سبد خرید 0

10 اشتباهی که هنگام شروع کسب و کار انلاین نباید انجام دهید

10 اشتباه کسب و کار آنلاین

شما هم به فکر شروع یک کار انلاین هستید. در این مقاله به  اشتباهات کسب و کار انلاین که نباید انجام دهید می پردازیم. راه اندازی یک کسب و کار انلاین با برطرف کردن یک نیاز به همراه ایجاد اعتبار ساخته می شود. اما عواملی که باعث پیشرفت و رشد کار شما میشود در همین دو فاکتور خلاصه نمی شود.

در حالی که موانع راه اندازی یک کسب و کار آنلاین بسیار کم است. اما اکثریت افرادی که اقدام به فعالیت در این حوزه می کنند. عمدتا به دلیل اشتباهاتی که به ظاهر واضح هستند ناکام می مانند. و بعد از مدتی کارشان را رها می کنند.

در این اشتباهات می توان از تلاش برای بدست آوردن سود زیاد و یا بالابردن تعداد  مشتریان به هر قیمتی می توان اشاره کرد. و همین عوامل باعث میشود که یک تجربه نا موفق را بدست بیاورند.

برای تقویت فعالیت های خود، سعی کنید این 10 اشتباه را در هنگام راه اندازی کسب و کار انلاین انجام ندهید تا خیلی راحتتر به اهداف خودتان برسید.

پیشنهاد ما: 16 نکته برای شروع و موفقیت کسب و کار

نداشتن استراتژی

لازم نیست که حتما یک استراتژی حرفه ای در ابتدای کار داشته باشید. اما هنوز هم به یک برنامه مدون نیاز دارید. بسیاری از مردم اصلا اعتقادی به برنامه ریزی و عمل کردن به آن ندارند.

اما اگر می خواهید کسب و کارتان را شروع کنید به برنامه ریزی باید مانند مشق شب نگاه کنید. در ابتدای صبح آن را مطالعه کنید و در آخر شب کارهایی را که انجام داده اید را بررسی کنید و برای فردا برنامه ریزی کنید.

با این روش کارتان هرچه باشد حتما به موفقیت دلخواهتان خواهید رسید.

مسئله دیگر که باید به آن توجه کنید این است که نباید برنامه شما دور از دسترس و شخصیت شما باشد. شما نیازی ندارید تا یک برنامه بلند مدت 20 صفحه ای تهیه کنید.

کمی واقع نگر باشید. آیا شما می توانید یک برنامه بسیار وسیع را که دیدنش باعث ترس شما می شود در همین ابتدای کار عملی کنید.

 تنها چیزهایی که شما نیاز داریید بدانید این است که شما چه چیزی را میفروشید؟ چه کسانی مخاطب هدف شما هستند؟ چطور باید تولید محتوا کنید تا آنها را جذب کیند؟ بازار هدف شما کجاست؟

علاوه بر این ببینید چقدر میتوانید در این کار پایداری داشته باشید. تا چه رمانی می توانید محصولاتتان ار شارژ کنید. چقدر سود دریافت میکنید و تا کی میتوانید مداومت فروش داشته باشید.

نداشتن استراتژی برای کار از اشتباهات کسب و کار انلاین به صورت زیر ساختی است.

پیشنهاد ما: 50 ایده کسب و کار برای کسانی که می خواهند کسب و کار خودشان را داشته باشند

اهمیت استراتژی در کار

بیش از حد روی چیزهای کوچک متمرکز نشوید

باید ببینید ایا وسواسی که روی بعضی از چیزها دارید چقدر روی کسب و کار شما تاثیر می گذارد. در بسیارری از شرکت های نوپا شاهد آن هستم که زمان زیادی را برای طراحی لوگو اختصاص میدهند.

خیلی وسواس گونه به این قضیه نگاه می کنند.هر لوگویی که سفارش میدهند ایرادی به آن میگیرند.

سوالی که باید در این زمان بپرسید این است که لوگو چقدر روی کار من تاثیر میگذارد؟ آیا مشتریان به خاطر لوگوی من به سمت محصولات من می آیدند؟ یا من دچار کمال طلبی شده ام و می خواهم همه چیز آماده و کامل باشد؟

یا می بینیم که دوستان هزینه زیادی برای طراحی و چاپ کارت ویزیت انجام می دهند. خیلی وسواس دارند که حتما کارت ویزیتشان از جنس خوب با طراحی و رنگ امیزی جذابی باشد.

دوباره از خودتان بپرسید که آیا باعث پیشرفت کارم میشود؟ یا من فقط دارم وقت تلف میکنم؟

شما باید در جریان باشید که یک وقت دارید یک فکر دارید و یک انرژی . اجازه ندهید کارهای بیهوده باعث هدر رفتن زمان و انرژی شما شود.

بر روی کارهایی تمرکز کنیدکه باعث پیدا کردن مشتریان جدید و افزایش اعتبار و فروش شما خواهند شد. و خود را آماده کنید تا به سطح بعدی از کسب وکار وارد شوید.

پیشنهاد ما: 4 مرحله تبدیل ایده به کسب و کار

تمرکز در کارهای کم اهمیت

بیش از حد نگران پول و سود نباشید

سعی کنید فکر خود را بیشتر روی خدمت رسانی به مشتریان معطوف کنید. بیش از اندازه به پول فکر کردن باعث میشود انرژی شما برای خلاقیت و ساخت محتوا های بهتر از بین برود و کاری میکند که  دیگر دنبال یادگیری نباشید. خوشبین باشید نه فقط درباره پول بلکه در مورد همه موارد که باعث پیشرفت شما خواهد شد.

خیلی مهم است بدانید که کسب و کار انلاین شما قبل از انکه از پس مخارج خودش بربیاید بسیار هزینه بردار است. باید یک برنامه مدون داشته باشید. سعی کنید انگیزه خود را از دست ندهید. بدانید که برای کسب و کار خود چه مقدار هزینه کرده اید.

اطمینان حاصل کنید که در برنامه های شما، فعالیت های مربوط به افزایش درآمد گنجانده شده است. شما باید بدانید ثابت بودن در کار یکی از اشتباهات کسب و کار انلاین است.

در بسیار از افراد زمانی شروع به جمع اوری وجوه و هزینه ها می کنند که خیلی دیر شده است. در حالی که کارافرینان بزرگ از همان ابتدای کار یک برنامه مالی صحیح پیش بینی می کنند.

به شما نمی گویم که قرار است همه چیز طبق برنامه پیش برود. اگر 50 درصد هم نزدیک برنامه باشد شما بسیار موفق کار کرده اید. نقاط عطف کار خود را پیدا کنید تا بتوانید خلاقیت در افزایش درامد را بیشتر کنید.

عدم نگرانی برای سود کار

ارزشگذاری صحیح محصول و یا خدمات

چه محصول و یا خدماتی را ارائه می کنید؟ رقبای شما در چه رنج قیمتی کار میکنند؟ خرید محصولات چقدر برای شما هزینه برداشته است؟ چه مقدار برای کسب و کارتان هزینه کرده اید؟ چه میزان سود می خواهید از مشتری دریافت کنید؟

در همان ابتدا یه شما گفتیم که پیدا کردن مخاطب هدف بسیار مهم و حیاتی است. اما شما هم باید خیلی منطقی برای محصولات خود قیمت گذاری کنید. نخواهید در همان ابتدای راه همه هزینه ها را باز گردانید.

شما باید در فضای انلاین اعتبار لازم را بدست آورید.

قیمت را همان چیزی که باید باشد تعیین کنید. نه بیشتر و نه کمتر. اینطور هم قیمت گذاری کنید که اگر مشتری نیاز به تخفیف داشت بتوانید به او تخفیف بدهید. بعضی از مشتریان هستند که وقتی تخفیف میگیرند حس بسیار بهتری دارند.

ایجاد یک حس خوب در مخاطب بهترین کار برای وفادا سازی مخاطبان است. شما می خواهید کار شما را بشناسند پس اگر قیمت را خیلی پایین هم بگذارید زمانی که پیشرفت کرده باشید دیگر نمی توانید قیمت را زیاد کنید چرا که مشتریان از کنار شما خواهند رفت.

در هر مرحله از کارتان نقاط قیمت را تعیین کنید. باید یک نقطه اوج برای برندتان بسازید.

نادیده گرفتن خدمات به مشتریان

چقدر افراد با ارائه ندادن همین یک کار باعث رفتن مشتریان بسیار زیادی میشوند. خیلی از خرید و فروش ها امروزه به صورت اینترنتی است و ایا شما نمی دانید اگر مشتری شما حس خوبی از خرید داشته باشد به احتمال خیلی زیاد دوباره باز میگردد. می خواهید فقط به سود فکر کنید.

اگر با مشتری رفتار مناسبی داشته باشید حتما دوباره سمت شما خواهد آمد و درست برعکس اگر خوب خدمات ارائه ندهید از پیش شما خواهد رفت.

حتما شرایطی را محیا کنید تا بتوانید با مخاطبانتان تعامل داشته باشید. به هرطور که شده چت، تلفن، ارسال فایل صوتی به هرطریقی که میتوانید این کار را انجام دهید.

یک نظارت روی فضای مجازی خود داشته باشید . از مشتریانتان نظرسنجی کنید و ببینید از کدام بخش کارتان رضایت ندارند آنرا بهبود دهید همین باعث میشود دیگران شما را معرفی کنند.

پشتیبانی کار انلاین

تا جایی که می توانید هدیه بدهید

قبل از اینکه بخواهید به صورت یک فروشنده با اعتبار شناخته شوید سعی کنید با ارائه خدمات و کالا های رایگان مخاطبانتان را به یک مشتری وفادار تبدیل کنید.

اگر کار شما در ارائه خدمات است که بیشترین میزان مخاطب زمانی نزد شما خواهند آمد که بتوانند به شما اعتماد کنند. با ارائه خدمات رایگان به صورت عالی، مشتریان به شما اعتماد خواهند کرد.

به هر حال هزینه های محصولات و خدمات رایگان می تواند زیاد باشد. بنابراین اگر شما برای شروع کارتان بودجه زیادی ندارید ببینید خلاقیت شما چطور کار میکند. ارسال کتاب الکترونیکی و یا صوتی، برگزاری وبینار و یا ارسال یک کارت پستال و یا حتی یک شاخه گل می تواند راه حل های مناسبی باشد.

برای این قسمت از کارتان می توانید با استفاده از بارش فکری به یک راه حل مناسب برسید. ابتدا تمامی کارها و یا کالاهایی که میتوانید به مشتری بدهید را لیست کنید و در آخر نتایج بدست آمده را تحلیل کنید و بهترین ایده را عملیاتی کنید.

قدرتمند ظاهر نشدن در فضای اجتماعی

زمانی که شروع به کار کردید. زمان آن رسیده که کسب و کار و برند خودتان را در شبکه های اجتماعی معرفی کنید. سعی کنید محتوایی خوب تولید کنید.

اگر مانند بقیه فروشنده های آنالین عمل کنید که دیگر مخاطبی را جذب نکرده اید.

برای تولید محتوای خود یک سناریو بنویسید. باید کمتر از 7 ثانیه اول مخاطب را جذب کنید. یک مزیت رقابتی خود را پیدا کنید. در شبکه های اجتماعی تا جایی که میشود باید صحیح و خطا کنید.

زمانی که متوجه شدید که مخاطب شما به کدام مزیت شما علاقه مند شده است . روی همان تمرکز کنید و ادامه بدهید تا مشتریان بیشتری را جذب کنید.

به نظر شما کدام کارها از اشتباهات کسب و کار انلاین در شبکه های اجتماعی است.

شبکه اجتماعی در کسب و کار

کم کردن استخدام های اولیه

اگر قصد دارید یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید و یا اینکه از طریق سایت خدماتتان را ارائه کنید. تا جایی که می توانید در ابتدای کار نیاز های خود را یاد بگیرید و آنها را خودتان انجام دهید.

بسیاری از افراد زمانی که قصد میکنند تبدیل به یک کارآفرین شوند وارد جاده استخدام از همان اول کار میشوند.

به شما توصیه میکنم سریع وارد این جاده نشوید چرا که انتهای آن و مشکلات مسیر اصلا مشخص نیست . شما در این کار مسئویت یک فرد را بر عهده میگیرید که باید به تعهدات عمل کنید.

ممکن است به خاطر کم بود سرمایه به استخدام نیروی ارزان اقدام کنید که د ر این صورت مشکل اعظم شما نداشتن مهارت و گاهی خراب کردن تمامی زحمات شما است.

مشکلات دیگر این است که فرهنگ کاری شما را درک نکند هدف شما را نشناسد و فقط بخواهد صبح را شب کند و حقوقی بگیرد. به شما میگویم این می تواند برای شما یک سم باشد.

پس زمانی که دیگر مجبور به استخدام شدید کسی را انتخاب کنید که مهارت لازم را دارد و شما آن مهارت را ندارید. هدف خود را با او به اشتراک بگذارید و پاسخ او را درک کنید.

اولین نفرات که شما استخدام میکند روند کاری شما را تعیین خواهند کرد. از جمله اشتباهات کسب و کار انلاین استخدام در ابتدای راه است.

اگر به دنبال یک مرجع ثابت برایاستخدام هستید می توانید مقاله چگونه اولین کارمندان را استخدام کنیم را مطالعه کنید.

کم کردن وسواس جهش به سوی موفقیت

شما در مورد اهمیت تعادل بین کار و زندگی حتما مطالعاتی داشته اید. حداقل برای چند سال اول تا کارتان به قسمت های جذاب برسد این مبحث را جدی بگیرید. نگران زمان نباشید.

در هر صورت ساخت یک کسب و کار انلاین بسیار زمان بر است.

اول کار خود را با آخر کار دیگران مقایسه نکنید. نخواهید از همان ابتدا ره صد ساله را پیش بگیرید. از روند مسیر لذت ببرید. هر موفقیتی را که بدست می اورید به خودتان جایزه بدهید.

خلاقیت های بزرگ اغلب زمانی می ایند که روی یک موضوع متمرکز هستید و ذهن شما باز است.  اگر برای هر لحظه از زمان خود برنامه ای داشته باشید خیلی نمی توانید روی خلاقیت و ایده های ناب حساب باز کنید.

کمال طلبی را کم کنید. با هر چه میتوانید شروع کنید و رفته رفته رشد و پیشرفت را مشاهده کنید.

هر ایده ای برای کسب و کاری جواب میدهد

فقط به این دلیل که یک ایده برای یک کسب و کار و یا یک فرد کار کرده دلیل نمی شود که برای شما هم کار کند. سعی کنید صحیح و خطا کنید.

اما غر نزنید که چرا فلانی این کار را کرد و نتیجه گرفت من همان را کردم ولی نتیجه خوبی نگرفتم. باید ببینید ایا همه معیار های شما و او یکی بوده است.

مثلا آیا زمانی که در یکی از پیج ها تبلیغ میدهید کسی مخاطب بیشتری جذب میکند و فرد دیگر مخاطب زیادی بدست نمی آورد. باید ببینید که آیا مخاطب هدف هردو یکی بوده.

آیا جذابیت تبلیغ هردو یکی بوده؟ همه مسائل را کنار هم بگذارید.

اگر می توانید محصول خود را با حداقل خطرات مالی آزمایش کنید حتما این کار را انجام دهید.

پیشنهاد ما : چگونه کسب و کار خود را دگرگون کنید ؟ 10 گام برای تحول کامل کسب و کار

کلام آخر

در این مقاله به اشتباهاتی که معمولا افراد در دنیای اینترنت انجام میدهند پرداختیم. اگر شما هم در این زمینه تجربه ای داشتید حتما برای ما کامت بگذارید.

سعی کنید هرگز از آموزش برای کسب و کارتان غافل نشوید. چرا ه شما درحال سرمایه گذاری عالی در حرفه خود هستید.

 

  کسب و کار نو ظهور چیست ؟ 7 ایده استراتژی بازار یابی برای کسب و کارهای نوظهور
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید