عملکرد کسب و کار خود را انالیز و ارزیابی کنید + انالیز کسب و کار و مهم ترین بخش های آن

انالیز کسب و کار

کار شما در چه مرحله ای است؟ انالیز کسب و کار چقدر در رشد و پیشرفت شما تاثیر گذار است؟ آیا اصلا لازم است کسب و کار خود را مورد انالیز و ارزیابی قرار دهیم یا همین روالی که دارد عالی است؟ آیا شما به عنوان رهبر کسب و کار خود، از همه امور جاریه در شرکت با خبر هستید؟ یا تنها به کارهای روزمره خود میپردازید؟

وقتی کسب و کار شما تاسیس شد و به خوبی پیش رفت، ممکن است تمایل داشته باشید که کار ها به همان روال گذشته ادامه دهند و روند جدیدی را در پیش نگیرید.

با این حال زمان آن رسیده که دوباره برنامه ریزی کنید. پس از راه اندازی کارتان و انجام مراحل اولیه، خیلی مهم است که روند پیشرفت و موفقیت کسب و کار خود را بررسی کنید.

و مشخص کنید از موقعیت به وجود آمده در بازار ، چگونه می توانید بیشترین میزان سود و بهره را ببرید. و تصمیم بگیرید در ادامه کار، در مرحله بعد چه کارها و اقداماتی را  می خواهید انجام دهید.

اینکه شما می خواهید کسب و کار خود را توسعه دهید نیاز مند دانستن اقدامات عملی بعدی است. شاید باید با در نظر گرفتن برنامه استراتژیک جدید، برنامه قبلی خود را مجددا مرور و به روز نمایید. مطمئن شوید تحولات و دگرگونی هایی که در کسب و کار خود معرفی کرده اید حتما مرور و یادداشت شود.

پیشنهاد ما: چگونه کسب و کار خود را متمایز از رقبا کنیم

 این راهنما و آموزش کسب و کار، از طریق یک فرایند اساسی و منظم طی خواهد شد، جزئیات مراحلی که باید برای انالیز کسب و کار خود طی کنید، نقاط قوت و مناطقی از کسب و کار شما که نیاز به بهبود دارند را برجسته میکند.

در این مقاله اقداماتی که برای پیشرفت و رونق کسب و کار شما پیشنهاد می شود، انجام دهید چرا که کاملا شناخته شده است.

انالیز کسب و کار

چرا انالیز کسب و کار خود حیاتی است؟

اینکه بخواهید فقط به امور روزمره خود توجه داشته باشید، در ابتدای کار آسان و شدنی است.

اما همین که از جا بلند شدید و کار شما سرعت گرفت، آیا باز هم می توانید سهم خود را در فکر کردن به برنامه های بلند مدت و برنامه استراتژیک کسب و کار خود پرداخت کنید؟

این امر زمانی خیلی زیاد خودش را نشان می دهد که شما کارمندان بیشتری به خدمت می گیرید، دپارتمان و تیم  سازی های جدیدی راه اندازی می کنید، مدیر و یا مدیرانی را منصوب می کنید و به این شکل از کارهای روزمره خود به شدت فاصله می گیرید.

انالیز کسب و کار خود را انجام دهید زمانی که احساس می کنید:

در مورد اینکه کسب و کار شما خوب عمل می کند، خیلی خوب مطمئن نیستید.

از اینکه بیشترین بهره را از بازار های خود می برید ، یا اینکه فرصت های درون بازار را خوب شناسایی و استفاده می کنید، مطمئن نیستید.

پیشنهاد ما: چگونه برای افزایش حقوق درخواست دهیم

برنامه کاری شما ممکن است قدیمی شده باشد، برای مثال ممکن است از زمان راه اندازی تا به حال روی آن تغییری ایجاد نکرده باشید.

کسب و کار شما در جهت متفاوتی از روشی که شما برنامه ریزی کرده اید، پیش میرود.

ممکن است کسب و کار شما در خطر باشد و دیگر نیازهای مخاطبان و بازار را پاسخگو نباشد.

همچنین اگر تصمیم گرفته اید شرکت شما آماده آن است که به مرحله بالاتری انتقال پیدا کند، نیز مفید است.

 

مطالب مشابه....
50 ایده کسب و کار برای کسانی که می خواهند کسب و کار خودشان را داشته باشند

اهمیت انالیز

 

تنظیم جهت

یک برنامه استراتژیک کسب و کار به شما کمک می کند، تا به هر نگرانی به وجود آمده به وسیله مسائل پاسخ دهید و راه های عملی پیش رو را تعیین کنید.

سوالاتی که به شما برای تنظیم جهت ممکن است بخواهید از خود بپرسید عبارتند از:

جهت من چیست؟ برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا باید بدانید در کجا هستید، در طی سه تا پنج سال آینده قصد دارید به کجا بروید و چطور قصد دارید به هدف کسب و کار خود برسید.

چه اکنون و چه آینده، بازار های من چیست؟ در کدام بازارها باید رقابت کنم، انها چگونه تغییر می کنند و فرصت ها و تهدید های آن کجا ها هستند و برای درگیر شدن در بخش های مختلف کار به چه مهارت های کسب و کاری، و به چه چیزهایی نیاز دارم؟

چگونه مزیت بازار را پیدا کنم؟ چطور کسب و کار من نسبت به سایر رقبا عملکرد بهتری در بازار هدف داشته باشد؟

برای موفقیت در کسب و کار به چه منابعی نیاز دارم؟ چه مهارت های کاری، دارایی ها، سرمایه گذاری ها، امور مالی، مهارت های ارتباطی، مذاکره در کار، صلاحیت فنی و امکاناتی برای رقابت نیاز دارم؟ ایا از زمان شروع کار من این موارد تغییر کرده است؟

در چه فضایی رقابت می کنم؟ چه اتفاقات خارجی می تواند بر محیط رقابتی بازار من تاثیر بگذارد؟

چگونه موفقیت را تعریف می کنم؟ چگونه موفقیت را می سنجم؟ به یاد داشته باشید، معیار های شما می تواند با بالغ شدن کارتان تغییر می کند.

اینکه در ادامه کار و بزرگ شدن کارتان بتوانید به تنهایی به این سوالات پاسخ دهید، تردید وجود دارد. مشارکت مشاوران حرفه ای، همکاری مدیر و کارمندان ارشد همه به کارایی بهتر انالیز کسب و کار شما کمک خواهد کرد.

پیشنهاد ما: 10 کسب و کار پر درآمد در جهان

فعالیت های اصلی کار خود را انالیز و ارزیابی کنید

یک نقطه شروع خوب برای انالیز کسب و کار شما این است که ارزیابی کنید واقعا چه کاری دارید انجام می دهید. فعالیت های اصلی شما، محصولاتی که ایجاد می کنید و خدماتی که ارائه می دهید چه هستند.

پیشنهاد ما: انواع کسب و کار و اشکال متفاوت آن

از خودتان بپرسید چه چیزی آنها را موفق می کند. چگونه می توان آنها را بهبود بخشید، یا اینکه می توان محصولات و یا خدمات بهتر و یا مکمل جدیدی ارائه کرد؟

سوالات اصلی درباره خدمات و یا محصولات شما. پرداخت به این سوالات بسیار مفید است:

چگونه کالا و یا خدمات خود را با نیاز مشتریان خود تطبیق دهید؟ اگر کاملا اطمینان ندارید که این نیاز ها کدام هستند، می توانید تجزیه و تحلیل بیشتری در مورد بازار و یا مشتریان خود قرار دهید.

کدام یک از محصولات و یا خدمات شما موفق می شوند؟ کدام یک طبق برنامه اجرا نمی شوند؟ تصمیم بگیرید که دام محصول و یا خدمات شما هم درصد بالایی از فروش هم حاشیه سود بالاتری را ارائه می دهد.

واقعا چه عواملی در پشت مشکلات هر محصول و یا خدمات وجود دارد؟ در هنگام بررسی حتما مواردی مانند قیمت گذاری، بسته بندی، بازاریابی و فروش، خدمات پس از فروش، طراحی و سیستم ها را در نظر بگیرید. به دنبال پیروزی های سریع باشید تا فضای تنفسی برای پیشرفت ها و موفقیت های اساسی تر در اختیار شما قرار گیرد.

ایا مرتبا هزینه ها را مرور می کنید؟ ایا شما به اندازه کافی در هزینه های مستقیم خود دقیق هستید؟ آیا به هزینه های سربار و دارایی های خود نظارت می کنید؟ ایا روش متفاوتی برای انجام کارها، یا مواد جدیدی برای تولید وجود دارد تا هزینه های شما را کاهش دهد؟ روش هایی را در نظر بگیرید تا بتوانید با تامین کنندگان خود در مورد معاملات بهتر، مذاکرات موفق انجام دهید.

پاسخ به این سوالات به شما مبنای بهبود عملکرد و سودآوری را ارائه میدهد.

پیشنهاد ما: 50 ایده برای راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام

 

مطالب مشابه....
ایده کسب و کار در اینستاگرام + 50 ایده برای راه اندازی یک کسب و کار اینستاگرامی

انالیز فعالیت های اصلی

میزان کارایی کسب و کار خود را انالیز کنید

بسیاری از مشاغل جدید واکنشی و به صورت کوتاه مدت عمل می کنند. حسن این نوع کار، به افزایش قابلیت انعطاف پذیری آنها منجر میشود. اما هنگامی که شما تمرکز خود را از توسعه و رشد کسب و کار خود بر می دارید، می تواند بسیار  زمانبر و هزینه بردار شود.

پیشنهاد ما: 10 گام برای رسیدن به ذهنیت رشد در کسب و کار

بهترین گزینه آن است که توانایی خود را برای پاسخگویی سریع به مسائل با یک استراتژی واضح و روشن برقرار و متعادل کنید. این به شما کمک می کند تا بدانید اقداماتی که تصمیم به انجام آنها میگیرید، مناسب است یا خیر.

در این مرحله از انالیز کسب و کار باید از خودتان بپرسید، فاکتور های داخلی که برای انجام کار ها وجود دارد بازدارنده هستند یا خیر. و اگر چنین است چه کارهایی را برای بهبود آن می توانید انجام دهید؟

به نوبه خود جنبه های متفاوت از کسب و کار خود را در نظر بگیرید:

مقدمات

تعهد بلند مدت شما نسبت به ملک چیست؟

مکان فعلی شما چه مزایا و معایبی دارد؟

آیا جایی برای رشد دارید، و یا انعطاف پذیری برای کاهش در صورت لزوم دارید؟

اگر مکان خود را منتقل کنید، هزینه آن چقدر خواهد بود؟ آیا صرفه جویی در هزینه های بلند مدت و افزایش بهره وری وجود خواهد داشت؟

امکانات

اگر تولید محصول دارید، دستگاهها و سیستم های شما چقدر مدرن هستند؟

ظرفیت تولید شما در مقایسه با تقضای موجود و پیش بینی شده چقدر است؟

چگونه برای پیشرفت خود بودجه تامین می کنید؟

شما چگونه خود را با رقبا مقایسه می کنید؟

فناوری اطلاعات

چه اطلاعات مدیریتی و سیستم های IT را در اختیار دارید؟

آیا سیستم ها هرگونه پیشنهاد توسعه ای را تامین می کنند؟

ایا آنها واقعا در بهبود تولید محصولات و یا ارائه خدمات شما تفاوتی ایجاد می کنند؟ اگر این کار را نکردند، آیا شما می توانید برای بهبود عملکرد کار خود تغییر دهید.

آیا از فناوری هایی مانند شبکه های بی سیم و تلفن همراه بهترین استفاده را می کنید و آیا امکان کار انعطاف پذیر تر را برای شما فراهم میکند؟

افراد و مهارت ها

آیا افرادد مناسبی برای دستیابی به اهداف خود دارید؟

آیا آنها میدانند از آنها چه انتظاری دارید؟

ایا شما یک برنامه آموزش و توسعه دارید؟

آیا شما به اندازه رقبا پرداخت می کنید؟

آیا از جابه جایی پرسنل بالایی خود رنج می برید؟ آیا کارکنان انگیزه و رضایت دارند؟

مهارت های حرفه ای

آیا تیم مدیریتی مناسبی برای رشد و پیشرفت دارید؟

آیا مهارت های کسب و کار ی لازم را در زمینه های منابع انسانی، بازاریابی و فروش و فناوری اطلاعات را دارید؟

آیا پرسنل شما به مهارت های جدید و پیشرفته نیاز دارند، یا نیاز به آموزش مجدد دارند؟

میزان کارای کسب و کار

وضعیت مالی خود را انالیز و ارزیابی کنید

انالیز کسب و کار خود در این مرحله مهم است. مشاغل معمولا به دلیل عدم مدیریت مالی مناسب و برنامه ریزی دقیق از مسیر موفقیت و پیشرفت و توسعه خارج میشوند.

غالبا طرح های کسب و کاری که برای تامین مالی شرکت مورد استفاده قرار میگرفت، در قفسه قرار دارند و مشغول جمع آوری گرد و غبار هستند.

بنابراین زمانی که ، نوبت به موفقیت کسب و کار شما می رسد، توسعه و پیاده سازی سیستم های مدیریت مالی سالم و مطمئن( یا پرداخت هزینه برای کسی که این کار ها را برای شما انجام می دهد) لازم و حیاتی است.

به روزرسانی طرح تجاری خود مکانی خوبی برای شروع است.

هنگام انالیز کسب و کار خود در بخش امور مالی ممکن است بخواهید به موارد زیر توجه کنید:

جریان نقدینگی

این موجودی تمام پول های ورودی و خروجی در کسب و کار شما است. اطمینان حاصل کنید کلیه پیش بینی های شما مرتبا بررسی و به روز میشوند.

سرمایه در گردش

ایا شرایط شما تغییر کرده؟ در این صورت دلایل هر حرکتی را توضیح دهید. این را با مبنا و هنجار فرهنگ کاری خود و رقبا مقایسه کنید؟ در صورت لزوم برای تامین سرمایه اضافی گام های  لازم را بردارید.

پایه هزینه

هزینه های خود را تحت بررسی های مداوم قرار دهید. اصمینان حاصل کنید که هزینه های شما از قیمت فروش شما تامین میشود. اما نباید انتظار داشته باشید که، مشتریان شما هزینه ناکارآمدی شما را پرداخت کنند.

وام گرفتن

موقعیت هر خط اعتباری و وام چگونه است؟ ایا وام ها و یا فرم های مالی اررزان تری وجود دارد و شما بتوانید از آنها استفاده کنید؟

رشد

آیا برنامه ای برای سازگاری بودجه خود با توجه به نیاز خود برای رشد و توسعه و روند های در حال تغییر کسب و کار خود در نظر دارید؟

انالیز مالی

رقبای خود را تجزیه و تحلیل کنید

وقت آن رسیده است که انالیز کسب و کار خود را از داخل به بیرون هدایت کنید. اکنون مدتی است که کار خود را راه اندازی کرده اید و در حال اداره آن هستید، و هم اکنون دید بهتر و واضح تری نسبت به رقبای خود دارید.

جمع آوری اطلاعات بیشتر می تواند هزینه، وقت و انرژی بیشتری نیاز داشته باشد. اما دانستن آنچه رقبا انجام می دهند، فواید بسیار زیادی خواهد داشت.

پیشنهاد ما: 11 نکته برای انتخاب نام برند و کسب و کار خود

چه چیزی می خواهید بدانید

نوع اطلاعات از رقیبان شما به نوع کسب و کاری که شما دارید و بازار هدفی که در آن حضور دارید، بستگی دارد. سوالاتی که در رابطه با رقبا باید بپرسید عبارتند از:

آنها چه کسانی هستند؟

آنها چه چیز هایی ارائه می دهند؟

آنها چگونه محصولات خود را قیمت گذاری می کنند؟

مشخصات و تعداد مشتریان آنها در مقایسه با شما چقدر است؟

چه مزایا و معایب رقابتی شما با آنها مقایسه میشود؟

واکنش آنها در رابطه با حضور شما در بازار، و یا ارائه هر محصول و قیمت چه ممکن است باشد؟

برای شما بسیار مفید است که یک swot ( نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدات) را تحلیل کنید. این به شما نشان می دهد در رابطه با بازار هدف خود و همچنین نسب به رقبا علی الخصوص رقبای خاص خود چگونه عمل می کنید.

چگونه می توان اطلاعات بیشتری کسب کرد

سه روش اصلی برای کسب اطلاعات بیشتر از رقبا وجود دارد:

آنچه آنها در مورد خود می گویند. ادبیات فروش، تبلیغات، بیانیه های رسانه ای، تامین کنندگان مشترک، نمایشگاهها، وبسایت ها، بازدید رقبا، حساب های شرکت.

انچه دیگران درباره آنها می گویند. افراد فروش شما، مشتریان، دایرکتوری های محلی، اینترنت، روزنامه ها، گزارش های تحلیل گران، شرکت های تحقیقات بازار.

تحقیقات از بازار سفارش را درخواست کنید. اگر به اطلاعات دقیق تری نیاز دارید، ممکن است بخواهید تحقیقات خاص بازار را سفارش دهید.

انالیز رقبای کاری

مشتریان و بازار هدف خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید

یکی از مهمترین بخش در هر کاری، مشتریان و بازار هدف آن هستند. انالیز کسب و کار، در محدوده مشتریان و بازار شما باید خیلی با دقت و ظرافت انجام شود.

هنگامی که کسب و کار خود را شروع کردید، احتمالا یک برنامه بازاریابی را به عنوان یک بخش از برنامه کلی کسب و کار خود طراحی کرده اید.

این می تواند بازاری را معرفی کند که شما توانایی فروش در آن را داشته باشید و نیاز، طبیعت و توزیع در جغرافیای مشتری را مورد هدف خود قرار دهید.

از این استراتژی می توانید برای یک برنامه کلی برای بازار یابی محصولات و خدمات خود کمک بگیرید. هنگامی که در حالی انالیز کسب و کار خود هستید، باید مشتریان و بازار هدف خود را به عنوان بخشی اصلی از فرایند ارزیابی مورد بررسی قرار دهید.

شما باید حداقل به اندازه برنامه کسب و کار خود برنامه بازاریابی را به روز نگه دارید. که توصیه ما به شما این است که دائما در مورد آن تحقیق کنید.

پیشنهاد ما: راهنمای ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار ها

بازاریابی در بازار های خود

انالیز کسب و کار این اجازه را به شما می دهد تا از فعالیت های مشخصی که در حال انجام آن هستید، کمی عقب بروید و عوامل دیگری را مورد بررسی قرار دهید. این عوامل عبارتند از:

تغییرات در بازار هدف شما؟

خدمات جدید و نو ظهور کدام هستند؟

تغییر در نیاز های مشتریان شما؟

عوامل خارجی مانند اقتصاد، واردات و فناوری های جدید؟

تغییر در فعالیت های رقابتی؟

در خواست از مشتریان جهت دریافت بازخورد مشاغل به شما کمک می کند تا در مواردی همچون کیفیت محصولات، ارائه خدمات، سطح کارکنان و رویه کسب و کار شما پیشرفت قابل لمسی را تجربه کنید.

نکته قابل یادآوری این است که، بررسی های از این دست بسیار می تواند در کسب و کار شما موثر باشد. یعنی انعطاف پذیری لازم را برای غلبه بر رقبای دشوار در  کوتاه مدت می تواند به همراه داشته باشد.

اما خیلی مهم است که به نتایج هرگونه تغییر فکر کنید. در مرحله جدید از کسب و کار شما باید برنامه ریزی مالی و منابع خود را در همه زمان ها انجام دهید.

ارزیابی مشتریان و بازار هدف

از انالیز کسب و کار خود برای تعریف مجدد اهداف خود استفاده کنید

برای موفقیت هم چنان لازم است شما مرتبا وقت خود را برای پرسیدن سوالات استراتژیک اختصاص دهید:

اکنون شما در کجای کسب و کار هستید؟

به کجا می خواهید بروید؟

چگونه قرار است به آنجا برسیم؟

غالبا مشاغل اماده کار در مکانی هستند که می خواهند بروند، اما نقشه راهی برای رسیدن به اهداف کسب و کار تهیه نمی کنند. اگر این اتفاق بیافتد کار شما فاقد جهت گیری لازم برای تبدیل ایده ها و طرح ها، و حتی برنامه ریزی دقیق است.

بنابراین در انالیز کسب و کار ، در پایان هر فرایند ارزیابی، تهیه برنامه کاری برای عملی کردن ایده های جدید و تعیین جدول زمانی ضروری و حیاتی است.

بررسی منظم کار طرح های جدید و امکان به وجود آمدن هرگونه مسئله و مشکل، و تنظیم آن نیز مهم است.

فضای کسب و کار امروز بسیار پویا است و شما به احتمال خیلی زیاد برای رسیدن به موفقیت و دستیابی به اهداف خود نیاز به بازبینی، به روز رسانی و بازنگری برنامه کاری خود خواهید داشت.

پیشرفت مداوم

علاوه بر همه مطالبی که تاکنون گفته شد، ارائه یک چرخه برنامه ریزی ساده می تواند توانایی شما را برای ایجاد تغییر در یک روال کاری، در صورت لزوم بسیار تقویت کند. برنامه ریزی مناسب به شما کمک می کند خیلی راحت تر مشکلات را پیش بینی کنید، و خیلی سریعتر خود را با تغییرات تطبیق دهید.

ورودی کارشناس

شاید در این مرحله از انالیز کسب و کار خود به این نتیجه برسید که برای تغییراتی که می خواهید ایجاد کنید به یک متخصص و مشاور  برای کمک نیاز دارید. شخصی که مهارت هایی بیرون از محدوده کاری شما داشته باشد. در این حالت ممکن است شما موارد زیر را در نظر بگیرید:

استخدام مشاور کسب و کار در محدوده هایی از کارتان که توانایی توسعه مهارت های داخلی را ندارید.

انتصاب یک مدیر اجرایی با تجربه که بتواند ارزیابی دقیق و بی طرفانه ای از آنچه انجام می دهید ارائه دهد.

 از یک مشاور مدیریت برای کمک به شما در شناسایی چگونگی تقویت یا تغییر در ساختار مدیریتی خود، برای پیشرفت در کسب کار استفاده کنید.

مدل هایی برای تحلیل استراتژیک شما

تعدادی مدل مفید انالیز کسب و کار وجود دارد، که به شما کمک می کند تا در رابطه با کار خود کمی راهبردی تر و استراتژیک تر عمل کنید.

تحلیل Swot  ( نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدات) یکی از محبوب ترین هاست. این تحلیل شامل نقاط قوت و نقاط قابل بهبود  در توانایی های شما  ، و کلیه فرصت ها و تهدیدات در دنیای کسب و کار شما می شود.

می توانید نحوه استفاده از نقاط قوت خود را ارزیابی کنید، اثرات نقاط ضعف خود را به حداقل برسانید، و از هر فرصتی به بهترین شکل استفاده کنید و در نهایت تاثیر هرگونه تهدید را تا جایی که می توانید کاهش دهید.

فرصت ها و تهدیدات در دنیای خارج از کسب و کار

مهم است که به یاد داشته باشید که فرصت ها، تهدید هم می توانند باشند. به عنوان مثال، بازار های جدید می توانند تحت تسلط رقبا قرار بگیرند و موقعیت شما را تضعیف کنند.

به همین ترتیب، تهدیدات نیز می توانند فرصتی برای شما باشند. برای مثال، رشد و پیشرفت سریع رقبا و باز شدن بازار های جدید در رابطه با محصولات شما، می تواند باعث بزرگتر شدن بازار هدف شما نیز شود.

تجزیه و تحلیل swot  می تواند مبنای روشنی از عملکرد صحیح کسب و کار شما فراهم کند. این می تواند به عنوان بخشی از یک روند بررسی و ارزیابی منظم برای جذب سرمایه گذار، یا آوردن یک مشاور متخصص برای بررسی عملکرد کار شما استفاده شود.

هنگامی که اطلاعات کاملی و شفافی درباره نقاط قوت و ضعف شرکت خود و فرصت ها و تهدیدات خارجی جمع آوری کردید این داده ها را در یک جدول ساده وارد کنید.

مثبت منفی
داخلی نقاط قوت نقاط ضعف
خارجی فرصت ها تهدید ها

 

مطالب مشابه....
الگوی بیزینس پلن ساده

ابزار های دیگر برای انالیز کسب و کار عبارتند از:

تجزیه و تحلیل STEEPLE : تکنیکی برای درک تاثیرات مختلف خارجی در شغل شما به لحاظ اجتماعی، فنی، طبیعی، اقتصادی، زیست محیطی، سیاسی، حقوقی و اخلاقی.

برنامه ریزی سناریو: تکنیکی که دیدگاه های معقول و منطقی در باره اینده احتمالی یک کسب و کار را ایجاد می کند.

تجزیه و تحلیل عوامل موفقیت حیاتی: تکنیکی است که در آن به شناسایی زمینه هایی که یک کار برای رسیدن به اهداف خود باید در آنها موفق شود، پرداخته میشود.

5 نیرو : این تئوری وجود دارد که 5 عامل تعیین کننده برای توسعه بازار ها و مشاغل، تاثیر گذار است. شرکت های بالقوه، رقبای موجود، خریداران، تامین کنندگان و محصولات و یا خدمات جایگزین. با استفاده از این مدل می توانید یک استراتژی برای کار خود تعیین کنید تا از تاثیرات مخرب هر یک از این عوامل تا حد ممکن جلوگیری کنید.

انالیز کسب و کار را بررسی و استراتژی خود را از نو بسازید

به عنوان مدیر و مالک کسب و کار خود، یا به عنوان عضوی از تیم مدیریتی آن، باید هرچند وقت یکبار عقب بایستید و کار و نحوه عملکرد آن را مرور و بررسی کنید.

مناطقی که باید مشاهده کنید:

عملکرد و جهت بازار شما : میزان عملکرد شما بر اساس میزان فروش شما است. بازار های هدف بعدی و بهبود عملکرد شما چگونه است؟

محصولات و خدمات شما : چه مدت محصولات شما نیاز های مشتریان و بازار را و هرگونه برنامه برای تمدید آن را تامین می کند.

امور عملیاتی : محل کار ، روش های شما، فناوری های استفاده شده، فرایند های کاری شما و فناوری اطلاعات و کیفیت شما. آیا موضوعات داخلی وجود دارد که مانع پیشرفت کسب و کار شما شود؟

مسائل مالی : نحوه تامین مالی کار شما، سطح سود انباشته شده، درآمد فروش حاصل شده و جریان نقدی شما را شامل میشود.

سازمان و افراد شما : ساختار های شما، افراد برنامه ریز برای مسائل، آموزش و توسعه را شامل میشود.

مراحل بعدی

5 مرحله بالا  واضحا به شما نشان می دهد که مسائل موجود در کارتان را باید مرتبا حل کنید، تا بتوانید در مراحل اولیه کار و تجارت خود را حفظ کنید.

اگر احساس می کنید در تمامی مراحل فوق قدرتمند هستید،  می توانید برای مراحل بعدی کار خود برنامه ریزی کنید و یک برنامه استراتژیک منسجم برای کسب و کار خود تهیه کنید.

با این حال، اگر محدوده هایی وجود دارند که نیاز به توجه بیشتری دارند، زمان حل کردن مسائل و مقابله کردن با آنهاست تا بتوانید به جلو حرکت کنید.

برای هر شغلی گزینه های مختلفی برای رشد و پیشرفت وجود دارد. مهم این است که بتوانید در یکی از راه های مناسب، خود را قرار دهید.

همچنین، زمانی که توانستید با انالیز کسب و کار خود بهترین مسیر برای رشد و توسعه خود را پیدا کنید، می توانید با برنامه ریزی دقیق و نظارت بر کار خود در برابر یک برنامه عالی و به روز شده، موفقیت خود را درک و ثبت کنید.

 

مطالب مشابه....
10 اشتباهی که هنگام شروع کسب و کار انلاین نباید انجام دهید
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید