چند راهکار موثر برای تقویت مهارت های ارتباطی

تقویت مهارت های ارتباطی

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که نتوانسته باشید نظرتان را در رابطه با موضوعی به خوبی بیان کنید و یا طرف مقابلتان احساس کرده باشد که منظور او را نفهمیده اید در حالی که واقعا اینطور نبوده است؟ شما با بهبود مهارت های ارتباطی تان می توانید این مشکل را رفع کنید. در این مقاله قصد داریم پس از معرفی این مهارت و انواع آن، روش هایی برای تقویت مهارت های ارتباطی را به شما بیاموزیم.

پیشنهاد ما: چطور بر ترس های خود غلبه کنیم

 

مهارت ارتباطی چیست؟

به مجموعه ای از مهارت های فردی که به شما کمک می کنند ارتباط موثرتری با اطرافیان، همکاران و اعضای خانواده تان برقرار کنید مهارت ارتباطی گویند.

مهارت های ارتباطی در حالت کلی در دو دسته انتقال پیام و دریافت پیام قرار می گیرند.

برای انتقال صحیح پیام باید فنون مذاکره را آموخته و تسلط کلامی داشته باشید یعنی بتوانید در موثرترین حالت ممکن منظور خود را به طرف مقابل برسانید، در این مسیر زبان بدن نیز بسیار کمک کننده است.

برای دریافت صحیح پیام نیز باید مهارت گوش کردن فعال ، تحلیل و مشاهده کردن را به خوبی فرا بگیرید.

 

مطالب مشابه....
9 راه برای افزایش اعتماد به نفس در کسب و کار

 

برای تقویت مهارت های ارتباطی چه کنیم؟

با تقویت مهارت های ارتباطی می توانید دوستی های بادوام تر، ازدواج های موفق تر و روابط موثرتری در محیط کارتان داشته باشید. با بهبود این مهارت ها و تقویت ارتباط تان، اعتماد به نفس تان نیز به طور غیر مستقیم بهتر می شود.

با دیگران ارتباط برقرار کنید

مهارت گوش کردن فعال را بیاموزید

موثرترین روش تقویت مهارت های ارتباطی ، یادگیری گوش کردن فعال است. بسیاری از ما در تمام طول مکالمه منتظریم تا صحبت طرف مقابل تمام شود تا خودمان شروع به صحبت کنیم.

با تمرین و تکرار به سادگی می توانید هنگام مکالمه، ذهن خود را فقط روی طرف مقابل تان متمرکز نگه دارید.

هنگام گوش کردن فعالانه علاوه بر اینکه به کلام گوینده توجه می کنید باید به نحوه بیان، زبان بدن و پیام های غیر کلامی او نیز اهمیت دهید.

برای تقویت مهارت های ارتباطی قصه گویی را بیاموزید

برای بهبود مهارت های ارتباطی باید قصه گویی را بیاموزید زیرا قصه ها بسیار ماندگار و قدرتمندند. هر زمان که ممکن بود موضوع مورد نظرتان را به صورت قصه بیان کنید برای مثال می توانید هنگام صحبت از تجربه هایتان، آن ها را مانند یک داستان برای مخاطب تعریف کنید.

انسان ها عادت دارند داستان ها را در ذهنشان مجسم کنند و همین موضوع یکی از عوامل موثر ماندگاری قصه ها در ذهن افراد است.

ارتباط با فردی که توانایی بالایی در قصه گویی دارد بسیار جذاب است به همین دلیل معمولا این افراد دوستان زیادی دارند.

 

مطالب مشابه....
آموزش رفتار صحیح با مشتری در کسب و کار

 

برای تقویت مهارت های ارتباطی سوال بپرسید

یکی از راه هایی که به مخاطب نشان می دهد که شما به او توجه می کنید، سوال پرسیدن است. برای اینکه بتوانید پیام طرف مقابلتان را به خوبی دریافت کنید باید از او سوال بپرسید.

سوال پرسیدن علاوه بر اینکه موضوع را برای شما شفاف تر می کند، به مخاطب این حس را منتقل می کند که موضوع پیش آمده برای شما هم مهم است، به همین دلیل تمایل انسان ها به مکالمه با افرادی که این روحیه را دارند معمولا بیشتر است.

متناسب با سن و موقعیت طرف مقابل پیام را منتقل کنید

بسیاری از افرادی که مهارت های ارتباطی قوی دارند، بلدند با هرکسی چگونه صحبت کنند. نوع صحبت آن ها با فرزندشان، همسرشان و همکارشان کاملا با هم متفاوت است.

برای صحبت کردن با یک کودک باید حواستان باشد که از کلمات سخت استفاده نکنید یا هنگام صحبت با پدربزرگ و مادربزرگ تان لازم نیست کلمات تخصصی عصر دیجیتال را به کار ببرید.

 برای تقویت مهارت های ارتباطی روی کنترل خشم تان کار کنید

کنترل خشم یکی از سخت ترین مراحل تقویت مهارت های ارتباطی است.

بسیاری از اوقات ممکن است هنگام مکالمه با افراد به دلیل نوع برخورد و یا شنیدن موضوعی به شدت خشمگین شوید و همان لحظه واکنش نشان دهید، شما با قطع کردن مکالمه ی طرف مقابل رشته افکار او را پاره خواهید کرد.

حتی اگر طرف مقابل تان نیز در اثر موضوعی خشمگین شد باید بتوانید او را آرام کرده و مکالمه را در همان مسیر قبلی پیش ببرید. برای ارتباط موثر باید روی کنترل خشم و احساسات و به تعویق انداختن واکنش تان کار کنید.

 

مطالب مشابه....
چگونه برای افزایش حقوق درخواست کنیم

 

اگر شما هم علاقه مند هستید مهارت های کسب و کار خود را افزایش دهید به شما پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را از دست ندهید.

ارتباط غیر کلامی را فرا بگیرید

در عصر حاضر که بسیاری از ارتباطات ما در فضای مجازی و از طریق پیام یا ویس منتقل می شود، برای تقویت مهارت های ارتباطی باید ارتباط غیر کلامی تان را بهبود ببخشید.

امروزه ارتباطات غیر کلامی دیگر فقط تماس چشمی، نحوه حرکت دست ها و یا طرز ایستادن شما نیست و تن صدا، نحوه نگارش کلمات و استفاده بجای استیکرها نیز جز مهارت های غیر کلامی به حساب می آیند.

بهبود ارتباط در جمع

آوای غیر ضرری به کار نبرید

بسیاری از افراد هنگام صحبت کردن یا گوش دادن از آواهایی غیر ضروری مانند اوهوم، آااا و … استفاده می کنند.

خیلی از این کلمات فقط به عنوان یک عادت در کلام شما وارد شده اند و به سادگی و با اندکی توجه می توانید آن ها را از بین ببرید. با حذف این آواهای غیر ضروری موثرتر و با اعتماد به نفس تر به نظر میرسید.

حواس پرت کن ها را دور کنید

برای تقویت مهارت های ارتباطی بهتر است عوامل حواس پرت کن مانند گوشی یا لپ تاپ را هنگام مکالمه با افراد از خودتان دور کنید. خیلی از ما عادت داریم همزمان که به حرف طرف مقابل گوش می دهیم، فایل دانلود کنیم، در اینستاگرام  بچرخیم و یا چت کنیم.

این کار به طرف مقابل این حس را منتقل می کند که حرف من مهم نیست و یا من برای او بی ارزش هستم در حالی که شاید شما این کار را فقط از روی عادت انجام می دهید و منظور خاصی هم نداشته باشید.

ساده و مختصر سخن بگویید

خیلی از افراد فکر می کنند که استفاده از کلمات تخصصی می تواند تاثیر بیشتری روی مخاطب بگذارد.

همیشه به یاد داشته باشید که ساده گویی رمز ارتباط موثر است، مخاطب شما زمانی بیشترین تاثیر را از شما دریافت می کند که بتوانید موضوعات تخصصی تر را در ساده ترین حالت ممکن برای او بیان کنید.

 

مطالب مشابه....
12 مهارت های کسب و کار که باید در آنها استاد باشید

 

برای تقویت مهارت های ارتباطی همدلی داشته باشید

برای بهبود مهارت های ارتباطی باید خودتان را هم سطح فرد مقابل تان ببینید. سعی کنید طرف مقابل را درک کرده و با او احساس همدلی داشته باشید، همدلی تنش و اضطراب گوینده هنگام مکالمه را کاهش می دهد.

بهتر است هنگام صحبت کردن از کلمه “من” خیلی استفاده نکنید زیرا این حس را در مخاطب بوجود می آورید که در تیم مقابل او قرار دارید و نه در کنارش.

 

مطالب مشابه....
15 تاکتیک برای موفقیت در مذاکرات کسب و کار

 

کلام آخر

همیشه به یاد داشته باشید که در مسیر یادگیری مهارت های فردی باید صبر و حوصله داشته باشید و برای این کار زمان بگذارید. تقویت مهارت های ارتباطی نیز مانند افزایش عزت نفس مهارتی است که باید همواره به دنبال بهبود آن باشید.

 

مطالب مشابه....
مهارت های ارتباطی درکسب و کار + 10 مهارت ارتباطی که برای موفقیت در کسب و کار باید بدانید
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید