آموزش رفتار صحیح با مشتری در کسب و کار

رفتار صحیح با مشتری

یکی از اصلی ترین روش های افزایش بازاریابی و  فروش و کسب درآمد بیشتر، رفتار صحیح با مشتری است. قطعا تا بحال برای خودتان نیز پیش آمده است که بخاطر برخورد مناسب فروشندگان حس بسیار خوبی از خریدتان داشته اید. با سرمایه گذاری اندک روی فروشندگان و آموزش اصولی برخورد با مشتری به آن ها، به مرور تعداد مشتری های وفادار‌تان افزایش یافته و سود بیشتری به دست خواهید آورد.

 

اهمیت رفتار صحیح با مشتری در عصر حاضر

با توجه به اینکه امروزه افراد زیادی به فضای مجازی دسترسی دارند و تجربه خود را نسبت به خرید از یک برند خاص و یا فروشگاهی مشخص در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، باید حواستان را حسابی جمع کنید و برخورد مناسبی با مشتری ها داشته باشید.

از آنجایی که سرمایه اصلی یک کسب و کار، مشتریان وفادار است پس استخدام یک فروشنده نابلد و کم تجربه می تواند بهایی به اندازه از دست رفتن سرمایه شما داشته باشد.

امروزه بسیاری از خریدها به صورت اینترنتی انجام می شوند، پس فروشندگان قدیمی باید در نقش ادمین پیج و یا پشتیبانی آنلاین فروشگاه وظایف خود را انجام دهند و مشتری وفادار بسازند پس یادگیری رفتار صحیح با مشتری برای هر دو  دسته فروش سنتی و آنلاین لازم و ضروری است.

 

مطالب مشابه....
آموزش کسب وکار:کسب درآمد از تلگرام

۸ عامل موثر در برخورد با مشتری

حال که با اهمیت این موضوع آشنا شدید، می خواهیم ۸ عامل تاثیرگذار در ارتباط موثر با مشتری را به طور کامل بررسی کنیم.

پیشنهاد ما: مهارت های ارتباطی در کسب و کار

 

مطالب مشابه....
چگونه در کسب و کار متمایز باشیم + 7 گام برای متمایز کردن کسب و کار با دیگر رقبا

۱) اولین برخورد را دست کم نگیرید.

همیشه گفته اند که ۵ ثانیه اول برخورد با هر فرد می تواند در دیدگاه او نسبت به فرد مقابل تاثیر بسیار زیادی بگذارد.

اگر اولین بار است که یک نفر به فروشگاه شما مراجعه می کند سعی کنید با زبان بدنتان اعتماد او را جلب کنید، صاف ایستادن، لبخند زدن و ارتباط چشمی برقرار کردن موثر ترین روش ها برای ایجاد حس خوب در فرد مقابل به حساب می آیند.

این را به یاد داشته باشید که رفتار صحیح با مشتری به محض ورود به فروشگاه، تاثیر مستقیمی در خرید او خواهد داشت.

پیشنهاد ما : مهارت های کسب و کار که باید در آنها استاد شوید

 

مطالب مشابه....
10 کسب و کار پردرآمد در جهان

۲) دنبال مشتری راه نیفتید!

 احتمالا برای خودتان نیز پیش آمده است که به محض ورود به فروشگاهی یک نفر دنبال شما راه افتاده و هر زمان که در کنار لباسی توقف کرده اید شروع به صحبت راجع به جنس، مارک و برند آن لباس کرده است.

این حرکت یکی از اشتباه ترین رفتارها هنگام ورود مشتری به فروشگاه است.

در ابتدای ورود از مشتری بخواهید تا هر زمان که سوالی داشت شما را صدا بزند و با ایستادن در مکان هایی که راحت دیده می شوید و یا پوشیدن لباس فرم به مشتری کمک کنید که شما را ساده تر پیدا کند.

 

مطالب مشابه....
تکنیک های متقاعد سازی مشتری در کسب و کار

 

۳) با دقت به حرف های مشتری گوش دهید.

احتمالا تا بحال برای خودتان نیز پیش آمده است که هنگام صحبت با فردی احساس کرده اید که او اصلا به حرف های شما گوش نمی دهد.

برای جلوگیری از بوجود آمدن این حس در مشتری، با دقت به حرف های او گوش دهید، هنگام گوش دادن به صحبت هایش سعی کنید با او ارتباط چشمی برقرار کنید همچنین از کلماتی مانند می فهمم، درست است و درک می کنم برای نشان دادن توجهتان به او استفاده کنید.

یکی از بدترین عادات فروشندگان این است که وسط صحبت مشتری حرف او را قطع می کنند و شروع به دادن پیشنهاد های دیگر می کنند.

رفتار صحیح با مشتری در این حالت اینگونه است که ابتدا باید به صورت دقیق به صحبت های او گوش دهید و در نهایت اگر پیشنهادی داشتید آن را بیان کنید.

۴) هنگام صحبت راجع به اطلاعات فنی دقیق باشید.

هنگام ارائه اطلاعات فنی به مشتری، بسیار هوشیار باشید و به یاد داشته باشید که معمولا اطلاعات فنی مشتری از شما کمتر است و در صورت توضیح تخصصی ممکن است منظور شما را به خوبی متوجه نشود.

در صورت نیاز سعی کنید اطلاعات را در ساده ترین حالت ممکن به مشتری منتقل کنید. رفتار صحیح با مشتری برای بیان این قبیل اطلاعات، مقایسه کردن است.

همانطور که در اکثر فروشگاه های اینترنتی نیز مشاهده کرده اید آیتم مقایسه یکی از پرکلیک ترین بخش های صفحه می باشد.

برای مثال هنگام خرید گوشی تلفن، بدون داشتن اطلاعات تخصصی راجع به امکانات همه گوشی ها، تنها با یک مقایسه ساده می توانید گوشی مورد نظرتان را پیدا کنید.

این روش یکی از مدرن ترین روش های الکترونیکی برخورد با مشتری است که در قالب یک آیتم در سایت های فروشگاهی قرار گرفته است.

 

مطالب مشابه....
شغل رویایی من چیست؟

 

۵) از جملات و سوالات مثبت استفاده کنید.

هنگام بیان محدودیت های فروشگاه و یا سایت فروشگاهی تان سعی کنید از جملات مثبت استفاده کنید، زیرا بهتر است مشتری ها روی توانایی های شما متمرکز باشند.

برای مثال پیامی که هنگام آفلاین بودن تیم پشتیبانی به مشتری ارسال می شود بهتر است به جای “در حال حاضر تیم پشتیبانی در دسترس نیست.” جمله “لطفا نیم ساعت دیگر برای ارتباط با تیم پشتیبانی مراجعه کنید.” باشد. 

همچنین پرسیدن سوالاتی با افعال منفی فقط مشتری را گیج تر می کند. برای مثال سوال “آیا برای رفع مشکل تیکت نزده اید؟” یکی از مواردی است که هم می تواند جواب بله داشته باشد و هم خیر، ولی با یک معنی: بله تیکت نزده ام، نه تیکت نزده ام! سعی کنید به جای استفاده از افعال منفی در سوالاتتان از افعال مثبت استفاده کنید.

برای مثال بهتر است بپرسید: آیا برای رفع مشکل تیکت زده اید؟ این قبیل سوالات جواب واضح تری نیز دارند و مشتری را کمتر گیج می کنند.

 

مطالب مشابه....
11 نکته برای انتخاب نام کسب و کار های نوپا + انتخاب اسم استارتاپ

۶) به مشتری نشان دهید که او را به یاد دارید.

یکی از روش های رفتار صحیح با مشتری این است که به او نشان دهید که فراموشش نکرده اید، با بیان جملاتی نظیر: خوشحالم که دوباره می بینمتون، از جنس قبلی راضی بودید؟، خیلی خیلی خوش آمدید حالتان خوب است؟

به او نشان دهید که او و خرید قبلی اش را به یاد دارید. اکثر افراد تمایل دارند از محیطی که در آن احساس صمیمیت می کنند خرید نمایند.

 

مطالب مشابه....
12 مهارت های کسب و کار که باید در آنها استاد باشید

 

۷) به نیاز مشتری توجه کنید.

بسیاری از فروشندگان بدون شناسایی و توجه به نیاز مشتری فقط می خواهند جنس هایشان را به آن ها بفروشند.

به محض ارتباط موثر با مشتری، سعی کنید نیاز او را شناسایی کنید و اگر در میانه راه احساس کردید که محصولات شما مشکل او را رفع نمی کنند، به صورت کاملا مودبانه این موضوع را به او بیان کنید.

بیان این موضوع باعث می شود که مشتری ها به شما اعتماد کنند و برای خریدهای بعدی که در حیطه محصولات فروشگاه شما باشند، حتما شما را در نظر داشته باشند.

۸) برخورد حرفه ای با مشتری ناراضی

بسیار از فروشندگان در مقابل نارضایتی مشتری از محصولی که خریداری کرده، گارد می گیرند و در مقام دفاع بر می آیند.

هر محصولی ممکن است در یکی از مراحل تولید، ایراد دار شده باشد. بهتر است ابتدا به صحبت های مشتری با دقت گوش دهید و در صورتی که توانستید، در پی رفع مشکل او بر بیایید.

اگر شما نیز به محض شکایت مشتری در مقام دفاع بر بیایید احتمالا جنگی تمام عیار رخ خواهد داد و آن مشتری را برای همیشه از دست خواهید داد.

اما در صورت برخورد حرفه ای با مشتری به سادگی می توانید مشتری های ناراضی را به مشتری های وفادار تبدیل کنید.

 

مطالب مشابه....
10 اشتباهی که هنگام شروع کسب و کار انلاین نباید انجام دهید

 

نکته آخر رفتار صحیح با مشتری

اگر می خواهید مشتری های وفاداری ایجاد کنید بهتر است نحوه برخورد و صحبت با مشتری را بیاموزید.

بهترین راه برای آموختن این روش ها این است که خودتان را به جای مشتری بگذارید و حس او را تحلیل کنید. برای مثال خود شما به محض ورود به فروشگاه انتظار چه برخوردی را دارید؟ به نظر شما کدام برخورد فروشنده می تواند آزاردهنده باشد؟

با پاسخ به این قبیل سوالات به سادگی می توانید رفتار صحیح با مشتری را که امری آموختنی است، فرا بگیرید.

اشتراک گذاری:

3 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید