انواع کسب و کار و اشکال مختلف آن

انواع کسب و کار

در این مقاله قصد دارم تا انواع مختلف کسب و کار و همچنین اشکال آن را برای شما بیان کنم . در ابتدا باید بدانیم که کسب و کار چیست؟

شخص یا نهاد سازمانی که برای منافع اقتصادی خودش با ارائه کالا ها و یا خدمات به مشتریان در ازای آن پول، سرمایه، خدمات و کالا استفاده می کند را کسب و کار می گویند البته در مقاله کسب  و کار چیست به شرح به این موضوع پرداخته ایم.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را دگرگون کنیم

انواع کسب و کار ها به سه قسمت تقسیم میشوند که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت:

انواع کسب و کار های خدماتی

این نوع از کسب و کار به نوعی است که در آن کالا و یا محصول نامشهود است یعنی ماهیت فیزیکی ندارد .

شرکت هایی که از این نوع هستند مهارت های تخصصی ، مشاوره ، مهارت های حرفه ای و غیره را ارائه می دهند.

نمونه های این نوع از مشاغل عبارتند از : تعمیر گاه ها ، آرایش گاهها ، دفاتر مشاور حقوقی ، مدارس ، بانک ها ، موسسات حسابداری و مالی

پیشنهاد ما: چطور کسب و کار خود را رونق دهیم

کسب و کار خدماتی

انواع کسب و کار های تجاری

در این نوع از کسب و کار ها اشخاص و یا شرکت ها با خرید کالا ها و اجناس به صورت عمده و با قیمت کمتر و فروش آنها به صورت تکی و عمده و البته با قیمت بیشتر فعالیت می کنند. این نوع از کسب و کار با افزایش فروش و همچنین بالا بردن سود هر جنس برای خودشان تامین سرمایه میکنند. در این نوع از کار ها معمولا کالا ها بدون تغییر به فروش میرسند و صاحب آن تنها باعث سهولت رسیدن کالا به دست مشتری خواهد شد.

نمونه ها این نوع از مشاغل عبارتند از: فروشگاهها فروش مواد غذایی، داروخانه ها، پوشاک فروشی ها

پیشنهاد ما: 10 کسب و کار پردرآمد جهان

انواع کسب و کار های تولیدی

برخلاف کارهای تجاری کسب و کار های تولیدی مواد و محصولات را به این عنوان تهیه میکنند که با استفاده از فعالیت های مختلف و یا ماشین آلات صنعتی تغییری در آنها ایجاد کنند که منجر به ساخت یک محصول جدید شود. بنابر این آنها یک کالا را میسازند و به صورت واسطه ای عمل نمی کنند. در واقع آنها کالا ها را به صورت عمده تولید می کنند و کسب و کارهای تجاری اجناس را از آنها به صورت عمده خریداری میکنند و در بازار به فروش میرسانند.

در ادامه این مقاله خالی از لطف نیست که یک نوع دیگری از کسب و کارها را معرفی کنم که معمولا از ادغام کارهای بالا به وجود میآید.

پیشنهاد ما: چطور در کسب و کار اعتماد به نفس داشته باشیم

انواع کارهای تولیدی

کسب و کارهای ترکیبی

انواع کسب و کار با موضوعیت ترکیبی در واقع از ترکیب شده کارهای خدماتی به همراه تولید و یا تولید به همراه تجارت ساخته شده اند برای مثال شما یک رستوران را در نظر بگیرید که با در یافت مواد غذایی و ساخت یک وعده غذایی خوب در محیطی آرام آنرا به شما ارائه میدهند. در واقع هم تولید کرده است و هم خدماتی را ارائه کرده است و یا کارخانه ای را در نظر بگیرید که اجناس را تولید می کند و در نمایندگی های خود به فروش میرساند که تولید به همراه تجارت می باشد.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا به انواع مالکیت ها در کسب و کار بپردازیم

پیشنهاد ما: اهداف کوچکی که باید برای کسب و کار خود قرار دهید

مالکیت شخصی

این نوع از مالکیت ساده ترین نوع از مالکیت ها در کسب و کار می باشد. زیرا کاملا به یک شخص مربوط میشود در واقع یک نفر صاحب آن شغل می باشد. این نوع از مالکیت معمولا دارای کمترین هزینه در بین تمامی کسب و کارها می باشد. باید این موضوع را دانست که در این نوع از مالکیت مسئولیتی که صاحب کسب و کار دارا است به صورت نا محدود دیده میشود چرا که اگر نتواند به تعهداد خودش عمل کند افراد طرف دیگر کار می توانند ازداشته های صاحب کسب و کار جهت بر طرف کردن ضرر هایشان استفاده کنند. این نوع مالکیت معمولا در کسب و کارهای کوچک اجرا میشود.

پیشنهاد ما: کسب و کارهای نوظهور را چگونه بشناسیم

مالکیت شراکتی

کسب و کار به صورت شراکتی مخصوص دو یا چند نفر میشود که منابع و مهارت های خودشان را در اختیار سازمان و یا شرکت قرار داده اند.

در این نوع از مالکیت سود حاصل از کسب و کار به صورت توافقی که طرفین با یکدیگر داشته اند تقسیم مشود . در این نوع از کسب و کار ها کلیه شرکا اگر به صورت کلی باشند مسئولیت ها نا محدودی دارند.

اما اگر به صورت شرکایی با مسئولیت محدود باشند دیگر طرف دوم که کارفرما می باشد نمی تواند از داشته های آنها برای جبران ضرر هایش استفاده کند.

پیشنهاد ما: راهنمای ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارهای نوپا

در ادامه به این مطلب اشاره کنم که برای ثبت یک شرکت دو نوع روش وجود دار که عبارتند از 1. شرکت با فعالیت محدود 2. شرکت با سهامی خاص.

همانطور که در مالکیت شراکتی اشاره کردم شرکتی که دارای سهامی خاص باشد مسئولیت هریک از شرکا به صورت نامحدود می باشد.

و کارفرما به راحتی میتواند ضرر ها زیان های خود را از داشته های شرکا جبران کند . در باره شرکت با مسئولیت محدود باید بدانید که یکی از رایج ترین نوع مالکیت شرکت در کشور ما می باشد که عمدتا بین اعضای خانواد و یا فامیل و دوستان تشکیل میشود.

مالکیت شرکت ها

پس باید بدانید که شرکت با مسئولیت محدود بین دو یا چند نفر برای کسب و کار تشکیل میشود و هریک از شرکا فقط به میزان سرمایه به سهام یا تقسیم سهام بین آنها مسئول قروض و تعهدات شرکت می باشند.

پیشنهاد ما: 50 ایده برای کسب و کار های اینستاگرامی

نوع دیگری از انواع کسب و کار شرکت های تعاونی هستند که متعلق یه گروهی از افراد است که برای منافع متقابل آنها اداره میشود. و افرادی که درون این شرکت ها قرار میگیرند عضو نام دارند و با همایش ها و جلسات از بین اعضا هیات مدیره و مدیر عامل انتخاب میکنند.

برای نمونه می شود به تعاونی های مسکن در شهر ها اشاره کرد که اعضا با اشتراک زمینی را تهیه میکردند و اقدام به ساخت آن میکردند. پروژ های مسکن اطراف در یاچه چیتگر عموما به صورت تعاونی اداره میشده اند.

کلام آخر

شناخت حوزه های متفاوت از کسب و کار ها نیازمند دانش حقوقی است. که اگر شما قصد دارید تا یک کسب و کار راه اندازی کنید باید حتما موارد مورد نیاز را فرا بگیرید.

آموزش انواع کسب و کار بسیار می تواند در این مسیر راهگشا باشد. اگر شما هم به دنبال راه اندازی یک شرکت هستید ابتدا باید اساس نامه و سهامداران خود را مشخص کنید. اهداف خود را دقیق ارائه کنید.

تا جایی که می توانید بیگدار به آب نزنید برای همین می توانید با آموزش های سایت ما به مسائل خود رسیدگی کنید.

اگر شما هم به منابع عالی برای شناخت زیر ساخت های کسب و کار علاقه مند هستید می توانید از سایتentrepreneur دیدن کنید.

اگر سوالی داشتید حتما برای ما کامنت کنید.

 

مطالب مشابه....
5 نکته برای هوشمند کردن مدیریت زمان کسب و کار

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید