9 نکته بازاریابی و فروش در کسب و کار های نوپا و استارت آپ ها

بازاریابی و فروش در کسب و کار

انجام درست بازاریابی و فروش در کسب و کار می تواند یک مزیت قدرتمند و عالی برای درآمد خالص شما باشد. از طرفی دیگر اگر مسیر را اشتباه انتخاب کنید، درست مانند این است که می خواهید یک اتش سوزی با سرمایه و پول خود به راه بیاندازید.

چرا که اگر شما یک کسب و کار کوچک راه اندازی کرده اید، باید به فکر توسعه کار،رونق دادن به کار، افزایش مهارت های کاری، افزایش مهارت های ارتباطی، بالابردن اعتماد به نفس خود و هر نیاز دیگری که یک استارتآپ نیازدارد، باشید.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را دگرگون کنیم

همیشه تسلط داشتن به اختلافات موجود بازاریابی و فروش در کسب و کار، دشوار بوده و هست. اگر هم شما به صورت ذاتی فروشنده نیستید، کمی راه بلند مدت تری باید طی کنید.

اما اصلا نگران نباشید، در ادامه این مقاله 9 نکته در باره این مهارت عالی در کسب و کار بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد. که باعث افزایش میزان فروش، ایجاد بازاریابی بهتر و اتلاف هزینه کمتر برای کسب و کار شما خواهد شد.

شما به عنوان رهبر کسب و کار خود، باید بهتر از همه بتوانید کارها و اهداف مربوط به بازاریابی و فروش را انجام دهید، چرا که زمانی که تیم شما به بن بست رسید شما بتوانید راه درست را به آنها نشان دهید.

پیشنهاد ما: چطور در خواست افزایش حقوق بدهیم

منفعت مشتری را ایجاد کنید، نه مقایسه

نحوه صحیح دیدن اهداف در بازاریابی بازار ها، به معنای برجسته کردن آنچه شما را نسبت به دیگر رقبا متفاوت می کند است. سه روش عمده برای انجام این کار وجود دارد:

هزینه:

شما می دانید یک محصول را چگونه بهتر از رقبا قیمت گذاری کنید.

کیفیت:

باید سعی کنید تا جایی که می توانید از دیگران بهتر باشید.

ترکیب دو پارامتر بالا:

شما میدانید و می توانید ارزش های بیشتری تولید کنید.

پیشنهاد ما: چگونه عملکرد کسب و کار خود را انالیز کنیم

اما نحوه فروش به خودی خود متفاوت از بازاریابی در بین مخاطبان و بازار است. شما می توانید به همه بگویید، نسبت به کالایی که تولید می کنید بسیار مطمئن هستید و بسیار ارزان تر و با کیفیت تر از رقبا آن را ارائه می کنید.

اما تا به حال به مشتریان خود گفته اید که محصول و یا خدمات شما چقدر زندگی مخاطب شما را بهتر و موثر تر خواهد کرد.

فروش در مورد ایجاد منفعت برای مشتریان است.

یک مقایسه ممکن است بتواند ویژگی ها و مزیت های کالا و یا خدمات شما را نسبت به دیگر رقبا برجسته تر کند، اما فراموش نکنید، اگر می خواهید فروش خوبی داشته باشید باید منفعت مشتری را در نظر بگیرید.

پیشنهاد ما: 15 تکنیک مذاکره موفق

 

مطالب مشابه....
راهنمای ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارهای نوپا

بازاریابی و فروش یعنی منفعت مشتری

 

چه چیزهایی می تواند مشتری را راضی کنید. برای اینکه درک بهتر از منفعت مشتریان داشته باشید در ادامه چند سوال که منافع عمومی در آن است را از خود بپرسید. آیا کالا و یا خدمات شما می تواند این سوالات را پاسخگو باشد؟

آیا به سلامت مشتری کمک می کند؟

آیا موقعیت اجتماعی و اعتبار مخاطب را افزایش می دهد؟

آیا مشکلی از طرف مقابل شما حل خواهد کرد؟

آیا زندگی مخاطب شما را سریعتر می کند؟

آیا برای مخاطب شما سرگرم کننده و جذاب است؟

آیا می تواند حس خوب و متفاوت در مخاطبان شما ایجاد کند؟

به حرف مشتری خود گوش دهید

کمی به این داستان دقت کنید:

سام والتون موسس مجموعه فروشگاه های موفق و قدرتمند وال مارت در آمریکا است. او ساخت امپراتوری خود را از مناطق روستایی آغاز کرد.

اما این برای تمام کسانی که اجناس را انبوه خریداری می کنند و می خواهند به صورت خرده فروشی به مشتریان ارائه کنند، عجیب بود.

چرا که همه می دانستند که اگر شما اجناس انبوهی را دارید و می خواهید در کار خود شکست نخورید باید مراکز فروش خود را در جاهایی انبوه جمعیت وجود دارد، یعنی شهر های بزرگ قرار دهید.

اما والتون مشتریان خود را به خوبی می شناخت و از نزدیک به صحبت های آنها گوش می داد.

او دقیقا می دانست افرادی که در روستا ها و حومه شهر زندگی می کنند معمولا بیشتر خرید می کنند چرا که از خانواده های بزرگتری تشکیل شده بودند.

پیشنهاد ما: کسب و کار های نوظهور

و همینطور به کالا های بیشتری برای نگهداری در انبار خانه و یا نگهداری از مشاغل خود نیاز دارند.

والتون به مشتریان خود گوش می داد و نتیجه این کار و مهارت او،  باعث  شد والمارت به بزرگترین و قدرتمند ترین فروشگاهه زنجیره ای و خرده فروشی ساخته شده، تبدیل شود.

پیشنهاد ما: کسب و کار های پر درآمد در جهان

اهمیت گوش دادن در کسب و کار

بازار محصول خود را قبل از تولید پیدا کنید

برخی از مشاغل و استارت اپ ها قبل از شروع تبلیغات و آگاهی به مردم و مخاطبان خودشان، صبر می کنند تا محصولشان کامل شود. این حرکت و برنامه استراتژیک می تواند بسیار پر هزینه باشد.

بسیاری از مشغل انتظار دارند به محض آنکه محصول و یا خدمات خود را کامل کردند، آن را به فروش برسانند. اما امروزه این نوع بازاریابی و فروش در کسب و کار بسیار منع شده است.

چرا که، اگر کسی از این محصول و خدمات اطلاعی نداشته باشد، تقاضای از صفر شروع میشود.

تا زمانی که شما یک کمپین و یا برنامه مفصل بازاریابی برای آگاهی مخاطبان خود از محصول و خدمات خود پیاده سازی کنید.

به این شکل مشتریان بالقوه خود را فراخوانی می کنید و نام برند تجاری خود را با ذهن دیگران آشنا خواهید کرد.

بهتر است قبل از هر کاری، یک کمپین تبلیغاتی هرچند کوچک پیاده سازی کنید، تا به این شکل به مشتریان وفادار و بالقوه خود بگویید، محصول جدید شما در حال آماده سازی و روانه شدن به بازار است.

قبل از اینکه محصول شما وارد بازار شود، با این حرکت می توانید منفعت مشتریان را به آنها بفروش برسانید. به این شکل زمانی که محصول شما آماده شد، مشتریان شما هم آماده میشوند.

خارج از چهارچوب فکر کنید

فضای بازاریابی به شدت تحت تاثیر رشد و پیشرفت تکنولوژی قرار گرفته است. به طوری که در مقاطعی هیچ شباهتی نسب به گذشته خود ندارد. در 20 تا 30 سال پیش هیچ موتور جستجوگری مثل گوگل وجود نداشت.

حتی در بسیار ی از شهر های ما، اینترنت وجود نداشت. بازاریابی و فروش در کسب و کار های نوپا و استارت آپ ها بسیار متفاوت شده است.

امروزه کارآفرینان به رشدو پیشرفت تکنولوژی به راحتی می توانند با کمی خلاقیت کمپین های تبلیغاتی خود را در شبکه های اجتماعی و اینترنت رایگان برپا کنند. که حتی در مواقعی بسیار موثر تر خواهد بود.

با آموزش های کسب و کار به صورت آنلاین، آنها می دانند اشتباهات فاحش کسب و کار های آنلاین چیست.

برای مثال شما می توانید با استفاده از ویدئو های تاثیر گذار در شبکه های اجتماعی شروع کنید، می توانید از اینفلوئنسر ها بهره مند شوید، بازاریابی محتوا را در دستور کار خود قرار دهید، کمپین های ایمیل مارکتینگ ایجاد کنید، از مسابقات استفاده کنید و با رهبری فکر جلو روید.

پیشنهاد ما: 50 ایده کسب و کار در اینستاگرام

سریع تست کنید، سریع شکست بخورید

بازاریابی که نمی توانید آن را اندازه بگیرید، یک بازاریابی شکست خورده است. مطمئنا باید برای برخی از تبلیغات هزینه کنید و حتی ممکن است در هنگام اجرای تبلیغات هم فروش فوق العاده ای داشته باشید.

اما چگونه متوجه شویم هزینه تبلیغات با فروش در ارتباط دارد؟ شاید اتفاقات دیگری افتاد و مسائل جور دیگری بود. شاید یک محصول طبیعی و فصلی برای کار شما موجود باشد که بعد از کمتر از یک ماه کاملا از بین برود.

پیشنهاد ما: چطور برای کارمان تیم سازی کنیم

اگر می خواهید وقت و هزینه خود را به یک کمپین تبلیغاتی اختصاص دهید. مطمئن شوید می توانید نتایج را اندازه بگیرید. روش هایی را برای تبدیل وقایع پیش رو بعد از هر کمپین را اندازه گیری کنید.

همچنین، تعدادی انواع مختلفی از ورش های بازار یابی را به صورت مجزا و کوچک اجرا کنید. به شما این امکان را می دهد تا کانال های بازاریابی را باهم مقایسه کنید. و ببینید کدام یک عملکرد بهتری دارند.

مواردی که موثر نیستند را از لیست کار های خود خط بزنید. و آنهایی که تاثیر بیشتری داشته اند را در لیست خود نگه دارید و بر اساس میزان تاثیر گذاری مرتب کنید.

از چند زاویه تبلیغ کنید

همانطور که در مطلب قبلی بیان کردیم، خوب است چند کانال و ایده جدید بازاریابی را تست کنید. تا ببینید کدام یک از آنها بهترین و موثرترین نتیجه را به شما می دهند.

این یک کار به تنهایی نیست، بلکه انجام مجموعه ای از اقدامات است.

وقتی مشتریان و مخاطبان شما اسم و نام تجاری شما را از رادیو و تلویزیون میشنوند، زمانی که پس از یک جستجو نام شما را در ابتدای نتایج موتور های جستجوگر پیدا می کنند، سپس با سایت شما آشنا میشوند که انقدر خوب بازاریابی محتوا انجام داده اید که شیفته آن میشوند، هم اکنون تازه شروع به پذیرفتن نام و برند کسب و کار شما به عنوان موجودی معتبر، قابل اطمینان و شناخته شده می کنند.

پیشنهاد ما: 10 گام برای رسیدن به ذهنیت رشد در کسب و کار

ممکن است آنها بلافاصله به کالا و یا خدمات شما نیاز داشته باشند. اما اگر هم اینطور نباشد، زمانی که به کالا و یا خدمات شما نیاز داشته باشیند این نام شما است که در ذهن آنها نقش بسته است.

این که شما بتوانید ایده های خود را عملی کنید، یکی از مهم ترین کارها برای رسیدن به موفقیت کسب و کار شما خواهد بود.

تبلیغات در بازاریابی و فروش

همیشه وقت ساخت ارتباطات و روابط عمومی است

وقتی شما به صورت سنتی می خواهید کالا و یا خدمات خود را بفروشید، این بازاریابی شماست که باعث فروش میشود.

وقتی از مهارت های ارتباطی خود استفاده می کنید و روابط عمومی برقرار می کنید، یا یک عضو مطبوعات که صنعت و صنف شما را پوشش میدهد، راجع به شما صحبت می کند، یا شما در یک پایگاه رسانه ای مطرح میشوید، در این حالات ساخت برند شما شکل گرفته است.

در سایت ها معمولا با نام لندینگ پیج یا صفحه اصلی و یا اعتبار نام گذاری میشود.

پیشنهاد ما: انواع کسب و کار و اشکال مختلف آن

و اینکه نام شما در یکی از مجلات پر مخاطب حضور داشته باشد و آن را درسایت و یا صفحه اینستاگرامی خود قرار ندهید، اشتباه بزرگی انجام داده اید.

حتی اگر شرکت شما را فرد دیگری در مصاحبه خود به آن ذکر کرده باشد، این کار باعث اعتبار شرکت شما میشود.

در بازاریابی و فروش در کسب و کار، کسی برنده است که بتواند روابط عمومی بالاتری برقرار کند. تنها یک صحبت از رسانه دیگر، باعث شکل گیری و افزایش روز افزون برند شما خواهد شد.

بازاریابی در امروز روز، بسیار با گذشته تفاوت کرده است.

این تنها یک مثال از ایجاد روابط عمومی و بالا بردن سطح مهارت های ارتباطی شما است. در مقاله مربوط به مهارت های ارتباطی هر آنچه شما نیازمند آن برای رسیدن به سطح بالاتر هستید توضیح داده شده است.

به مشتریان مکانی بدهید تا  با شما در مورد شما صحبت کنند

خوب یا بد، شما باید بدانید که مشتریان درباره شما چه می گویند. اگر مکانی برای ایجاد شکایات، پیشنهادات و تمجیدات برای مشتریان خود در نظر نگیرید، چطور می خواهید بدانید آنها در باره شما چه می گویند.

و اینطور به مخاطبین خود القا می کنید که نظر آنها اصلا برای شما اهمیتی ندارد. ب

ه یاد داشته باشید حتی اگر مشتری با حالیت خشمگین و عصبانی به سمت شما بیاید، این یک فرصت عالی برای شماست تا نشان دهید چقدر تمایل دارید تا اشتباه خود را برطرف کنید و به همه نشان خواهید داد چقدر مسئولیت پذیر هستید.

با این کار مشتری احساس ارزشمند بودن می کند و این طلای بازاریابی و فروش در کسب و کار است.

با تهیه مکانی در سایت خود می توانید به این مبادلات رسیدگی کنید و نظارت کامل داشته باشید.

گزینه دیگری که می توانید داشته باشید این است که مشتریان شما به یک سایت ثالث مراجعه کنند، و از جایی شکایت کنند که شما نمی توانید دیگر به آن رسیدگی کنید و از کنترل شما خارج خواهد بود.

ما منتظر دیدار مجدد شما هستیم

پاداش وفاداری یا علاقه.

این مسئله را باید بدانید بهترین تیم فروش شما مشتریانی هستند که به شدت از کالا و یا خدمات شما لذت برده اند، و به صورت دهان به دهان از شما تعریف می کنند.

پیشنهاد ما: چگونه یک کسب و کار متمایز داشته باشیم

به این شکل شما می توانید بیشترین نرخ تبدیل مشتری را بدست آورید. برای همین لازم است، به مشتریان قدیمی و وفادار خود دائما سرویس های فوق العاده و عالی ارائه دهید.

تا جایی که می توانید به آنها تخفیف های ویژه و یا خدمات به روز ارائه کنید. آنها بیشترین میزان فروش را برای شما به ارمغان می آورند. به آنها پاداش بدهید تا بیشتر باز خورد دریافت کنید و بهره بیشتری ببرید.

کلام آخر

آنچه مهم است، بازاریابی و فروش در کسب و کار است. شما اگر بهترین شغل دنیا را هم داشته باشید اما فروش نداشته باشید، کسب و کار شما چیزی جز یک دفتر کاذب نخواهد بود. هرچه در توان دارید برای فروش خود بگذارید. یک نکته اساسی و مهم :

20 درصد تولید محصول و 80 درصد بازار یابی مهم است.

روی خودتان سرمایه گذاری کنید، با آموزش های کسب و کاری می توانید دانش لازم را فرا بگیرید و آن را عملی کنید.

 

مطالب مشابه....
آیا برای تبلیغ در اینستاگرام آماده اید؟ آموزش صفر تا صد

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید