11 نکته برای انتخاب نام کسب و کار های نوپا + انتخاب اسم استارتاپ

انتخاب نام کسب وکار

چطور در انتخاب نام کسب و کار بهترین ایده را اجرا کنیم؟ پیدا کردن نام مناسب برای استارتاپ، تاثیر بسزایی در موفقیت کسب و کار شما خواهد داشت.

نام اشتباه حتی می تواند بدتر از ارتباط نامناسب با مشتری روی کسب و کار شما تاثیر بگذارد. این امر حتی می تواند باعث ایجاد موانع قانونی و غیر قابل تحمل برای کار شما شود.

در مقابل انتخاب یک نام صحیح، قدرتمند و واضح برای بازاریابی و برند سازی شما می تواند بسیار مفید باشد.

پیشنهاد ما : 4 مرحله تبدیل ایده به کسب و کار

در ادامه 11 نکته برای انتخاب نام کسب و کار شما آورده شده است. که اگر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و به نکات توجه کنید، می توانید یک برند برنده را انتخاب کنید.

11 گام برای انتخاب نام کسب و کار برنده

از اسامی که سخت تلفظ میشوند خودداری کنید

شما که نمی خواهید مشتریان بالقوه شما در مورد اینکه بخواهند شما را در فضای آنلاین پیدا کنند، دچار سردرگمی شوند. خیلی از سایت ها هستند که شما نمی دانید چرا این اسم را انتخاب کرده اند.

مثلا چرا سایت Flickr برای به اشتراک گذاری عکس انتخاب شده است. اگر شما هم می خواهدی دائم از اینکه اشتباه نام خود را تصحیح کنید فاصله داشته باشید، بهترین کار ساده نگه داشتن نام کسب و کار خواهد بود.

پیشنهاد ما: ده گام برای رسیدن به ذهنیت رشد در کسب و کار

نام خود را در صورت توسعه محدود کننده انتخاب نکنید

انتخاب نام های خیلی خلاصه و یا مخفف شده می تواند بسیار در ادامه کار برای شما محدودیت و مشکلاتی را ایجاد کند. مسئله این است که شما آینده را نمی توانید پیش بینی کنید.

برای همین به راحتی در برخی موارد که کنترل کامل دست خودتان است می توانید پیشگیری کنید. مثلا تصور کنید اگر جف بزوس به جای نام سایت amazon از نام onlinebook استفاده میکرد.

شاید بتوان گفت تحول بزرگی در کارش اتفاق می افتاد. بنابر این از نام هایی مانند مزونکده لباس عروس تهران و یا اجیلات مشهور استفاده نکنید.

با توجه به گسترش فضای انلاین، شما دیگر نمی خواهید خود را به یک شهر خاص و یا یک محصول خاص محدود کنید.

نام بدون محدودیت

یک جستجوی تمام عیار در اینترنت

حالا که نام کسب و کار خود را انتخاب کرده اید، زمان آن رسیده تا یک جستجوی مفصل در فضای وب در مورد این نام انجام دهید.

گاهی اوقات این اتفاق می افتد که شخص دیگری از این نام برای کار خود استفاده کرده است. اگر چه این آخر ماجرا نخواهد بود اما نیاز است کمی فکر کنید. زود تسلیم نشوید.

سعی کنید از هم خانواده ها و مترادف ها نیز بهره بگیرید. معمولا زمانی که پیش شرکت های ثبت میروید از شما می خواهند چندین نام انتخاب کنید تا هرکدام که آزاد بود انتخاب و ثبت کنند.

البته اگر شما می خواهید در فضای آنلاین نیز وارد شوید کار شما دوتا میشود. باید در ثبت هم در فضای آنلاین جستجو داشته باشید.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را دگرگون کنیم

نام دامنه .com و .ir را دریافت کنید

اولیت برای انتخاب نام دامنه .com است. مشتریان به دلیل اینه بیشتر از همه با پسوند .com اشنا هستند بسیار علاقه مند هستند برند محصولی که می خواهند با آن کار کنند، با این پسوند شنیده شود.

به احتمال زیاد ممکن است شخصی دارنده نام برند شما با پسوند .com باشد. اگر نبود که خیلی عالی سریع آن را بگیرید. اما اگر کسی ان را قبلا گرفته بود می توانید با او مذاکره کنید تا با قیمتی مناسب دامنه را از آن خود کنید.

شاید به نظر شما الان ضروری نباشد که دامنه مورد نظر را بگیرم. اما بهتر است به این کار به چشم یک سرمایه گذاری نگاه کنید. در گوگل سرچ کنید ثبت دامنه، شرکت های زیای وجود دارند تا دامنه شما را ثبت کنند و در قبال آن مبلغ مورد نظر را دریافت کنند.

در ادامه حتما شبکه های مجازی را هم جستجو کنید و ببینید که نام تجاری شما را قبلا استفاده کرده اند یا خیر. خیلی زیاد میشود با اسم ها بازی کرد.

اغلب متوجه میشویم که دوستان اسمی را انتخاب می کنند به قول خودمانی همینجوری، اما واقعیت این است که مهم است در ابتدا به همه موارد خوب و درست و مناسب فکر کرد.

دامنه کسب و کار

نام کسب و کار شما باید معنایی را منتقل کند

در حالت ایده آل شما می خواهید نام کسب و کار شما معنای خوب و حس مثبتی را به مخاطبان انتقال دهد و البته در رابطه با کار شما نیز باشد. پس خوب است به این سوال پاسخ دهید.

آیا مردم فورا آنچه ما در کسب و کارمان انجام می دهیم را متوجه میشوند؟ شاید با خودتان بگویید نام هایی مثل google و یا yahoo را مثال بزنید.

باید بدانید این نام ها به دلیل جذبه خاصی که دارند انتخاب شده اند. اما اگر شما نامی مانند این ها انتخاب کنید برای برند سازی هزینه های زیادی را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

پیشنهاد ما: 9 راه افزایش اعتماد به نفس در کسب و کار

یک لوگو انتخاب کنید

برای شروع شما می توانید درخواست طراحی لوگو دهید اما این کار در ابتدا می تواند هزینه بردار باشد. و اینکه لازم نیست در ابتدا لوگو متفاوتی داشته باشید در ادامه مسیر بسیار می توانید لوگو خود را تغییر دهید.

تعداد زیادی از سایت ها وجود دارند تا لوگو را به صورت آنلاین و رایگان برای شما طراحی کنند. اگر هم لوگوی به خصوصی را دارید حتما متوجه شوید که این لوگو قبلا توسط شرکت یا برند دیگری استفاده نشده باشد.

انتخاب لوگو

بررسی کنید که آیا نام کسب و کار شما جذاب است یا خیر

بدیهی است هیچ کارآفرینی نمی خواهد یک نام و برند خسته کننده داشته باشد. نام کسب و کار شما باید تا جایی که امکان دارد کاریزماتیک باشد.

و همینطور نامی نمی خواهید که دم دستی باشد. شما می خواهید نامی داشته باشید تا کارمندان شما با افتخار بگویند کجا کار می کنند و حتی علاقه دارند نام شرکت شما را بلند بگوبند تا همه متوجه شوند.

پیشنهاد ما: کسب و کارهای پردرآمد جهان

در مورد نام کسب و کار خود بازخورد بگیرید

5 تا 10 اسم را آماده کنید. حال زمان آن رسیده تا ذهن خود را بازتر کنید. با دوستان و اعضای خانواده و همکاران قابل اعتماد خود نام ها را در میان بگذارید و شروع به بازخورد کنید.

یک نکته مهم و اساسی نسبت به انتقادات گارد نداشته باشید و بدانید ایراداتی که از نام های شما می گیرند صرفا از انتخاب شما است نه خود شما، مسائل را با هم یکی نکنید.

حتما در سوالت خود این را بپرسید که هیچ کدام از این اسم ها بار منفی نداشته باشند. منظور این است که در لغت نامه چک کنید که ریشه اسم های شما نام منفی نداشته باشد.

پیشنهاد ما: اهداف مربوط به کسب و کار

مطمئن شوید زمانی که میخواهید نام را بلند بگووید تن خوبی داشته باشد

برخی اوقات این اتفاق می افتد که نام ها روی کاغذ بسیار قشنگ هستند. برای مثال افرادی هستند که نام هایی را برای کوکان خود انتخاب میکنند.

روی کاغذ و شناسنامه بسیار جذاب است اما زمانی که می خواهند بلند صدا بزنند کمی تا قسمتی افتضاح میشود. نام کسب و کار شما هم از این قاعده مستثنی نیست.

ممکن است روی کاغذ و یا گفتگو عالی به نظر برسد اما زمانی که می خواهید با اعتماد به نفس کسب و کار خود را معرفی کنید کمی مشکل ساز شود.

مسئله دوم اینکه زمانی که بلند بودن نام مناسب بود طوری نام را انتخاب کنید که مردم در هنگام نوشتن نام سردرگم نشوند. یعنی اینطور نباشد که نام انتخابی شما چند املاء متفاوت داشته باشد که دائم از شما بپرسند با کدام حرف باید نوشته شود.

طنین نام کسب و کار

برای انتخاب نام های جدید از طوفان فکری استفاده کنید

آموزش های کسب و کار عموما از جنس تفکر هستند و قطعا در این مورد هم شما به فکر متمرکز نیاز دارید. حتما زمانی را اختصاص دهید و هرنامی که در ذهن شما وجود دارد را روی کاغذ بیاورید تا بعدا دائم به این مسئله فکر نکنید تا باعث ناراحتی و یا کاهش انرژی شما شود.

سایت های زیادی هستند که می توانند برای این طوفان های فکری به شما کمک کنند. برای مثال:

VisualThesaurus.com

تصویری پیرامون نام انتخابی شما می دهد.

Shopify Business Name Generator

ایده نام تجاری را ایجاد می کند همزمان دامنه مورد نظر ارهم چک می کند.

NameMesh.com

برای راه اندازی شرکت نام تولید می کند.

Naminum.com

به شما امکان می دهد نام ها را بر اساس یک موضوع ایجاد کنید.

اطمینان داشته باشید خودتان از این نام لذت میبرید

شما به عنوان یک کارآفرین و  صاحب مشاغل باید مدت زمان زیادی را با این نام زندگی کنید. بنابراین خیلی مهم است که شما با آن احساس راحتی و لذت را تجربه کنید.

اگر شما بتوانید نام کسب و کار خود را با اطمینان قلبی طنین انداز کنید قطعا مخاطب حس خیلی بهتری را تجربه خواهد کرد. زمان بگذارید و نام مناسب را از همین ابتدا انتخاب کنید.

 

مطالب مشابه....
15 تاکتیک برای موفقیت در مذاکرات کسب و کار

 

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید