6 مرحله اصلی برای برنامه استراتژیک کسب و کار

برنامه استراتژیک کسب و کار

برنامه استراتژیک کسب و کار خود را چطور تهیه کنیم؟ آیا می توان از برنامه های آماده استفاده کرد؟ اگر بخواهیم یک برنامه دقیق برای کسب و کار خود داشته باشیم، چه مراحلی را باید طی کنیم؟

خیلی از کارآفرین های جوان، به جای اینکه به صورت تخصصی برای کسب و کار خودشان یک برنامه ریزی دقیق انجام دهند، از نمونه های آماده آن استفاده می کنند.

نکته ای که اینجا اهمیت دارد، این است که نمونه های آماده تنها یک سند خارجی هستند که برای سرمایه گذاران و مشاغل بانکی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

اینکه در آموزش های کسب و کار به طور مشخص، برنامه استراتژیک کسب و کار خود را فرا می گیرید برای روشن تر شدن مسیر و آگاهی شما از روند کاری خودتان خواهد بود.

پیشنهاد ما: مهارت های ارتباطی در کسب و کار

هدف اصلی، ساختن یک برنامه استراتژیک داخلی و بلند مدت برای مشاغل است که بتواند مدیریت را برای گرفتن تصمیمات درست راهنمایی کند.

و این امر خیلی با استفاده از برنامه های آماده متفاوت است. و حتی ممکن است ماه ها برای نوشت این برنامه زمان لازم باشد.

در ادامه این مقاله 6 مولفه اصلی برای ساخت برنامه استراتژیک کسب و کار شما آورده شده تا بدانید چطور مسیر توسعه کسب و کار خود را پیش ببرید.

صنعت، رقبا و تمایلات مشتریان خود را ارزیابی کنید

اولین قدم برای اینکه بتوانید یک برنامه مدون تهیه کنید، از مطالعه بازار هدف شما شروع میشود، جایی که شما می خواهید در آن فعالیت های خود را گسترش دهید.

صنعت و صنف شما چقدر بزرگ است؟

سرعت رشد بازار شما چقدر است؟

 رقبای اصلی شما چه کسانی هستند؟

رقبای شما چطور تامین میشوند؟

 چه حرکاتی در کسب و کار خود انجام میدهند؟

 چطور کسب و کار خودشان را دگرگون می کنند؟

 روند قیمت گذاری آنها چگونه است؟

 مشتریان شما کدام کالاها و خدمات را درخواست می کنند؟

 ایا در بازی های اقتصادی روند کلان و مشاغل پردرآمد هم وجود دارد؟

 ایا مسئله و مقررات دولتی هم وجود دارد؟

پیشنهاد ما: تاکتیک های موثر در مذاکرات کسب و کار

شما نمی توانید برنامه موثری برای کسب و کار خود تهیه کنید، مگر آنکه خیلی واضح و شفاف بدانید در صنعت و دنیای رقابتی، چه چیزهای موانع شما هستند تا به چشم انداز خود نرسید و چطور می توانید از دیگر رقبای خود متمایز باشید.

به این موضوع باید بر اساس یک ارزیابی بیرونی از دنیای کاری خود فکر کنید، که چه مواردی به کسب و کار شما ضربه میزند و روی روند های شما تاثیر گذار است.

ارزیابی رقبا در کسب و کار

تجزیه و تحلیل swot را در مورد کسب و کار خود تکمیل کنید

تجزیه تحلیل swot در واقع نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات شرکت شما را ارزیابی می کنید. برای انکه یک ذهنیت بهتر راجع به هرکدام از این قسمت ها داشته باشید در ادامه مثال های اساسی به شما ارائه کرده ایم.

پیشنهاد ما: 50 ایده کسب و کار در اینستاگرام

اینکه بگوییم نقاط قوت خیلی کلی است، برای همین بهتر است با چند مثال آشنا شوید تا ذهن شما کمی آشنا تر شود و راحتتر پاسخ های مناسب را به شما ارائه دهد.

برای اینکه بخواهید نقاط قوت کسب و کار خود را پیدا کنید بهتر است روی این موضوعات تمرکز داشته باشید:

نقاط قوت موجود کارکنان، پشتیبانی مشتریان، پایگاه مشتریان، موقعیت بازار، منابع مالی، کانال های فروش، محصولات، سودآوری و رشد کسب و کار شما می تواند باشد.

نقاط ضعف موجود در کارکنان شما، حاشیه بازار، موقعیت بازار، منابع مالی، آسیب پذیری رقابتی، آسیب پذیری اقتصادی، محصولات از دست رفته، شکایات مشتریان، کانال های فروش گمشده و موارد دیگر می تواند باشد.

فرصت های موجود در ورود متعارف در بازار ها، تشکیل اتحادیه ها و اصناف، جمع آوری بودجه، راه اندازی محصولات جدید، شناسانی نیاز های اساسی مشتریان و موارد دیگر می تواند باشد.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را رونق بدهیم

تهدیدات موجود سراسر اقتصاد، از دست دادن کارکنان کلیدی، فقدان منابع مالی، جریان محدود پول نقد، تجزیه قیمت ها و افت وحشتناک آن می تواند باشد.

این موضوعات باید به صورت کامل در کسب وکار شما مشخص شود، و می توانید به این مرحله به عنوان ارزیابی داخلی نگاه کنید.

ماموریت و چشم انداز خود را تعریف کنید

هنگامی که شما ارزیابی های داخلی و خارجی خود را انجام دادید، در یک موقعیت ایده آل برای طراحی پیش نویس دستوالعمل های سطح عالی بیانیه ماموریت ها و چشم انداز های خود هستید.

پیشنهاد ما: افزایش اعتماد به نفس در کسب و کار

بیانیه ماموریت های شما با این سوال باید ارائه شود که ” چرا ما وجود داریم؟ “. برای مثال می توانید بیان کنید که ” ماموریت ما جایگزینی تحقیقات گران بازار به صورت آفلاین با کیفیت برابر با استفاده از بینش شنیدن حرف جامعه است “. 

بیانیه چشم انداز شما هم باید با این موضوع مطرح شود که ” کسب و کار ما چه پیشنهاداتی را ارائه می دهد و به کجا می خواهیم برسیم “. 

تمامی مواردی که می خواهید در چشم انداز خود ارائه کنید باید قابل سنجش و زمانبندی باشد.

برای مثال، ” ما می خواهیم در 3 سال آینده با هدایت صنعت خودمان به پلتفرم آشنایی با صحبت های جامعه به در آمد 500 میلیونی برسیم”.

این مرحله در واقع ستاره قطبی کسب و کار شما خواهد بود که شما را برای گرفتن بهترین تصمیمات با جزییات آن، راهنمایی خواهد کرد.

هر برنامه استراتژی برای کسب وکار ها نیاز به یک راهنما و ستاره قطبی دارد. این مرحله در شبهای تاریک، تنها راهنمای شما خواهد بود.

تجزیه و تحلیل داخلی

اهداف کسب و کار خود را  تعریف کنید

تصور کنید در یک هواپیما هستید در ارتفاع 30000 پایی از سطح زمین در حال حرکت هستید. حالا همه چیز را می توانید ببینید. حالا که تا این مرحله پیش آمده اید در واقع به این ارتفاع از کار خود رسیده اید.

حالا می دانید به کجا می خواهید بروید، چه مواتع و مشکلاتی بر سر راه کسب و کار شما وجود دارد. حالا زمان آن رسیده که به سمت اهداف خود حرکت کنید و کارهای لازم را انجام دهید تا به چشم انداز مورد نظر خود برسید.

اهداف شما نتایج مشخصی است که می خواهید به آنها برسید. این اهداف می تواند مواردی مانند تغییر در عرضه محصول، استراتژی های فروش و بازاریابی، منابع مالی، بهره وری عملیاتی، فرهنگ کارمندان، اهداف مالی و موارد دیگر را شامل شود.

چه چیزها و کارهایی در سطح بالایی انجام شود، تا ایده های شما برای کسب و کار تبدیل به واقعیت شود.

اهداف مهم ترین عامل محرک در هر کاری هستند، و قطعا نمی شود که شما بخواهید یک برنامه استراتژی کسب و کار بدون هدف تهیه کنید.

اهداف خود را بخش بندی کنید

همان طور که می خواهید یک پیاز را بخورید، باید لایه های آن را جابه جا کنید، و با کنار زدن هر، لایه به بهترین قسمت های آن میرسید. اهداف خود را نیز در این مرحله باید دسته بندی و بخش بندی کنید.

حالا زمان آن رسیده که تصمیم بگیریم کدام  اهداف و ابتکارات خاصی که برای برنامه استراتژیک کسب و کار خود تعیین کرده ایم، باید اقدامات لازم را جهت رسیدن به آنها انجام داد، تا منجر به دستیابی به اهداف تجاری شود.

این کارها معمولا به صورت گروهی، داخل شرکت برنامه ریزی و اقدامات لازم انجام می پذیرد. هر کدام از اقدامات را به گروه و تیم متخصص آن ارجاع دهید.

همانطور که در مقاله مهارت های کسب و کار گفتیم واگذاری از مهم ترین مهارت های مدیریتی کسب و کار است. اصلا این مهارت را ساده نگیرید.

گروه محصولات، گروه بازاریابی، گروه عملیات و فناوری، گروه مالی و منابع انسانی، همه این تیم ها باید کارهای مخصوص به خودشان را انجام دهند.

برای مثال یکی از اهداف شما می تواند بهبود روحیه خودتان و افراد شرکت باشد. و این یک هدف است که باید به تیم منابع انسانی و تیم های مالی ارجاع داده شود و این هدف با افزایش مزایا برای کارکنان می تواند محقق شود.

البته به عنوان کارآفرین و مدیر مجموعه این وظیفه شماست تا اهداف را طوری انتخاب و واگذار کنید تا تیم های مربوطه بتوانند برای آن پاسخگو باشند و در زمان معین بتوانند به مرحله مورد انتظار برسند.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که پس از هدف گذاری، روش smart را روی ان پیاده کنید. یعنی هدف خود را خاص، قابل اندازه گیری، دستیافتنی، مرتبط و دارای زمانبندی باشد.

اهداف برنامه استراتژیک

نیاز های کارکنان، بودجه و راههای تامین مالی را تعیین کنید

هنگامی که تمامی نیاز های سازمان تعریف و تعیین شدند. اکنون می توانید آنها را در یک برنامه سازمانی متمرکز، ساختار سیستمی و بودجه ای جمع بندی کنید.

اگر منابع مالی کاملی که برای دستیابی به برنامه های خود لازم دارید را ندارید، یکی از این دوگزینه را پیش رو خواهید داشت.

  • اهداف خود را به قسمت های کوچکتر تقسیم بندی کنید تا بتوانید به آنها دست پیدا کنید.
  • سرمایه خود را برای رسیدن به اهداف خود جمع کنید و اگر لازم است سرمایه گذار پیدا کنید.

اغلب اوقات می توانید از یک مشاور کسب و کار برای حل کردن این موضوعات کمک بگیرید. اگر شخصی از بیرون به کار شما نگاه کند، ایده های بسیاری می تواند داشته باشد تا بتوانید انها را عملی کنید.

یک ضرب المثلی در قدیم وجود داشت که میگفت:

بیرون گود نشسته و میگه لنگش کن

این مسئله امروز جنبه مثبت قضیه را پیدا کرده. زمانی که شما غرق در کار خود می شوید و مشکلات اجازه دیدن فرصت ها را به شما نمی دهند، بودن در کنار یک مشاور، متخصص و وکیل بسیار می تواند رهایی بخش برای کسب و کار شما باشد.

مشاوران می توانند به سازمان دهی این فرایند ها کمک کنند. و مدیران بر مسائلی متمرکز باشند که واقعا مهم و حیاتی است.

البته کار دیگر مشاوران این است که بین سرپرست ها و مدیران تیم ها هم میانجیگری کنند تا اختلافات و مشاجرات موجود حل و فصل شود.

این مسئله خیلی مهم است، داشتن برنامه استراتژیک کسب و کار یکی از 12 مهارت اصلی در کسب و کار ها است. و اگر درست مانند آن حرکت نکنیم احتمال اینکه محقق شود بسیار کم است.

 

مطالب مشابه....
عملکرد کسب و کار خود را انالیز و ارزیابی کنید + انالیز کسب و کار و مهم ترین بخش های آن
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید