هرآنچه باید د باره بیزینس پلن بدانید

بیزینس پلن

اگر به فکر راه اندازی یک کسب و کار هستید، به احتمال خیلی زیاد می دانید بیزینس پلن (Business plan) چیست؟ و حتما شنیده اید که به آن نیاز دارید. اما آیا واقعا هدف یک طرح کسب و کار را متوجه می شوید؟ آیا واقعا اهمیت دارد، برای کار خود یکی از این برنامه های کسب و کاری داشته باشید؟ چطور می شود یک بیزینس پلن واقعی طراحی کرد که واقعا مفید باشد؟

پیشنهاد ما: چگونه بر ترس های خود غلبه کنیم

نکات و مواردی که در ادامه بیان خواهد شد، به شما کمک می کند یک بیزینس پلن عالی برای کسب و کارتان طراحی کنید، که برای شرکت جدیدتان بسیار کارآمد باشد.

 

توضیح کامل در باره بیزینس پلن

در ساده ترین شکل، یک بیزینس پلن سندی است که در آن اصول اولیه کسب و کار، محصولات و خدمات شما را مشخص می کند. بازاری که هدف قرار داده اید، اهدافی که برای کسب و کار خود دارید و اینکه چگونه به این اهداف دست خواهید یافت.

پیشنهاد ما: شغل رویایی من چیست؟

طرح کسب و کار یکی از چندین برنامه مهمی است که هنگام شروع کار باید داشته باشید. بقیه برنامه های بازاریابی و فروش، برنامه های مدیریت مالی و مدیریت کسب و کار شما است.

بیزینس پلن در واقع باید هر چهار برنامه را با یکدیگر ترکیب کند. عناصر بازاریابی و فروش، مدیریت مالی و مدیریت کسب و کار باید در یک سند جامع قرار بگیرند.

طرح کسب و کار خود را مانند یک نقشه یا طرح اصلی تصور کنید، که کسب و کار شما را از مرحله راه اندازی از طریق تاسیس و در نهایت رشد و موفقیت، شما را راهنمایی می کند.

 

مطالب مشابه....
10 نکته برای راه اندازی کسب و کار کوچک که تا حالا نشنیده اید

چرا واقعا به یک بیزینس پلن نیاز دارید؟

دلایل زیادی مبنی بر اینکه شما به یک بیززینس پلن نیاز دارید، وجود دارد. اگرچه این دلایل به نسبت کار شما مطرح می شود. و اینکه شما چطور می خواهید از بیزینس پلن خود استفاده کنید؟

اما موضوع مشترک برای همه کسب و کار ها این است که همه به یک طرح تجاری قدرتمند نیاز دارند و حکم ضرورت را دارد.

با همه این صحبت ها، چطور می خواهید بدون داشتن یک برنامه استراتژیک مدون برای کار خود، کسب و کار خود را راه اندازی کنید و کار خود را رونق دهید؟

 

مطالب مشابه....
آیا برای تبلیغ در اینستاگرام آماده اید؟ آموزش صفر تا صد

بعضی از دلایلی که، داشتن یک بیزینس پلن را برای شما ضروری می کند، عبارتند از:

اگر قصد دارید وام بانکی بگیرید، یا اینکه بخواهید نظر سرمایه گذاران را به سمت کار خود جلب کنید، یا به دنبال شریک تجاری و تیم سازی هستید، به یک بیزینس پلن نیاز دارید.

شما بدون درک بازار هدف ، تحقیق درباره رقابت و انجام تجزیه و تحلیل امکان سنجی، انالیز عملکرد کار خود به عنوان یک طرح کسب و کار نخواهید توانست ایده خود را تبدیل به کار کنید و آن را واجد شرایط قرار دهید.

یک بیزینس پلن مناسب نه تنها به شما کمک می کند بدانید کجا هستید، به کجا و کدام مقصد می خواهید بروید، بلکه به شما کمک می کند اقداماتی را که نیاز است برای رسیدن به اهداف کاری خود نیاز است انجام دهید را شناسایی کنید و برنامه انجام آن را کامل بدانید.

 

مطالب مشابه....
10 کسب و کار پردرآمد در جهان

 

دلایل نیاز به پلن تجاری

 

یک بیزینس پلن می تواند با توسعه کسب وکار شما اطلاعات اساسی در زمینه شرکت، برنامه استراتژیک، فرهنگ و مهارت های کسب و کار شما، در اختیار بقیه همکاران از جمله مدیران و کارمندان قرار دهد.

پیشنهاد ما: 5 نکته برای هوشمند کردن مدیریت زمان در کسب و کار

بخش مالی طرح کسب و کار شما می تواند مبنای بودجه بندی کارهای شرکت، همچنین ابزار مفیدی برای نحوه صحیح گردش مالی در کارتان به صورت ماهیانه ایجاد کند.

بنابراین، شما می دانید به یک طرح تجاری نیاز درید. سوال بعدی که باید در نظر بگیرید این است که مناسب ترین نوع بیزینس پلن برای کسب و کار شما چیست؟

 

مطالب مشابه....
16 نکته برای شروع و موفقیت کسب و کار

برنامه های تجاری سنتی در مقابل بیزینس پلن های یک صفحه ای

در واقع انواع مختلفی از بیزینس پلن ها وجود دارد، از جمله :

برنامه های شروع

اسناد برنامه ریزی داخلی

برنامه های استراتژیک

برنامه های عملیاتی

برنامه های کاری ایجاد شده با تمرکز بر رشد و توسعه

هریک از این نوع از برنامه های تجاری هدف متفاوتی دارند. اما همه این نسخه ها در قالب کلی در یکی از دو قالب اصلی قرار می گیرند.

  • طرح تجاری سنتی( که به آن رسمی یا ساختاری نیز گفته میشود )
  • بیزینس پلن ساده ( که اغلب به آن طرح کسب و کار کوچک یا یک صفحه ای گفته میشود )

 

یک طرح تجاری سنتی همان چیزی است که اکثر صاحبان مشاغل با شنیدن کلمه بیزینس پلن به آن فکر می کنند. البته خالی از لطف نیست که تعداد زیادی از ما ها نیز از این بیزینس پلن ترس داریم.

این نوع طرح کسب و کار معمولا یک سند طولانی و بسیار رسمی است، که دارای اطلاعات گسترده ای است. و برای بسیاری از مدیران و رهبران کسب و کار بسیار جدید و طاقت فرسا است.

 

مطالب مشابه....
چگونه برای افزایش حقوق درخواست کنیم

طرح بیزینسی سنتی

یک طرح تجاری سنتی معمولا شامل بخش های زیر است:

خلاصه اجرایی: برجسته ترین و مهم ترین اطلاعات در سند شما( در صورتی که این تنها بخشی است که باید قبل از تصمیم گیری راه اندازی یک کسب و کار باید خوانده شود )

توضیحات شرکت: در کجا مستقر هستید، اندازه شرکت شما چقدر است، چشم انداز و ماموریت شما چیست، آنچه انجام می دهید و آنچه می خواهید انجام دهید.

محصولات و خدمات: آنچه را که قصد دارید به مشتریان خود بفروشید، با تاکید بر میزان ارزشی که به مخاطبان و موکلان خود اضافه خواهید کرد، و چگونه مشتریان خود را وفادار کنیم؟، را فراهم می کند.

تجزیه و تحلیل بازار: یک نمای کلی از صنعتی که قصد دارید، محصول و یا خدمات خود را در آن بفروشید، و خلاصه ای از بازار هدف و رقبای شما

استراتژی بازاریابی: رئوس آن مطالبی است که در آن مشخص میشود، شرکت شما در کجای بازار قرار دارد، به کجا می خواهد برسد، قیمت گذاری، تبلیغ و فروش محصول و خدمات خود را که بیان می کنید.

خلاصه مدیریت: چگونگی ساختار کسب و کار شما، چه کسی یا کسانی در آن دخیل هستند و نحوه مدیریت کسب و کار

تجزیه تحلیل و مدیریت مالی: جزئیات مربوط به تامین مالی کسب و کار شما در حال حاضر، آنچه برای رشد آینده مورد نیاز است، و همچنین برآورد هزینه های عملیاتی شما که در حال انجام است.

 

مطالب مشابه....
شغل رویایی من چیست؟

خبر نه چندان جالب این است که برای تکمیل کردن یک بیزنس پلن سنتی زمان بسیار طولانی و تحقیقات زیادی نیاز است. خبر خوب این است که همه مشاغل به یک طرح تجاری سنتی نیاز ندارند.

این مسئله که خبر خوبی هم هست، مارا به سمت داشتن یک بیزینس پلن با قالب دوم یعنی تک صفحه ای هدایت می کند.

یک بیزینس پلن یک صفحه ای، یک طرح کسب وکار ساده و مختصر است، که می توانید آن را همانطور که هست استفاده کنید، یا از آن به عنوان نقطه شروع برای طرح تجاری سنتی استفاده کنید.

اگر چه این نسخه بسیار ساده تر و جمع و جور تر از طرح سنتی است، اما شما باید برای اینکه یک بیزینس پلن موثر و مفید داشته باشید، اطلاعاتی را که مخصوص کار و شرکت شما است را جمع آوری کنید.

هنگام آماده سازی بیزینس پلن خود، باید آماده پاسخ گویی به سوالات زیر باشید:

 

مطالب مشابه....
12 مهارت های کسب و کار که باید در آنها استاد باشید

 

طرح تجاری مدرن

 

چشم انداز: چه چیزی ایجاد می کنید؟ در سه ماه، یک سال، سه سال و پنج سال آینده شرکت شما چگونه خواهد بود؟

ماموریت: رسالت شما چیست؟ چرا این کار را شروع می کنید و هدف چیست؟

اهداف: آیا اهداف تجاری شما به صورت هوشمند(SMART) محسوب میشوند؟ موفقیت را در راه رسیدن به اهداف خود چگونه ارزیابی می کنید؟

استراتژی ها: چگونه می خواهید تجارت خود را بسازید؟ چه چیزی می فروشید؟ پیشنهاد فروش منحصر به فرد شما چیست؟ یعنی چه چیزهایی کسب و کار شما را از رقبا متمایز می کند؟

سرمایه اولیه: میزان کل سرمایه اولیه که برای راه اندازی کسب و کار خود نیاز دارید چقدر است؟

هزینه های پیش بینی شده: برآورد می کنید هزینه های جاری کسب و کار شما بلافاصله بعد از راه اندازی در سه ماه، شش ماه و یک سال چقدر باشد؟

درآمد دلخواه: انتظار دارید درآمد مداوم ماهیانه شما بلافاصله پس از راه اندازی در سه ماه، شش ماه و در یک سال چگونه باشد؟

برنامه اقدام: موارد عملیاتی و وظایفی که اکنون باید تکمیل کنید چیست؟ نقاط عطف آینده شما چیست؟ برای دستیابی به اهداف خود، چه مواردی باید در این نقاط عطف  انجام شود؟

هنگامی که به هریک از این سوالات پاسخ دادید، یک بیزینس پلن خواهید داشت که می توانید فورا از آن استفاده کنید و در روند کسب و کاری خود را جاری کنید.

 

مطالب مشابه....
9 نکته بازاریابی و فروش در کسب و کار های نوپا و استارت آپ ها

ابزاری که برای داشتن یک طرح تجاری بهتر نیاز دارید؟

یک بیزینس پلن باعث پراکندگی وقت و توجه شما میشود. اما ابزار های برنامه ریزی تجاری برای کمک به ساده سازی روند موجود است، که بسیاری از آنها به صورت رایگان در دسترس هستند.

الگوهایی که در دسترس هستند، تنها لازم است شما با یک سرچ ساده در گوگل از آموزش های کسب و کار از جمله آموزش های برنامه ریزی و ساخت بیزینس پلن به صورت ویدئویی استفاده کنید. که همه اینها به صورت رایگان در اینترنت موجود است.

 

مطالب مشابه....
آموزش رفتار صحیح با مشتری در کسب و کار

فراموش نکنیم، همچنان که مشغول ساخت یک بیزینس پلن برای کار خود هستید، به دنبال نرم افزار های مربوط به برنامه ریزی و اقدامات عملی نیز باشید. تا ببینید چگونه می توانید روند کار را سریعتر و حتی ساده تر انجام دهید.

یک اشتباه که بسیاری از صاحبان مشاغل انجام میدهند، ایجاد یک بیزینس پلن با اهمال کاری است. چرا که به آنها گفته اند که به طرح تجاری نیاز دارند، و سپس آن را کاملا فراموش می کنند.

پس از ایجاد یک بیزینس پلن، آن را به عنوان یک ابزار داخلی بدانید، که به طور مدام در کسب وکار خود از آن استفاده می کنید. و در صورت امکان ، حتما تا جایی که می توانید آن را به روز کنید، تا شما و کسب و کارتان به روز بمانید.

به یاد داشته باشید که موثر ترین بیزینس پلن، برنامه هایی هستند که به صورت زنده در کار ، برای کمک به تصمیم گیری ها و ادامه کار شما به کار می روند.

 

مطالب مشابه....
10 نکته برای سازگاری کسب و کار ها بعد از کرونا ویروس

 

اشتراک گذاری:

13 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید