اهداف روشن را اعلام کنید. هدف درست یکی از ارکان اصلی تیم سازی در کسب وکار است. ابتدا هدف تیم خود را شناسایی کنید و سعی کنید با صحبت و ایجاد ارتباط با دیگران کاری کنید که همه اعضای تیم هدف شما را درک کنند.

در حد قابل قبول صادق و صمیمی باشید. قبل از هر چیز باید بدانید شما رهبر گروه هستید. و لازمه اینکه رهبر موفقی باشید، این است که به مقدار مناسب اقتدار داشته باشید. با این حال زمان هایی بخش انسانی و منعطف و مهربان و صادق خود را به بقیه افراد تیم نشان دهید. در این صورت آنها تمایل بیشتری برای دنبال کردن شما پیدا خواهند کرد.

ایجادد ارتباط بین اعضای تیم

رهبر  باید به طور مداوم نحوه همکاری افراد درون تیم را بررسی و ارزیابی کند. در حالت ایده آل زمانی که تیم سازی در کسب و کار را شروع می کنید، افراد درون تیم شما باید به صورت خودکار و بدون اینکه شما مجبور باشید آنها را در هر مرحله هدایت کنید، بهترین عملکرد خود را انجام دهند.

کار شما با تشکیل تیم و دادن دستوالعمل های لازم شروع نمی شود. بلکه تیم شما را هدایت می کند تا به صورت موثرتری کار خود را انجام دهد.

پیشنهاد ما: کسب و کارهای نوظهور را بهتر بشناسید

هرچه تیم ها با یکدیگر راحت تر باشند، با ایجاد اعتماد و اطمینان به یکدیگر، کارایی و بهره وری آنها نیز بهبود پیدا میکند. مدیر عامل شرکت greekwithlaptop توصیه می کند که:

“برای ایجاد تیم سازی موثر، من شخصا رابطه ای بر مبنای اعتماد سالم با کارمندان خودم برقرار می کنم و بر ایجاد اعتماد بین همکاران تمرکز می کنم. من توصیه می کنم نیرو های خود را طوری کنار هم بچینید که دو همکار بتوانند به هم اعتماد کنند نه اینکه از عقب فقط نظاره گره رفتار های هم باشند. سپس هر چند وقت یکبار همکاران را با هم عوض کنید تا همه بتوانند با هم همکاری داشته باشند. این روشی آهسته اما طبیعی برای تیم سازی در کسب و کار است.”

در ادامه چند روش و تکنیک برای کمک به افراد تیم ها برای شناخت سبک کاری و نقش یکدیگر اشاره شده است:

تمرین تیمسازی

فعالیت های ساده برای کمک به اعضا برای ایجاد حس اعتماد و آگاهی دادن از اینکه می توانند به یکدیگر وابسته باشند و  می توانند کمک زیادی به میزان اثر بخشی و بهره وری تیم های شما انجام دهند.

پیشنهاد ما : چطور درخواست افزایش حقوق بدهیم

 

مطالب مشابه....
10 نکته برای راه اندازی کسب و کار کوچک که تا حالا نشنیده اید

ارتباط بین اعضای تیم

همکاری بین اعضای تیم را بهبود ببخشید

موارد مختلفی مانند بیرون بردن همه آنها برای ناهار و یا دور هم جمع شدن بعد از ساعت کاری را امتحان کنید. آنها را تشویق کنید همیدگر را بشناسند.

از آنها راجع به علایق و سلیقه هایی که دارند سوال کنید. بنابر این حالا مکالمات را در سطح شخصی تری انجام می دهید. در صورت امکان روی یک فعالیت سرگرم کننده، مانند برنامه سلامتی در محل کار  سرمایه گذاری کنید.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را دگرگون کنیم

آنها را به همکاری تشویق کنید

وقتی فرد جدیدی را استخدام می کنید، فردی را برای معرفی او و نشان دادن جریان کار انتخاب کنید. برنامه های راهنمایی برای توسعه ارتباطات عالی هستند.

همیشه باید به این موضوع آگاه باشید که درگیری و سوءتفاهم حتما رخ خواهد داد. نقش شما به عنوان رهبر این است که، این گونه مسائل و مشکلات را به دوستانه ترین شکل ممکن حل کنید.

از هردو طرف بخواهید که استدلال های خود را مطرح کنند و به آنها گوش دهید و همچنین هردو به صحبت های یکدیگر گوش کنند. سپس به عنوان واسطه به قابل قبول ترین راه حل عمل کنید.

با هریک از اعضای تیم خود ارتباط برقرار کنید

به عنوان یک رهبر، شما باید هریک از اعضای تیم خود را به صورت فردی بشناسید. هر فرد دارای تخصص  و مهارت خاص همچنین علایق و اشکالات مخصوص به خود است.

وقتی بتوانید این موارد را شناسایی کنید، می توانید هر فرد را با توجه به مهارتی که در کسب و کار دارد به بهترین کار منظور کنید. این بهترین کار برای آنها برای افزایش میزان بهره وری و رضایت بخشی در انجام کار ها است.

پیشنهاد ما: 15 تاکتیک برای موفقیت در مذاکرات کسب و کار

برای ایجاد اعتماد و تعامل با هر یک از کارکنان خود در سطح شخصی با وی کار کنید. دریابید که چگونه مهارت ها، علایق و نقاط قوت منحصر به هر فرد می تواند در افزایش میزان تولید و اثر بخشی تیم کمک کند.

همانطور که شما اعتماد خود را نسبت به آنها جلب می کنید، متقابلا آنها نیز اعتماد خود را به شرکت و شما تامین می کنند تا بتوانند به منابع برای رشد و تهیه معیشت خود را فراهم کنند.

هر چند نباید زیاد با کارمندان به صورت شخصی روابط داشته باشید. تبریک تولد و دعوت به عروسی در صورت دعوت شدن کافی است.  با این حال باید به یاد داشته باشید که شما رهبر هستید و باید روابط را به صورت حرفه ای نگه دارید.

ارتباط فردی با اعضای تیم در کسب و کار

از مشارکت و همکاری اعضای تیم استفاده کنید

تیم سازی در کسب و کار به این منظور نیست که شما فقط دیگران را هدایت کنید، گاهی لازم است از ایده ها و صحبت های بقیه کارمندان خود هم استفاده کنید.

استفاده از قدرت ایده های کارمندان شما بسیار می تواند باعث ایجاد رشد و پیشرفت در شرکت شما شود. شما می خواهید شیوه های مشارکت و همکاری را به همه اعضای تیم القاء کنید. بریجتس نوریس می گوید:

“مشاغل زمانی شکوفا میشوند که افراد متنوعی در تیم های خود داشته باشند، که آنها ایده های فردی خودشان را در رابطه با کار به رهبران خود ارائه دهند. کار گروهی واقعا به ارائه ایده های جدید کمک می کند. با گرد آمدن هر تیم، همه حق صحبت دارند و هیچ کس از ابراز عقیده نمی ترسد. همانطور که در رسانه های اجتماعی برای کسب و کار خود فعالیت می کنیم، برای موفقیت در این محیط رقابتی و موقعیت های در حال تغییر، دائم به ایده های جدید و تر و تازه نیاز داریم.”

فقط در صورت ایجاد مشارکت و همکاری با دیگر اعضای تیم می توانید این موقعیت را ایجاد کنید. اعضای تیم از شما الگو می گیرند.

علاوه بر اینکه به عنوان یک مثال خوب مشغول به کار هستید، باید اعتماد و همکاری بین کارمندان را نیز تشویق کنید. به نحوه کار تیم و عضای آن کاملا توجه کنید، و قدم های مناسب برای افزایش همکاری و اعتماد سازی بردارید.

ممکن است آنها را تشویق کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد پیشرفت وظایف خود به اشتراک بگذارند. گزارش ها و بازخورد های هر فرد را مکررا بخواهید تا بتوانید میزان سهم هرکس و همکاری او در تیم را ارزیابی کنید.

این موارد ساده یک محیط شفاف را در محیط کار فراهم می کند، تا همه افراد و کارکنان بتوانند یک تصویر بزرگتر را ببینند و تجربه کنند. که هر کدام از آنها شخصا می تواند در پیشرفت و موفقیت کسب و کار قدم بردارد و از زمان و انرژی خود سرمایه گذاری کنید.

در رویداد های تیم سازی سرمایه گذاری کنید

انواع مختلف رویداد های تیم سازی باعث ایجاد روابط قوی و احساس اجتماع قدرتمند درون تیم ها میشود. این نوع رویداد ها باعث ایجاد روابط مستحکم و روحیه همکاری بین اعضای تیم خواهد شد و این احساسات را افزایش می دهند.

اگر هم که روش شما آموزش مبانی کسب و کار و تیم سازی در کسب و کار همراه با سرگرمی باشد می تواند باعث ایجاد تجربه ای به یاد ماندنی و روابط و همکاری پایدار شود. لئونارد آنگ اینگونه تجربه خود را به اشتراک می گذارد:

“برای اینکه بتوانیم تیم های موثری در شرکت خود بسازیم، این اطمینان را حاصل کنید که حتما دو بار در سال شما رویداد تیم سازی برای افراد و کارکنان خود برنامه ریزی کرده اید. این کار به کارمندان ما کمک می کند در زمان هایی که در موقعیت های کاری نمی شود، در این رویداد ها بیشتر یکدیگر را بشناسند هم همینطور بیشتر یاد بگیرند. آنها باید فعالیت هایی را انجام دهند تا پیوند آنها را تقویت کند، تا به آنها کمک کند وجه دیگری از هم را هم ببینند. تمام این موارد زمانی که آنها در دفتر شرکت شما مشغول به کار هستند به آنها کمک خواهد کرد زیرا آنها نه تنها با یکدیگر همکاری را شروع کرده اند بلکه چیزی فراتر را ساخته اند.”

سرمایه گذاری در برخی از این فعالیت ها را در نظر بگیرید:

پروژه های جمع آوری کمک های مالی: این کار در تیم سازی در کسب و کار کمک می کند تا همه اعضا برای یک هدف عالی غیر از کارشان به یکدیگر متصل شوند.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را رونق دهیم

رویداد های اجتماعی مانند مسابقات پینگ پونگ و بولینگ می تواند بسیار خوب و موثر باشد.

اهمیت تفریح در تیم سازی

ماجراهای خارج از منزل را ایجاد کنید ، مانند پیاده روی، کوهنوردی، شنا و هر فعالیت و چالش جسمی دیگری که می توانید ایجاد کنید. مهمترین نکته این است که برای همه اعضای تیم قابل دستیابی باشد، اما آنها همچنان باید برای رسیدن به یک هدف تلاش کنند.

فعالیت های داخل منزل مانند تماس های ویدئویی، بازی های روی تخته و بازی های اجتماعی نیز بسیار می تواند موثر باشد.

نظارت و بررسی

تکنیک های ارزیابی بخشی از روند های تیم سازی در کسب و کار به شکل فوق العاده خود است. شما باید از معیار های واضحی مانند اقدامات مالی برای ارزیابی هر تیم و هر فرد در آن استفاده کنید.

هنگامی که هدف دقیق را تعیین می کنید، باید دستاورد ها را در فواصل زمانی مشخص اندازه گیری کنید.

چند سوالی که باید از خود بپرسید:

تیم تا کنون به چه نتیجه ای رسیده است؟

آنها چه چیزی را تغییر داده اند؟

آنها چه چیزهایی را آموخته اند؟

چه چیزی خوب کار می کند؟

کدام جنبه های از تیم نیاز به بهبود دارد؟

کار را همیشه تحت نظر داشته باشید و بازخورد های خوب را ارائه دهید. تا تیم خود را به سمت موفقیت در کسب و کار و تاثیر بیشتر سوق دهید.

نظارت و بررسی تیم ها

برای مرور

کار موثر و مسلط به یک تیم خوب برای رسیدن به اهداف خاص نیاز دارد. آنها همچنین باید درک روشنی از نحوه کارکرد شرکت و بقیه اعضای تیم و کارکنان داشته باشند. به همین دلیل است که مدیریت و رهبر تیم باید در اولویت سازمانها باشد.

ایجاد یک تیم موثر یکی از مهم ترین مسئولیت های یک رهبر است. این مسئله، چیزی نیست که بتوانید به سرعت به آن برسید. این یک روند متمادی است که نیاز به ارزیابی و بررسی مداوم دارد.

برای تیم سازی موثر حتما به شما پیشنهاد می کنم ویدئو آقای تام ووجک درباره تیم را در سایت تد ببینید.

امیدوارم این نکات توانسته باشد به شما برای رسیدن به تیم سازی در کسب و کار خود به بهترین شکل کمک کرده باشد.

 

مطالب مشابه....
10 گام دستیابی به ذهنیت رشد در کسب و کار

 

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید